Zárva 65 csillagozás

Borbás Edina: Zárva

Két zárkózott lélek egy érintésmentes világban
A 2000-es évek elején végigsöprő világjárványok új időszámítást hoztak az emberiség életébe. 2034-re természetessé válik az érintésmentes lét és a kéthetes karanténprotokoll, ami bármikor, bárhol bekövetkezhet.
A 24 éves Michelle állásinterjúra siet San Francisco legmodernebb toronyházának legfelső szintjére, ám a lift a harminckettedik emeleten megáll, és Orix, a ház mesterséges intelligenciája bejelenti a karanténállapotot.
Az ismeretlen utastárs, Bruce, azonnal tudja, mi vár rájuk, hisz ő alkotta meg a rendszert: két hétre a toronyház „fogságába” estek…
A hallgatag, távolságtartó sztárprogramozó férfit és a fájdalmas titkát mélyen őrző lányt Orix összezárja a harminckettedik emeleten, és az idegenekből hirtelen lakótársak válnak…
Gyűlölet, szenvedély és egy gyötrelmes titok kerül felszínre a lelket próbáló két hét során Borbás Edina új regényében.

Álomgyár, Budapest, 2020
Álomgyár, Budapest, 2020

Borbás Edina: Zárva

Rekord idő alatt olvastam el, habár legszívesebben egy ültő helyemben kiolvastam volna.
Nehezen tettem le, ha muszáj volt, akkor is a történeten jártak a gondolataim.

2035-ben járunk, amikor egy vírus jelenléte általánossá vált és bármikor bejelenthetik a karanténállapotot. Az emberek körében általánossá vált a 1,5 méteres távolságtartás, a maszk és az érintésmentes élet. Sőt mi több, az érintés és a távolságtartás megszegését a törvény bünteti.

Már az első oldalaktól kezdve megfogott valami. Jellemzően nem szeretem a túl sci-fis, technika-orientált történeteket, de itt ezzel egyáltalán nem volt problémám.

A világ azonnal berántott és egészen addig nem engedett, amíg az utolsó oldalt el nem olvastam.

Számomra egy teljesen új élmény volt, könyvben nem találkoztam még hasonlóval, egyedi, minden túlzás nélkül letehetetlenül izgalmas, mindemellett számos mély mondanivalóval rendelkezik, na meg egy újabb könyves álompasival több :P

Ráadásul volt valami hátborzongató erről olvasni a jelenlegi helyzetben…

Sokkal hosszabban:

Ella_Steel I>!
Borbás Edina: Zárva

Először is köszönöm az élményt! ♥

Egy könyv, amit azóta el akartam olvasni, hogy megpillantottam róla az első posztot.
Egy könyv, amit mindenkinek el kellene olvasnia.
Egy könyv, ami megfogalmazza sokunk félelmét.
Egy könyv, ami számomra 2020. könyvévé vált.

Amikor először kézbe vettem, elhúztam a számat a rövidsége miatt, végül mégis belekezdtem, hiszen rövid, gyorsan a végére érek és a kíváncsiságomat nem tudta megszüntetni ez az apró kellemetlennek számító tény. (Ez lehet csak az én rögeszmém. Szeretem, ha egy könyv jó hosszú)

Már az első sorok, a megfogalmazás, a nyelvezet, a stílus is megmutatta: Szeretni fogom ezt a könyvet.
Aztán elérkeztünk a történet lényegéhez. 2035-re a világ teljesen megváltozik, mégis vannak, akik hisznek még a dolgok visszafordításában…
A leírások, amik a 2035-ben folyó életet mutatják be sokkoltak és egy dolgot éreztem, a gyomrom összeugrott és a gondolataim közé egyetlen mondat férkézőtt: Nem akarok ilyen jövőt!

Imádtam a könyv minden sorát, ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy tőlem szokatlanul alig pár óra alatt kiolvastam. Vártam a végét, de mégse. Ott akartam maradni Bruce-szal. ♥
A történet alakulása bemutatja, mennyire veszélyes lehet, ha minden döntésünket egy gépre bízzuk, ha lemondunk az ember létünk értelméről.
Nem mondok többet.
Olvassátok el!
Ha lehetne kérvényezni kötelező olvasmánnyá tenném!

Remélem a történet mondanivalója sok mindenkihez eljut és a mi 2035-ös évünk sokkal, de sokkal szebb lesz ennél…

Ui: A történet élvezhetőségéből semmit nem vont le a rövidsége. Ennek ellenére szívesen olvasnám a folytatást. ♥

Mert_olvasni_mindig_jó>!
Borbás Edina: Zárva

Felnyitja az olvasó szemét és megmutatja a valóságot, mielőtt talán túl késő lenne.

