Világfutók 4 csillagozás

Bor Ambrus: Világfutók

A ​regény a második világháború után, a felfordult Németországban játszódik. Szereplői a háború vége felé nyugatra került katonák, tisztek, dzsentrik és különféle civilek, akik meghatározott cél nélkül csellengenek a lebombázott Münchenben és környékén. Egy részük nem is akar hazajönni, sokan a továbbindulásra készülnek.
Kösslingben, egy bajor városkában, valóságos magyar kolónia alakul ki, ahol az úri társaság saját, régi normái szerint él. Ide vetődik el Ormos Endre is, a regény hőse, aki az egyetem elvégzése után, 1944-ben lesz katona.
Ormos Endre a 40-es évekre jellemző középosztálybeli értelmiségi típust képviseli: sodródó, önálló erkölcsi-politikai tartással nem rendelkező fiatalember, aki alapjában véve jó szándékú, becsületes és a háború nagy katarzisában meg is találja végül a maga fogódzóját, amit így fejez ki: „…az igazi hősiesség ez: egy lépést előre lépni a milliók között”. S amikor eljut eddig a felismerésig, elindul haza, a népi Magyarországra , s hittel,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1962

Magvető, Budapest, 1962
328 oldal · Illusztrálta: Keserü Ilona

giggs85 >!
Bor Ambrus: Világfutók

Bor Ambrus neve minden bizonnyal sokaknak mond valamit termékeny fordítóként, ám a szépirodalmi munkásságát valószínűleg csak kevesebben ismerik. Korábban én sem olvastam még egyetlen kötetét sem, pedig íróként is kimondottan tehetséges volt Bor.
A Világfutók egy olyan korszak regénye, amiről nem igazán szokás írni idehaza (igaz, igazán jó és fajsúlyos világháborús magyar regény is alig van), mégpedig közvetlenül a háború végéről, és a hazánk Nyugatra szakadt fiainak sorsáról.
Mint ahogy sejthető a fordításai alapján is, Bor magabiztosan bánik a szavakkal. Egyfajta minimalista és végtelenül precíz nyelvet használ, amivel hihetetlenül plasztikusan tudja néhány kifejezéssel, mondattal megjeleníteni a környezetet vagy egy-egy alakot. Ez, vagyis a karakterek tökéletes megragadása, illetve néhány (valószínűleg) felejthetetlen epizód teszi igazán naggyá ezt a nem túl vaskos regényt, amely alig 15-20 oldalas, egymáshoz lazán, ám mégis pontosan illeszkedő szakaszokból áll, és amely a (sajnos eléggé didaktikusra sikerült) végéig kimondottan sok és sokféle olyan élethelyzetet hoz fel, amin óhatatlanul is el kell gondolkodnia az embernek.
Ahogy láttam, az antikváriumokban kaphatóak a könyvei, nem is kerülnek egy ökör árába, úgyhogy nyugodtan lehet próbálkozni velük.

Bor Ambrus: Világfutók

A történet ugyan a háború végét és az első békeéveket érinti, de a kivándorlás, hazatérés ambivalenciája aktuálissá teszi a könyvet. A teljes elbizonytalanodást, a minden egyénre kiható kiszámíthatatlanságot követően megindul a sorsok visszarendeződése. Folytatni lehet-e, ami félbemaradt? Újra kell kezdeni máshonnan? Máshol? Máshogy? Egészen mást? A jelen generáció beszélgetései, érzései nagyjából hasonlóak. A problematika tényleg húsba vág. Mint az avart, hordja a szél a szereplőket. Nem annyira a tudatos döntés, hanem inkább a szerencse, a zsigeri megérzés határozza meg az irányt. Nem hogy válaszok nincsenek, de a helykeresés még a kérdéseket sem szereti. De azért a kérdések megvárják az embert.
Hol a helyünk, testvéreim? Hol a tennivaló, ami ránk vár?

Bor Ambrus: Világfutók

A legelső dolog, ami eszembe jutott, hogy méltatlanul kevesen olvasnak Bor Ambrus könyvet, pedig…
A Szakadatlan jelen-ben csak érintőlegesen foglalkozik egy bizonyos időszakkal, ami a könyv olvasásakor hiányérzetet keltett bennem. A választ most találtam meg a Világfutók-ban – ami 25 évvel korábban íródott.
A Világfutók elsősorban kor- és emberábrázolás. A II. világháború utolsó hónapjai és az azt követő időszak megélése. Több, egymással érintkező szálon, különböző emberek (családok) történetei. Az egyik fő kérdés: hazamenni, maradni- vagy továbbállni, és egy másik, idegen országban, netán földrészen próbálni meg új életet kezdeni. Van, aki hamar döntésre jut, vannak tépelődők, van aki homokba dugja a fejét-, vagy aki hamis filozófiával áltatja magát.
Nagyon jók a belső monológok, melyek élethűen adják vissza az érzelmeket – egy-egy ember – vívódását, vágyait.
Úgy gondolom, nincs időm szép történetekre, fél- és negyed-konfliktusokra.” – vallja a szerző a Genezáret fülszövegében –, és ez nagyon jellemző, az eddig általam olvasott regényeire. Számomra egy új, és igen érdekes színfolt a huszadik század magyar irodalmából.
Örülök (és köszönet), hogy @balagesh kihívása által megismerhettem a szerzőt. Sok élménnyel lettem gazdagabb. Ez a műve különösen megfogott; bekerült a kedvencek közé. A csillagok száma, már nem is igényel magyarázatot.

balagesh I>!

szerelmi csalódás ért, elvesztettem valakit, akit szerettem, pedig nem valakit vesztettem el, azt hiszem, hanem magamat.

4 (Calais, Marseille), 74.o.

Aquarius >!

Az ember megél valamit, és át se gondolja. Később eszébe jut, sokszor alkalmatlan pillanatokban értetlenül, indokolatlanul, s akkor egy ideig elkínlódik az emlékekkel. Van úgy, hogy meg is érti, megfejti az értelmét.

balagesh I>!

Igyekszem erősíteni a csüggedő szíveket. Elméletek helyett koffeinnel dobogtatom őket. Az megbízhatóbb.

14 (egy társaság), 230.o.

balagesh I>!

Amíg csak szitkozódni kell, mindenki megbízik mindenkiben, de ha cselekvésről van szó, akkor már óvatosak az emberek.

7 (biztosan hazament), 120.o.

Aquarius >!

A némaságnál nincs irtózatosabb. Az emberek talán akkor hallgatnak el olyan nagyon, amikor már egészen tehetetlenek.

Aquarius >!

Ha az ember több lehetőség közül kiválaszt egyet, mindjárt a többi válik rokonszenvessé.

Aquarius >!

…levetni semmit sem lehet, legkevésbé az igazságot. Egyszer, valahol, végül szembekerül vele az ember.

Aquarius >!

… az élet csillogó hősök nélkül zajlik, milliókban, szürkén és egyformán, egyszerűen, és nem tudjuk, hogy ez az igazi, a szép.

Aquarius >!

Mindenkinek kell valami, hogy valaki legyen…

Aquarius >!

Nem lehet másutt élni, csak emberek között, de a végső, a legnagyobb dolgokkal egyedül van az ember.