Tél ​Budán 13 csillagozás

Borbás Mária: Tél Budán Borbás Mária: Tél Budán

A ​mai serdülők szülei már nem voltak háborús kamaszok. Jó másfél nemzedék választja el a háborús tizenéveseket a mai tizenévesektől. Amit ti tudtok a háborúról – és ezen mi természetesen mindig a második világháborút értjük –, filmekből, regényekből tudjátok, meg az idevonatkozó történelemleckéből, ami számotokra alig különbözik, mondjuk, a napóleoni háborúról szóló fejezettől. „Megint egy háborús regény!” – mondjátok unottan. Pedig hát a háború esztendeiben is bicikliztünk, uszodába is jártunk, moziba is, korizni is, sőt: tánciskolába! Akkor is voltak „fiúk”, kebelbarátnők és írigykedő osztálytársak. Akkor is rettegtünk a matekdolitól, akkor is ültünk az ablaknál a sötétedő szobában, amerikai mogyorót rágcsáltunk, és megváltottuk a világot. És mert olyan sok „békebeli” öröm volt addig az életünkben, csak annál élesebben rajzolódtak ki kamaszéletünk horizontjára az egyre „felnőttesebb”, egyre komorabb, egyre félelmetesebb – egyre „háborúsabb” események. Ebben a könyvben egy… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1968

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Sirály könyvek

Móra, Budapest, 1980
150 oldal · keménytáblás · ISBN: 963112004x · Illusztrálta: Kondor Lajos
Móra, Budapest, 1968
150 oldal

Cs_N_Kinga P>!
Borbás Mária: Tél Budán

Abszolút ötös! Ági szemén keresztül láthatunk nagyjából egy évet, a 2. világháború idején Budapesten. Mint sehol sem, itt sem volt egyszerű az élet. Nem csak Ágit, hanem a családja életét is nyomon követhettük. A testvére oda volt katonaként és valamilyen formában tartották a kapcsolatot sőt. Ahogy közeledett a háború, úgy lettek kevesebben a házban és az utcában. A legjobb barátnőjét is elvesztette, vagyis eltűnt egyik napról a másikra, spoiler. Nagyon szép történet és Ági viselkedése is példaértékű lehet bárki számára, hiába gyerek. Érdekes, hogy elgondolkodtatott az is, miután a rádióban bejelentették vége a háborúnak Ágival együtt örülni akartam, de az anyja megfogta a kezét és nem engedte menni sehova és nem értettem. Aztán jött is a gondolat, hogy hát persze!!! Ez nem így működik. Sok mindent tudunk a világháborúkról, de ami közvetlen előtte és utána történt nagyon keveset…. Egy kihívásomhoz választottam ezt a könyvecskét, és nem bántam meg! Sőt! Mindenkinek ajánlani tudom.

KBCsilla P>!
Borbás Mária: Tél Budán

Még én sem, de a mai fiatal lányok aztán végképp nem tudják elképzelni, milyen lehetett átélni a háborút személyesen.
Abban az időben, amikor a telek is fagyosabbak voltak, ráadásul a lelkek is megfagytak a sok szenvedéstől, ártatlanul átélt borzalmaktól.
Az én szívemet meglágyította Ági kedves és jó lelke, főleg az, hogy a szenvedések közepette is tudta hol a helye, tudta, hogy a szeretet milyen csodákra képes.

l2njpx>!
Borbás Mária: Tél Budán

Egy kicsit keszekusza, de hát nagyon jól érzékelteti, milyen fene jó dolgunk van nekünk itt ma, most.

lillavirag>!
Borbás Mária: Tél Budán

Egy igazi YA könyv, amiben megtalálható a könyvmoly, cserfes, talpraesett kis hősnő, Ágika. Nem Clary, meg Kathy, meg ilyenek, Kéremszépen, Ágika.
Ágika történetének színhelye a kisszoba, ahol a német megszállás alatt kénytelen kivárni a hős orosz katonák felszabadító megérkezését. Van itt minden, éhezés, tiltott szerelem, zsidó kis barátnő elvesztése. Néhol kicsit pszichedelikus leírásokkal.

Zseniális, ajánlom olvasására, üdítő színfolt az egyen ifjúsági regények köz.

Novák_Natália I>!
Borbás Mária: Tél Budán

Minden klisét tartalmaz, amit 68-ban el akartak mondani a háborúról a kamaszoknak. Ilyen szempontból érdekes. Persze, hogy az orosz katonák rettentő kedvesek, valódi megváltást hoznak, és csak adnak, csak adnak. Még egy nagy előnye, hogy gyorsan lehet haladni vele. Ágika elég idegesítő volt, nyilván egy 15 éves lány úgy beszél a bajok közepette, hogy milyenek Mikes episztolái, és még ennél is visszásabb, ahogy a mindennapi nyűgeit „Zsófikám”-nak sírja el képzeletben, az elhurcolt zsidó lánynak, akinek sokkal nagyobb a baja, vagy talán nem is él már. A családból persze senkinek nem lesz semmi baja az ostrom közepén sem, a szomszéd nem ad fel, csak a barackfát kell sajnálni.