Pingált ​szobák 2 csillagozás

Borbély Mihály meséi
Borbély Mihály: Pingált szobák

Kötetünk ​egy hatvan évvel ezelőtt kevés példányban megjelent, ma már gyakorlatilag kaphatatlan, és minden szempontból klasszikusnak számító mesekötet új kiadása. Az eredeti mű belső címlapján ez áll: Hagyományok Borbély Mihály mondása után leírta és jegyzetekkel ellátta Kálmány Lajos.
Miért van szükség e könyv új kiadására? Több szempontból is: gyakran hivatkozunk rá, de nehezen lehet hozzájutni; a magyar egyéniségkutató iskola első ősét látja benne, s végül, de nem utolsósorban: a jugoszláviai magyarság még nem minden részletében feltárt néphagyományaik egyik legértékesebb kincse Borbély Mihály e félszáz meséje.
A könyv annyiban tér el az eredeti Kálmány-kötettől, hogy tartalmazza a Kálmányra, illetve a Borbély Mihálytól való mesegyűjtésre vonatkozó visszaemlékezéseket és a családtagok, rokonok által még ismert és bizonyosan vagy valószínűleg Borbély Mihálytól hallott meséket.
A kötet anyagát Katona Imre, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Néprajzi Tanszékének… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hagyományaink Forum

Forum, Újvidék, 1976
420 oldal · keménytáblás

Mesemondó IP>!
Borbély Mihály: Pingált szobák

Borbély Mihály: Pingált szobák Borbély Mihály meséi

Néprajzi szempontból nagyon fontos és értékes gyűjtemény, de mesemondóként nem voltam elragadtatva tőle. Klasszikus mesetípusok szerepelnek benne, általában a durvább, véresebb, állat- és kisebbség-kínzós verzióikban. Nyilván a 20. század elején nem lehet számon kérni az ilyesmit a néphagyománytól, de mai mesemondóként nem találtam olyan történetet a könyvben, amibe különösebben beleszerettem volna.