Nem ezt a fajta műfajt vártam az írónőtől, amikor megtudtam, hogy új könyve fog érkezni.
Legelső könyvem a Kék macska volt, majd a Szeráj, amiket azonnal imádtam és azt
hittem újabb ilyen műfajban írt könyvet hoz nekünk. Ehhez képest rendesen meglepődtem,
de nagyon kíváncsivá is tett, úgyhogy izgatottan vártam.

De miután kiolvastam kicsit le kellett ülnöm és fejben átgondolni az egészet.
A könyv ugyanis egy elég durva görbe tükröt mutat az olvasójának, ami vagy
bekövetkezik, vagy nem. Csak rajtunk áll az egész.

A könyv kicsit kiesik a komfort zónámból, mert hiába egy romantikus történetről is van szó
benne, nagyban tartalmazz Sci-fi elemeket is, amik kissé távol állnak tőlem, valamint
sosem olvastam még poszt apokaliptikus sorokat.

Meglepődtem!

A sorokat faltam és folyamatosan mentem a történettel, pedig azt hittem, hogy mivel kicsit
távol áll tőlem a műfaja, ezért nehezebben fog menni az olvasása, de ehhez képest alig
bírtam letenni! A story folyamatosan pörgött, nem lankadt egy pillanatra sem és az
olvasónak sem szabad, mert minden kis információ morzsa fontos, amit csak elejt a
történet.

A két főszereplőnk viszik az egész könyvet. Baromira jól lettek felépítve, sokszínűek és
kellően árnyaltak. Michelle például bár úgy tűnik nem egy erőteljes szemelyiség, a végere
mégis ő az, akitől leesett az állam. Hihetetlen karakter fejlődésen ment keresztül, amit
nem bírtam nem imádni. Bruce pedig szintén egy elkepesztően kiforrott személyiség lett,
szívbemarkoló és elgondolkodtató háttér történettel.

Maga a történet egy nagyon nehéz témát dolgoz fel, mivel mind ettől a jövőképtől félünk
most a koronavírus miatt.

Szerintem az írónő remekül megírta a végzetünket, kellőképpen megijeszti ezzel az
olvasót és elgondolkodtatja, hogy vajon tényleg ez fog ránk is várni? Ugyanakkor én azon
is elgondolkodtam, hogy talán az írónő nem teljesen fejtette ki ezt a komplex világot.
Legalábbis én még szívesen olvastam volna róla többet is, több információt megtudni a
rendszerről és egy esetleges lázadásról. Szóval én úgy érzem ez egy jó sorozat első
indítója lehetne, ami talán feltárja előttünk a jövőt.

Egy szóval egyébként imádtam! Nem gondoltam volna, hogy ennyire tetszeni fog nekem,
de rendesen meglepett.

Innen is nagyon köszönöm az írónőnek és a kiadónak az előolvasást és a bizalmat.

Kedvenc idézetem a könyvből:

"Eltávolodtunk, nem csak egymás testétől, de az emberi mivoltunktól is. Kezdenek eltűnni
a valódi kapcsolatok. Itt nem az én testem a lényeg! Az nem számít. Itt és most az
embernek maradás a cél! Egyesek közvetlenebbül be-szélnek egy mesterséges
intelligenciához, mint egy hús vér emberhez, és lassan elsorvasztják az érzelmeiket, míg
nem marad belőlük más, mint egy két lábon járó zombi. Mások naponta váltják a
partnereiket a kiber-térben, mert már nincs felelősségvállalás a kapcsolatokban."

l_moni>!
Borbás Edina: Zárva

Ez a könyv…, ez nagyon, de nagyon jó volt.
A jövő, amit bemutat szinte már itt van és nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy ez legyen.
Érintésmentes élet.
Testiség nélküli szerelemi kapcsolat.
Gyermekáldás csak engedéllyel.
Furcsa világot tárt elénk, de sajnos nagyon is hihető. Efelé tartunk…
Michelle a kissé bátortalan, törékeny nő, aki tudja, hogy nem jó a világ amiben él.
Bruce, a hallgatag férfi, aki egy kicsit segített megteremteni ezt az új világot.
Sorsszerű a találkozásuk, a kapcsolatuk.
Lapról, lapra tárult elénk a világuk és változott Michelle.
Remélem lesz folytatás. Olvastam volna még a könyvet.

Stau_olvas>!
Borbás Edina: Zárva

Izgalmas, a világ ily módon megváltoztatott képe nagyon elgondolkodtató. Nekem egy kedvenc lett, mind a személyek mind Orix miatt. Olyan problémákat olvashatunk, amik akár előfordulhatnak majd a közeljövőben, hisz senki sem tudja mi lesz még… A romantikus szál is fantasztikus lett, sokszor féltem, mi következhet még. A végén pedig úgy éreztem, ez egy kerek, tökéletesen megírt történet. Szívesen olvastam volna többet a felhőkarcolón kívül folyó eseményekről. Ajánlom mindenkinek! Kivételes könyv!

