Az ​eltűnt szoba 1 csillagozás

Bólya Péter: Az eltűnt szoba

Bólya Péter novellái annak a fiatal nemzedéknek az arculatát tükrözik, amelyik részint az elõdök messzehangzó tapasztalataira utalva, részint a saját kamasz-élményeire hivatkozva keresi az értelmes élet s a tájékozódás lehetõségeit. A konszolidált körülmények sem biztosítottak számukra nyugalmat, hanem inkább a póztalan-szigorú önismeretre ösztönözték õket. Átmeneti kételyük, esetleges gyökértelenségük véletlennek tûnõ pályaképekben, furcsa sorsokban fejezõdik ki; a célok hol simább elérése, hol nagyobb türelmet, felkészültséget kívánó küzdelme – s olykor az egészet átfonó fájdalmas õszinteség – árnyalja ifjonti eszmélkedésüket.
Az ábrázolás eszközei viszont ritkán azonosak. Bólya Péter látszólag a megfigyelés erejére és a leíró pontosságra épít, de az élet reális tényeinél sokkal inkább izgatja õt a mögöttes tartalom, beleértve a fantázia játékát s az abszurd helyzeteket, abszurd elképzeléseket is.

Szépirodalmi, Budapest, 1975

Bólya Péter: Az eltűnt szoba

A Veréb amolyan csoda volt. Rácsodálkozás. Hiányérzet, hogy ezt eddig nem ismertem… utoljára talán Cserna-Szabónál éreztem ilyet. Aztán ott is elmúlt. Ami nem azt jelenti, hogy Cserna-Szabóval lenne baj… csak a felfedezés öröme, meg az újdonság ereje…

Az Az eltűnt szoba novella gyűjtemény, vagy ötlet gyűjtemény.
Vannak benne igazán jó és akadnak igazán kettes alá írások is. Meg olyanok amiket kidolgozottabb formában már olvastam a verébben.
Mondják, pontosabban írták, hogy Bólya, amolyan Tersánszky, amolyan kocsmakarakterológus volt, vagy mi. Orvos, író, és alkoholista, és idő előtti halott. …és talán zseni. Akit elfelejtettek, elfelejtettünk, mert a leghűségesebb olvasói (mint anyám) sem emlékeznek a nevére, csak arra, hogy ő volt az orvos, aki válaszol, aki Új Tükröt tart.

Bólya Pétert olvasni jó. Néha az ember felröhög az olyan novellákon, mint a Gazsi vagy a Guluka hagyatéka. Néha meg döbbenten ül a könyvvel a kezében olyanok után, mint az A felperes vagy a Kocsiút, mert a fekete humor nem nevettet.

Szeressétek Bólya Pétert, ő is szeretett titeket.

Szépirodalmi, Budapest, 1975

regulat>!

[…] éppen meg akartam javulni, amikor megint lecsuktak. Beláthatja, főhadnagy elvtárs, hogy így nem lehet jó útra térni, ha az embert állandóan elzárják a külvilágtól.

139. oldal, Guluka hagyatéka (Szépirodalmi, 1975)

regulat>!

Kössünk szerződést, Ön meghatározott időnként hoz nekem egy pálinkát, cserébe én elmondok néhány dolgot, ami érdekelni fogja. Érdekelni fogja, mert tanulságos, és esetleg megtanítja önt arra, hogyan lehet ön is, mint én, szép, okos és a szerencse fia.
A szerződés kölcsönös és kétoldalúan felrúgható. Ha ön nem hoz több pálinkát, elhallgatok. Ha hülyeségeket beszélek, vagy netalán ön nem érti meg, amit mondok, akkor nem hoz több pálinkát. Rendben van?

18. oldal, Gazsi (Szépirodalmi, 1975)

– Kérsz sört, Géza?…
– Kérek, macskám.
Csobog a sör, telik a pohár.
– Egészségedre, macskám.
– Neked is.
„Komoly huzatja van, nem mondom” – gondolja a férfi.
„Inni azt tud” – gondolja az asszony.

209. oldal, Egyszerű vasárnap (Szépirodalmi, 1975)

regulat>!

[…] ön de jure a társbérlőm, de facto viszont egy csibész […]

106. oldal, A felperes (Szépirodalmi, 1975)

regulat>!

Sőt, az is elképzelhető, hogy valamikor gyakrabban fordult meg a környékén, de valamilyen tévedés vagy orvosi hiba folytán abbahagyta az ivást, hogy csupa felesleges dooggal foglalkozzon […]

17. oldal, Gazsi (Szépirodalmi, 1975)

regulat>!

Nyakkendő mindig van rajtam, már csak azért is, mert nem tudom begombolni az ingem nyakát.

21. oldal, Gazsi (Szépirodalmi, 1975)

regulat>!

Annyi minden történt ott velem, hogy saját magamat sérteném meg, ha kivételeznék valamelyik élményemmel, és csak azt mondanám el a többi rovására.

32. oldal, Gazsi (Szépirodalmi, 1975)

regulat>!

A fő cél – mondta – az ellenség megsemmisítése. Az ellenség hamarosan itt lesz, a többi kellék megvan.

147. oldal, Guluka hagyatéka (Szépirodalmi, 1975)