Legkedvesebb ​versem 7 csillagozás

Egy korosztály antológiája
Borbély Sándor (szerk.): Legkedvesebb versem

Középiskolás diákokat kérdeztek meg kedvenc verseikről és összegyűjtötték egy kis kötetben. A legszebb versek szerepelnek benne Balassi Bálinttól Tóth Árpádig.

A művek szerzői: Janus Pannonius, Balassi Bálint, Csokonai Vitéz Mihály, Berzsenyi Dániel, Kölcsey Ferenc, Vörösmarty Mihály, Arany János, Petőfi Sándor, Vajda János, Reviczky Gyula, Heltai Jenő, Ady Endre, Kaffka Margit, Juhász Gyula, Babits Mihály, Szép Ernő, Kosztolányi Dezső, Tóth Árpád, Kassák Lajos, Karinthy Frigyes, Áprily Lajos, Reményik Sándor, Nadányi Zoltán, Szabó Lőrinc, Illyés Gyula, József Attila, Zelk Zoltán, Dsida Jenő, Radnóti Miklós, Weöres Sándor, Pilinszky János, Váci Mihály, Nagy László, Simon István, Garai Gábor, Csoóri Sándor, Buda Ferenc

Móra, Budapest, 1984

Iustitia >!
Borbély Sándor (szerk.): Legkedvesebb versem

1984-ben felhívást küldtek a 14-18 éves korosztályhoz iskoláikon keresztül, hogy postázzák el kedvenc versük címét. Az utószó szerint 3507 javaslat érkezett, ebből 704 Petőfi, 528 József Attila, 460 Radnóti egy-egy versére. A 3507-ből az azonos javaslatok miatt 710 különböző verscím kerekedett ki, Radnóti Nem tudhatomját 256 diák nevezte meg. A kötetbe végül 86 vers került, de bizonyára némi csalással, nem tisztán a népszerűségi sorrendet és a beérkezett szavazatok számát véve figyelembe. (Talán lehettek a mostani és az 1984-es diákok között különbségek, de kötve hiszem, hogy akkorák, hogy mondjuk akár csak tízen voksoljanak az Ómagyar Mária-siralomra, ami a kötet nyitódarabja, ha egyetlen egy legkedvesebb magyar verset lehetett megnevezni.) Az összes szerzőt és majdnem minden verset ismertem, de sokat nem a most felfedezett oldaláról. Annak idején, a középiskola alatt nagyon benne voltam ebben, ezekkel keltem-feküdtem, és meg voltam róla győződve, hogy értem is mindet. Ahhoz nagyon jó volt újra elővenni, hogy rájöjjek, mennyi újat tudtak mutatni, amit annyi idős fejjel nem foghattam fel (az a fene nagy kamaszkori magabiztosság jobb esetben mindenkiből elpárolog előbb vagy utóbb…) és elgondolkodni azon, hogy vajon 5-10-20 év múlva olvasva is mennyire mást fognak nyújtani ezek az örökzöldek.

Tatjana_Larin >!

Ellenmondás van dalaimban,
Majd ragyogók, majd éjsötétek.

Rossznak mondod a világot,
Dőresége bosszúságod;
Siratod az élet álmát,
Földi gondok durva jármát;
Fölpanaszlod lázban égve:
Bölcs elméje, jók erénye
S fényt sugárzó lángod, ég,
Csak hiúság, búborék.

Ó, pedig hány perced, órád
Volt, midőn e sújtoló vád
Könnyeidben elviharzott
S kiderült rá szíved, arcod.
Gyönyörűség volt az élet,
Megáldottad születésed';
Rózsák közt jársz, azt hivéd,
S mi okozta?… Semmiség!

Nem tudod, mi nyomja szíved',
Semmiségek üdvezítnek.
Hogy jön, nem tudod, csak érzed,
Hogy e bűnös-bűvös élet,
Mely ma szennyes, ronda börtön,
Holnap éden kertje rögtön.
Ma a békét áhitod,
S holnap küzdve élni jobb.

Ember! Önző vágy vezérel,
Bánatával, örömével
Ezt az undok szép világot
Sorsodon át nézve látod.
Hogyha gondok elcsigáznak:
A világot éri vádad,
S ha örömre gyúl szived:
Nincs e földnél semmi szebb.

Ragyoghat a nap az égen;
Te sötétben, feketében
Látsz mindent, ha bánatod van;
Míg, ha kedved lángra lobban,
Minden érted van teremtve;
Télen is jársz rózsakertbe',
A nap is csak rád ragyog,
S kik itt laknak: angyalok.

Az örvendőt meg nem érted,
Ha világod búban éled;
S csak ha lelked' szenvedőnek
Vallod, sajnálsz szenvedőt meg.
Mit törődöl a világgal,
Szenvedő szív sóhajával,
Ha egy édes pillanat
Teljesíti vágyadat!

Hát ne fordulj vak hevedben
A világ és rendje ellen…
Úgy tekints az emberekre,
Hogy a föld se jó, se ferde;
Se gyönyör, se bú tanyája,
Csak magadnak képe, mása.
Ki sóhajtoz, ki mulat.
A világ csak – hangulat.

58-60. oldal, Reviczky Gyula: Magamról (Móra, 1984)