Boldizsár Ildikó (szerk.) · Sárközy Bence (szerk.)

Körkép ​2010 9 csillagozás

Huszonkét mai magyar író kisprózája
Boldizsár Ildikó – Sárközy Bence (szerk.): Körkép 2010

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 2010

A művek szerzői: Ambrus Judit, Bán Zsófia, Berniczky Éva, Bíró Zsófia, Bodor Ádám, Centauri, Csabai László, Cserna-Szabó András, Esterházy Péter, Harangi Andrea, Háy János, Jászberényi Sándor, Kapecz Zsuzsa, Király Levente, Krasznahorkai László, Lugosi Lou, Magyary Ágnes, Pályi András, Rakovszky Zsuzsa, Szvoren Edina, Tompa Andrea, Tóth Krisztina

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Körkép Magvető

Magvető, Budapest, 2012
Magvető, Budapest, 2010

pomesz>!
Boldizsár Ildikó – Sárközy Bence (szerk.): Körkép 2010

Meglepően sok jó olvasmányt tartalmaz a kötet, nem is számítottam rá… Két női író nekem kellemes meglepetés volt: Rakovszky Zsuzsa és Szvoren Edina.

Pixelhiba>!
Boldizsár Ildikó – Sárközy Bence (szerk.): Körkép 2010

Nagyon jól választották ki a borítót, nekem az egész hullámzó volt, befutottakkal, akik jól vagy kevésbé fogtak most meg, betörni kívánókkal, akiktől inkább többet ne. Rakovszky a röpke 50 oldalas novellájával a következő kölcsönzésre marad (másnak úgysem az kell, ami neked), és egynél akadtam fenn már az első mondat kezdeténél, bár már a kézbevételkor tudtam, hogy kemény menet lesz, találós kérdés lehet, hogy vajon ki ő? „Azelőtt való este, hogy letartóztatták…”. (mert ez annyira nem az én nyelvhasználatom…)

spinakker>!
Boldizsár Ildikó – Sárközy Bence (szerk.): Körkép 2010

Meglehetősen felemás a véleményem. Még mindig ez a legjobb Körkép, amit eddig olvastam, de csak az írások fele tetszett, azok közül pedig csak néhány igazán.
Sok a semmitmondó elbeszélés. Gondolom a minimalizmust próbálgatják, de azt nagyon nehéz elsajátítani. Vannak művészieskedők is (Esterházy, Centauri): amik irodalmi szempontból kiválóak, csak nem túl szórakoztatóak. Király Levente maradhatna a versírásnál, bár ott is túlzásba viszi az üres szimbolizmust. Rakovszky írása talán túl hosszú, de nem baj, mert ez legalább olvasmányos. Szvoren Edina írása zseniális, a cinikus, szarkasztikus stílusával.