Esti ​tündérmesék 6 csillagozás

Boldizsár Ildikó (szerk.): Esti tündérmesék Boldizsár Ildikó (szerk.): Esti tündérmesék

A mese az álommal rokon, ám korántsem mindegy, hogy mit mesélünk gyermekeinknek elalvás elôtt. A kötet olyan klasszikus meséket tartalmaz, amelyek nemcsak nyugodt alvást és szép álmokat biztosítanak, hanem a gyermek érzelemvilágát is a legnemesebb értékekkel gazdagítják.

Népmesék olyan illusztrációkkal, amelyek rögtön belopják magukat a gyermekek szívébe.

Móra, Budapest, 2016
128 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634153672 · Illusztrálta: Kőszeghy Csilla
Novella, Budapest, 2001
152 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637953825 · Illusztrálta: Elek Lívia

ViraMors P
Boldizsár Ildikó (szerk.): Esti tündérmesék

A 1,5 éveseknek nagyon tetszettek a képek, a 4,5 éveseknek a képek és a mesék is, bár a nyelvezete miatt néha magyarázni kellett nekik. Alapvetően nekem is tetszett, és kifejezetten szórakoztató volt főleg a két mindenre kíváncsi unokahúgomnak olvasni :)

Novella, Budapest, 2001
152 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637953825 · Illusztrálta: Elek Lívia
Boldizsár Ildikó (szerk.): Esti tündérmesék

Az esti mesés válogatások közül eddig valahogy ez volt a legjobb. Sem a lányos, sem a fiús nem tetszett ennyire. No, látszik, hogy nekem a tündérektől, sárkányoktól, törpéktől, óriásoktól és a mindenféle varázslásoktól, átváltozásoktól lesz egy mese igazán mese. Ezek ilyenek. És örülök, hogy nincs benne ördögös – azokat nem szeretem. Az illusztrációi is olyanok, amiket én szeretek: szöveget kiegészítők, értelmezők. Az viszont nagy kár, hogy sem fordító sem eredet nincs feltüntetve a meséknél, noha ezek inkább az ismertebbek közül valók, és sok-sok változatban keringenek. A Fekete Bika például a Világszép Vaszilisza könyvben Fényes Sólyom… persze csak egy mozzanatban közös e két mese, de az elég meghatározó: a férjét kereső lány hiába sír annak megtalálása után 3 éjjel is az ágyánál, mert a vetélytárs álomport szórt az italába. De ugyanígy ebből a könyvből ismertem a nyílvessző kilövésével feleséget kereső-találó királyfik meséjét is, ott A Béka-cárkisasszony címmel, itt és a magyar mesegyűjteményekben meg inkább a nyíl szerepel a címben. No de ugyanilyen ismert a tejkutat kihörpintő óriás, akinek nem tűnik fel, hogy tej helyett pálinkát vedel és lerészegedik tőle…, vagy a selyemingben disznókondát őriző királyfi, ki ráveszi a királykisasszonyt, hogy neki a térdkalácsait, hónaljat mutogassa. A kedvencem mégis a mindent látó királykisasszony elől elbújó legényke, aki itt nem tulipánná változik, amit a hajába tűzve ugyebár nem lát a hölgyike, hanem tengerinyúllá… és a hajzuhatag alá húzódva nem kerül épp a szeme elé. No, kérem, tengeri nyúl… Azt hittem, ez vicc – éppen ezért rákerestem, és van ilyen! Csak épp semmi köze a szőrös, simogatható nyuszkókhoz – már pedig szerintem mindenki erre gondol elképzelve a királylány nyakában, hajzuhataga alatt. De ez egy tengeri házatlan csigafaj és a rajtuk való kísérletezésükért Eric Kandel és munkatársai még Nobel-díjat is kaptak. (http://www.origo.hu/tudomany/elovilag/20100528-a-het-al… ) Ezek után persze mindenki maga döntse el, hogy a mese kapcsán belemegy-e annak részletezésébe, miféle állatka e nyuszika.

Ingryd
Boldizsár Ildikó (szerk.): Esti tündérmesék

Imádom az illusztrációit, igazi tündérmesés, estimesés… Csodálatos egy könyv…

Kek P

– Hát mi a harmadik kívánságod?
– Hozz nekem egy szál rózsát a pokolból!

142. oldal, Jankó

Kek P

– Ugyan, édes fiam, mi bántja a szívedet, hogy olyan vagy, mint a háromnapos esős idő?

151. oldal, Vadrózsa

Kek P

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy szegény ember, akinek annyi gyermeke volt, mint a rosta lyuka. Falujának minden lakóját meghívta már keresztapának, így hát amikor megint kisfia született, nem volt mit tennie, kiült az országútra, hogy az első arra jövőt megkérje, legyen a komája.

13. oldal, Királylány a lángpalotában

Kek P

Amikor a sárkány látta, hogy nem boldogul velük, mérgében megfulladt.

96. oldal, A napos ló és a holdas csikó

Kek P

A leány felnyergelte, felkantározta háromlábú paripáját, és elvágtatott a magas felhőkbe, a sárkányok országába.

29. oldal, Aranyhajú Ilona hétlábú paripája

Kek P

Annak a városnak a keleti sarkán volt egy kősziklabarlang, abban lakott egy öregasszony, de az olyan öreg volt, hogy tizenkét vasvillával kellett a szempilláját feltámasztani, hogy lásson.

28. oldal, Aranyhajú Ilona hétlábú paripája

Kek P

Alig tűnt el, megint nyerített a sárkányparipa az istállóban. Kiszalad a király:
– Mi bajod van, édes lovam? – kérdezte. – Szénád nincsen, vagy zabod nincsen?

32. oldal, Aranyhajú Ilona hétlábú paripája

Kek P

Egyszer aztán hiába járt arra a királyfi, nem találta az ablakban Ribikét.
Volt Ribike, nincs Ribike.

35. oldal, A kis gyík három ajándéka

Kek P

– Aki nekem most olyan kiskutyát hoz, amelyik egy skatulyában elfér, ezüst az ugatása és hetedhét országba hallatszik a hangja, azé lesz a birodalom másik harmadrésze.

38. oldal, A kis gyík három ajándéka

Kapcsolódó szócikkek: kutya
Kek P

– Ennek így sohasem lesz vége, Péter. Látod-e amott azt a sátrat? Abban lakik a vén boszorkány. Ott ül egy nagy szövőszék előtt, ő szövi a katonákat. Gyere, pusztítsuk el a vén boszorkányt, s nem lesz több katona.

126. oldal, Erős Péter