Mesék ​a csodakertről 3 csillagozás

Az egyetlen Földért
Boldizsár Ildikó (szerk.): Mesék a csodakertről

Boldizsár Ildikó és a Metamorphoses Meseterápiás Egyesület csatlakozott a Művészek a klímatudatosságért csoporthoz, és vállalták, hogy összegyűjtik a világ népmesekincséből azokat a meséket, amelyek a teremtett világ iránti felelősségről, az ember ezzel kapcsolatos feladatairól szólnak, hogy segítsenek a szülőknek, pedagógusoknak és mindnyájunknak a tudatosításban. Olyan meséket adnak közre, amelyekben az ember még harmóniában élt a természettel, és tudta, hogy mit kell tennie, hogy ez így maradjon. Olyan meséket, amelyekben az ember tiszteli a fákat, növényeket, állatokat, és szót ért velük – összhangban léteznek vagy törekszenek rá egy-egy konfliktus után. Olyan meséket, amelyekben a teremtett világ szépsége megmutatkozik, és az ember ennek örülni tud, érzi a felelősségét. És olyan meséket is, amelyekben ezt nem érzi, aztán baj lesz belőle… De még van visszaút, megbocsátás, egy utolsó lehetőség…

Magvető, Budapest, 2019
Magvető, Budapest, 2019

theodora>!
Boldizsár Ildikó (szerk.): Mesék a csodakertről

Az utóbbi években egyre többet foglalkoztam a felnőtteknek szóló mesékkel, egyik szakértő kollégámnak köszönhetően. Erre a kötetre is főként azért voltam kíváncsi, mert tetszett hogy egy aktuális téma és felhívás miatt született meg.

Nagyon színes válogatás – sokféle nép meséi megtalálhatók benne, tetszett hogy több fordulat visszatért. A legutolsó történetet pedig volt szerencsém élőszóban is meghallgatni említett kollégám tolmácsolásában, ami perszer ezerszer jobban tetszett, mint olvasva.

Pennmenelien P>!
Boldizsár Ildikó (szerk.): Mesék a csodakertről

Határozottan tetszett a válogatás, amely igazán aktuális kérdéseket vet föl és a meséken keresztül sok dologra világít rá. 4 nagyobb témára van felosztva a könyv, az idilltől megyünk a „megbomlott egyensúly”-ig, aztán a kötet végén felvillan a jövő reménye, a mi lenne ha… Nagyon sokféle néptől olvashatunk történeteket, amelyek hol megmosolyogtatnak, hogy a szívünket facsarják ki. Két mesét emelnéki ki: az egyik Az útelágazáson álló fa, egy japán mese, amely szomorúan, de sajnos valóságosan mutatja meg a pusztítást. A másik a finn Téli mese, amely számomra a reményt és a jövőt sugallja, hogy ha a gyerekeinket úgy neveljük, hogy vigyázzanak a Földre, akkor lehet reményünk (és ugye ha már neveljük őket példával is járunk előttük, szóval igazából már mi is teszünk az élhetőségért).