H_Bianca_BandtheBooks>!
Borbás Edina: Zárva

Sci-fi? Világjárvány? Elszigeteltség? Robotika? Mesterséges intelligencia? Rasszizmus? Elinegedés? Egy világ, amiben már nem is tudod mi a valóság?⁣

Borbás Edina a Zárva című könyvében, nem is annyira a távoli jövőt vázolja fel olvasói számára. ⁣
Történetünk középpontjában egy világ járvány áll, mely megváltoztatja az egész emberiség hozzáállását az élethez. Több méter távolság tartás és érintés mentesség jellemzi társadalmukat, ahol már nem is emlékeznek arra, milyen volt megfogni valakinek a kezét vagy éppen végig símítani az arcán.⁣
Főszereplőnk Michelle egy ilyen világban nőtt fel, bár tisztán emlékszik gyermekkorára, még mielőtt a világ szükség állapotot hírdetett volna. Michelle egy olyan céghez igyekszik állás interjúra, ahol próbálják vissza verni ezt a totálisan elhidegült állapotot, amikor az épületben felüti a fejét a vírus és és Orix a ház mesterséges intelligenciája karanténba zárja a lányt egy liftben, egy idegen férfival Bruceal.⁣

A koncepció nagyon jó, pörgős, izgalmas, néhol klisés de nem számított. Összeségében nekem tetszett, ki is végeztem 3 nap alatt. ⁣
Egy valamit azonban nagyon bántam, a világ, melyre annyira kíváncsi voltam nem lett annyira kidolgozva, mint amire számítottam. A történet inkább Michelle és Bruce kapcsolatára koncentrál, szóval aki inkább a világ kép miatt olvasná, az készüljön fel, hogy több szerelmet és erotikát kap majd, mint sci-fit és robotikát.⁣

Beszterczei_Erika>!
Borbás Edina: Zárva

Ismered azt az érzést mikor a könyv magába szippant teljesen, nem szabadúlsz tőle, nem tudod letenni és azon kapod magad, hogy a 271 oldal alig pár óra alatt elfogyott?
Na én így voltam tegnap ♥
Megmutat és egyben kinyit előttünk egy olyan világot amiben nem szeretnénk élni. A könyv egyben üzenet is az olvasó számára, az emberi kapcsolatokról, az érintésről, a kommunikációról és, hogy milyen rohanó világban élünk. A
2035. áprilisában jártam, egy teljesen más, érintésmentes világban, ahol be kell tartani a szabályokat, mert teljesen belédkódolják. A másfél méteres távolság, a maszk, a belépőkártya,karantén.
Első könyvem volt az írónőtől @borbasedina, de biztos, hogy nem az utolsó.
Bruce és Michelle kapcsolata a karanténban bontakozik ki, de a House of Pladge falai között él Orix is az operációs rendszer. Kezdetét veszi a harc, a szerelem, a féltékenység és a szenvedély.
Múlt és jelen találkozása, mely az én szemembe sokszor könnyet csalt, mikor spoiler
Nagyon tetszett, magával ragadó írás, mely teljesen elnyeli az olvasót.
Mi van ha nem tudod tartani a biztonságos távolságot? Ha elolvasod a könyvet, megtudhatod ♥
Köszönöm szépen @borbasedina

Harriet P>!
Borbás Edina: Zárva

Érdekes és egyben ijesztő élmény egy pandémia közepén világjárványról szóló utópisztikus történetet olvasni. Ugyan itt nem Covid-nak hívják a vírust, de kétségkívül a jelenlegi helyzet ihlette meg Borbás Edinát és kreált egy olyan jövőképet, amitől Isten mentsen meg mindenkit. A történetben az emberekre rákényszerítette a hatalom a 1,5 méteres távolságtartást, de úgy, hogy még egy anya sem ölelheti meg a gyermekét, a szerelmesek is csak a virtuális világban létesíthetnek szexuális kapcsolatot egymással. Chipek, tetovált kódok alapján számítógépes rendszer figyeli mindenki életét, és ugyan egyforma szürke ruhát kell viselni, de még sincs egyenlőség, mert külön besorolást kapnak a fontosabb és a kevésbé jelentős egyedek. Szörnyű világ tárul elénk, amin Michelle és Bruce próbál változtatni, mert ők még emlékeznek a régi szép időkre, s nem akarják ezt a rideg, szeretet nélküli létezést. Együtt kerülnek karanténba egy hatalmas irodaházban, ahol Orix, a férfi főhős halott feleségéről mintázott mesterséges intelligencia megzavarodik és átveszi az uralmat az irányítója felett. Féltékenységében őrült tettekre ragadtatja magát, s már létkérdés, hogy valaki megállítsa. Michelle és Bruce természetesen közel kerülnek egymáshoz nemcsak lelkileg, hanem testileg is. Hogy mitől szerettek egymásba olyan nagyon, hogy még a börtönbüntetést és az életüket is kockáztassák, azt érdemes lett volna jobban kifejtenie az írónőnek. Talán ha kicsit terjedelmesebb a könyv, akkor bővebb információk lennének a szereplők érzéseiről, jobban megismerhetnénk őket, de így is élvezetes és szórakoztató olvasmány, mely az aktualitása miatt néhol kissé nyomasztó hangulatú és mélyen elgondolkodtató.

