Zsiráffal ​Angliában 3 csillagozás

Boldizsár Iván: Zsiráffal Angliában

A könyv naplószerűen, rendkívül személyes hangon, lírai vallomásokkal, iróniával és öngúnnyal számol be a négyhetes angliai tartózkodás élményeiről. Az apró mozaikok, melyekből a kép összeáll, pontos kézzel rajzolt, remek portrék, szellemes és kerek novellák, esszék.

Magvető, Budapest, 1967
396 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Boldizsár Iván
Magvető, Budapest, 1965
398 oldal · keménytáblás

London

Boldizsár Iván: Zsiráffal Angliában

Hihetetlenül élveztem. Végre egy könyv, ami nekem is tudott újat / érdekeset mondani. Nagyon jó volt a sorok által kicsit visszautazni a kedvenc városomba, illetve ezzel párhuzamosan ellátogatni még olyan – szintén brit – helyekre, ahová én is szívesen, bármikor… Remélem, lesz még erre lehetőségem valamikor a jövőben.

Azt pedig zárójelesen jegyzem meg, hogy a könyvben voltak olyan bekezdések, amiket konkrétan Kautzky Armand hangján hallottam a fejemben… Ó, te jó ég… :D

Londonna >!

– Az egyszerű élvezeteket megöli a technikai civilizáció, uram.

Londonna >!

A háború alatt silent revolution kezdődött Angliában, tudok-e róla? A halállal mindenkinek egyformán szembe kellett néznie. Olyan emberek kerültek közel egymáshoz a londoni blitz idején, a földalatti vasút alagútjaiban vagy a lángoló Szent Pál székesegyház körül, akik addig soha szót nem váltottak egymással. Őszintébben beszéltek. Őszintébbekké váltak önmagukhoz is. Az érintkezés sallangtalanabbá vált.
Megrettenek. Nemegyszer olvastam már a New Statesman jellegzetesen áttételes, idézőjeles stílusában arról, hogy egyenesen visszasóhajtják a „régi jó háborús időket”, nem a háború, hanem a közvetlenebb és eredetibb emberi kapcsolatok kedvéért.

Londonna >!

„Tread lightly and talk little” – járj csöndesen, beszélj keveset. Minden könyvtár ajtajára ki lehetne írni.

Londonna >!

Talán mert magam is írásra adtam a fejem, kezdettől fogva érdekelt minden író és költő élete, szerelmei, viselt dolgai, próbálkozásai, műhelye, gondjai, pénze és pénztelensége, sikerei, búcsúzása az élettől, utolsó szavai. A művet is csak akkor élvezem igazán, ha ebből minél többet tudok.

Londonna >!

London mindent ád az embernek, amit az élet nyújtani tud.

Londonna >!

Firenze természetesen gazdagabb, de York szépsége egységesebb, és történelmi hangulata töretlenebb. Firenzében nem tudnék élni, állandóan úgy érezném, hogy múzeumban vagyok. Yorkban szívesen élnék, és beosztanám szépen a következő, mondjuk, húsz évet úgy, hogy minden páros napon fölfedezek valamit, amit még nem láttam a városban, s minden pártalanon a székesegyházban.

Londonna >!

„Aki belefárad Londonba, az az életbe fárad bele, mert London mindent ád az embernek, amit az élet nyújtani tud.”

Londonna >!

London, Párizzsal ellentétben, hímnemű város: három-négy férfiüzletre jut egy női.

Kapcsolódó szócikkek: London
Londonna >!

Nem a borravaló okozta a legnagyobb turistagondomat Londonban, hanem a köszönöm. Mindenki mindig mindent megköszön. Ha van valami, amit kötelező erővel és azonnali hatállyal importálnék Magyarországra, ez a szokás az.