Ő 2 csillagozás

Világirodalmi antológia
Borbély Sándor (szerk.): Ő

Ez ​alkalommal mind a téma, mind az irodalmi anyag kimeríthetetlen. A nők természetszerűleg az írók és költők gondolkodásának középpontjában vannak szerte a világon, a félfeudális, a kapitalista, a szocialista társadalmi viszonyok között egyaránt.
A világirodalom alkotói hol a nemzeti hagyományoknak megfelelően, hol éppen azok ellenére közelednek a témához, a legkülönbözőbb stílusfelfogásokat, művészeti irányzatokat követve. Ez még akkor is így van, ha gyűjtési lehetőségeinket időben kb. fél évszázadra szűkítettük le. Irodalmi válogatásunk tehát óhatatlanul önkényes, de egyúttal bizonyítja a téma sokarcúságát. Ezt a tarkaságot lehetetlen volt és nem is szabad tematikus ciklusokba erőltetni. A gyűjtemény rendező elve így az élet folyását követte: lányok, asszonyok, anyák és idős nők kötetünk szereplői a világ minden tájáról.

Könyvünk a nemzetközi nőnap tiszteletére jelenik meg, ezúttal valóban egyetemes jelleggel. A Föld minden tájáról igyekeztünk elbeszéléseket,… (tovább)

Kossuth, Budapest, 1985
390 oldal · ISBN: 9631923440

Gólyanéni

Borbély Sándor (szerk.): Ő Világirodalmi antológia

Bőven lehet találni az elfeledett könyvek között olyanokat, melyeket élmény olvasni. Ez a kötet is ilyen. Tematikusan összeválogatott novellák és versek gyűjteménye ez. A kiadás éve ugyan előrejelzi a közreadott művek „stílusát”, mégis élvezetes olvasmány volt.

Borbély Sándor (szerk.): Ő Világirodalmi antológia

Vegyes érzésekkel kezdtem el olvasni – az elsők között sok volt a olyan, amiről úgy gondoltam, hogy idejétmúlt problémával, helyzettel foglalkozik. Aztán igyekeztem a dolgok mögé látni és az egyetemest megkeresni benne. Helyenként sikerült is.

gjudit8

Ma már tudja, hogy ezek voltak életének legszebb napjai. Lehet annál nagyobb boldogság, mint tudni azt, hogy valaki szívből vonzódik hozzá?

gjudit8

Eszébe jutott a mai órája, meg a többi órája is: milyen szegényesen, szárazon, ridegen beszélt a szóról, a nyelvről, arról, ami nélkül az ember néma, érzelmeiben erőtlen, az anyanyelvről, amely éppoly friss, eleven, szép és gazdag, mint amilyen bőkezű és gazdag maga az élet.

gjudit8

– … bien tort, mon ami, si tu crois que je suis ton esclave. Je ferai ce que je voudrai.
– Moi aussi.
[- … tévedsz barátom, ha azt hiszed, hogy a rabszolgád vagyok. Azt csinálom, ami nekem tetszik.
– Én is.]

gjudit8

[…] minden hányatott élet nyugalomról, gyerekkorról és rododendronokról ábrándozik, mint ahogy minden nyugodt élet vodkára, hejehujára és kicsapongásra vágyik.

gjudit8

[…] s mivel volt humorérzéke, arra gondolt, hogy semmiféle elmeorvosi rendelő sincs olyan hatékony, mint egy bezárt W.C. egy első osztályú vasúti kocsiban Párizs és Lyon között.

Andrej Voznyeszenszkij: MOZDULATLANUL

Vállam simogasd tenyereddel,
kedves.
Számon csak a szád könnyű szele repdes,
a tenger zsong, csak a tenger.

Hátunk csukódik, mint az a két
kagylóhéj, fénylik a holdban.
Ülünk, egymásra hajolva, szótlan,
a lét kettős egyenleteként.

Bohóckodó világ szele ér?
Úgy védje a vállam a vállad
mindazt, ami köztünk támadt,
mint lángot óvja a tenyér.

Minden sejt, mondják, lélekkel telitett,
Sejt-ablakaid ma tárd ki!
Hagyd fecskeröptű lelkeidet
pórus-falaimba zárni.

Valóság lett most mind a titok.
Hinnéd-e: a fütty-zuhatagban
szétválunk majd, s mint néma, nyitott
kagylók, heverünk a homokban.

gjudit8

Más dolog, ha együtt alszik két ember: reggel mind a ketten ugyanabból az álomból ébredeznek – egyenlőek.
(Italo Calvino: Házastársak)

179. oldala

gjudit8

[…] az ember mindent megszokik, de ezzel az a „minden” nem tisztul meg, nem változik át, nem formálódik át…
(Karel Capek: Hárman)

gjudit8

Bölcs tanácsadó az anyai szív, de ha a szülöttét fenyegeti veszély, az anya képtelen felfogni a mások érveit, a logika érvényét veszti ilyenkor.

gjudit8

… ha Isten nem pihent volna meg vasárnap, akkor lett volna ideje befejezni a világot.
– Fel kellett volna használnia azt a napot, hogy ne maradjon félbemaradt dolog utána – mondogatta. – Végül is az egész örökkévalóság rendelkezésére állt, hogy pihenjen.