Detty77 P>!
Borbás Edina: Zárva

Ez az első könyv, amit az Írónőtől olvastam. De nem az utolsó! A borító és a romantikus címke azonnal megfogott, de a történet…azt a mindenit!!♥ Micsoda tükör és opció arra, hogy mi lehet/mi lesz velünk…. nagyon szimpatikusan voltak a főszereplők és a romantikus szál is nagyon tetszett… viszont, mivel off a cselekmény és a “jövő” lehetősége teljesen magával ragadott. A szabadság(unk) már most is korlátozott, ahogy az emberi kapcsolataink is. Tudnánk így élni 15 év múlva? Mit tehetnénk ez ellen? Zseniális volt!

helkaland>!
Borbás Edina: Zárva

Egy délután alatt végeztem a könyvvel, izgalmas volt és a szereplők is nagyon szerethetőek voltak. Miközben olvastam folyamatosan az Én a robot c. fílm ugrott be róla.
A vírus úgy látszik az írókat is megichlette, de igazából nincs is ezzel semmi baj.
Viszont ez a korszak, amit az írónő elénk tárt, már sokkal keményebb világ, ahol egyáltalán nem érintkeznek az emberek, csak a virtuális térben élhetik ki magukat. Az ételt is a kapszulák oldják meg és mindkit egyformán öltöztetnek. A születések pedig teljesen mesterségen jönnek létre. Elég furcsa és durva világ az ilyen, reméljük a mi világunk nem válik ilyenné, de sajnos jelenleg már mindez elképzelhető is lehet.
Michelle és Bruce párosát nagyon megkedveltem. Mindketten erős, szenvedélyes személyiségek. Én kicsit soknak tartom azt, ami két hét alatt kialakult közöttük, ezért is vontam le egy csillagot a történetből. Mintha az írónő mindent bele akart volna zsúfolni egy ilyen röbid történetbe. Persze azon is elgondolkodtam miközben olvastam, hogy azok akik egyáltalán nem érintkeznek és hírtelen kettesben találják magukat és vonzóak is egymás számára, elkerülhetetlen a felrobbanó érzelmek. De itt már túlzottan túl sok cukormáz kezdett el folyni….
Orix, a ház mesterséges intelligenciája mozgatja igazán a cselekményt. Amit ő művel, arra a szereplők reagálnak és cselekednek. Nekem nagyon megtetszett ez a megalkotott világ, ahol a létesítményeket ilyen robotok vezérlik, úgyhogy egy hosszabb történetet is szívesen olvastam volna.
Összességében tényleg nagyon jó kis történet, délutáni kikapcsolódásnak tökéletes, én nem bántam volna ha kicsivel hosszabb, így nem lett volna annyira túlzsúfolt. Akár még egy folytatásnak is örülnék, szerintem olyan vége lett a történetnek, ami akár könnyen folytatható.

Wandamaci P>!

Minél többet tekergetem az agyam, annál több elméletet gyártok rá, miért nem vagyok képes megtenni.

Wandamaci P>!

Talán ez a baj a világgal. Minden csak látszat, és semmi sem valódi.

Detty77 P>!

A szőnyeg alá vannak söpörve a problémák, miközben a virtuális világ egyre nagyobb függőséget okoz.

l_moni>!

– Ki a fene gondolná, hogy egy egyszerű tévé bekapcsoláshoz rakétamérnöki diploma kell?! – dobom el megadóan a távirányítót a fotelbe.
– Nem hiszem, hogy megoldhatatlan lenne a feladat mérnöki diploma nélkül, de az komoly nehezítés, ha valaki az ablakfűtés
távirányítójával akarja bekapcsolni a tévét.

Harriet P>!

Addig, míg nincs veszítenivalód, félelmed sincs.

palinkasangela1>!

Mintha a virtuális világban tökéletesített alfa állna előttem, amit csak fantázia szülhet.

Wandamaci P>!

Mindig is lesznek olyanok, akik többnek és jobbnak érzik magukat másoknál.

Marika810 >!

– Dühösen fújtat, mint egy gyárkémény. – Pedig ma jógáztam is, hogy jobban tudjak koncentrálni. Nesze neked namaszté!

Marika810 >!

– Nagyon akartam, és amit én nagyon akarok, azt véghez viszem.