Bolyki Tamás (szerk.)

A ​legnagyobb magyar királyok 2 csillagozás

Bolyki Tamás (szerk.): A legnagyobb magyar királyok

Több ​mint ezer év alatt Magyarországon ötvenhat király uralkodott. Jelen kötetünkben arra teszünk kísérletet, hogy közülük tizenhárom alakját és korát idézzük fel. Ők azok, akik származzanak bár Európa távolabbi részeiből, történészeink szerint a legtöbbet tették országunk, népünk fennmaradásáért, fejlődéséért. Mivel azonban a szakemberek nézetei sem teljesen azonosak egy-egy uralkodónkat illetően, válogatásunk sem nyerheti el mindenki tetszését és egyetértését. Hiszen napjainkban is találkozhatunk olyan közéleti személyiséggel, aki szerint Mátyás (1458-1490) román király volt, Nagy Lajos (1342-1382) pedig hódító politikája miatt éppen a (modern értelemben vett) „nagy” jelzőt nem érdemli meg: aki mégis ekképpen emlegeti őt, az felelőtlen nacionalista nézeteiről tesz tanúbizonyságot. Kötetünket I. (Szent) István (1001-1038) bemutatásával kezdjük, mert ő volt az államalapító, Magyarország első királya, és IV. Károllyal (1916-1918), Magyarország utolsó királyával fejezzük be. A… (tovább)

Jövővilág Alapítvány, Budapest, 2004

BlackWidow
Bolyki Tamás (szerk.): A legnagyobb magyar királyok

Bolyki Tamás (szerk.): A legnagyobb magyar királyok Szent István, Aba Sámuel, Szent László, Könyves Kálmán, Vak Béla, IV. Béla, I. Károly (Róbert), Nagy Lajos, I. Zsigmond, Hunyadi Mátyás, II. József, Ferenc József, IV. Károly

Összegezve szerintem jó kis olvasmány volt. Sajnáltam, hogy ilyen kevés királyt/uralkodót foglaltak bele. Jó volt „felfrissíteni” a tudásomat. Sok információt tartalmazott egy fejezet, szóval sajnos nem túl sok infó tudott megmaradni. De még így is úgy érzem, hogy sok új dolgot sikerült megtudnom róluk. A végén az uralkodok házankénti csoportosítása is elég hasznos.