Boldizsár Ildikó (szerk.) · Sárközy Bence (szerk.)

Körkép ​2008 4 csillagozás

Tizenkilenc mai magyar író kisprózája
Boldizsár Ildikó – Sárközy Bence (szerk.): Körkép 2008

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 2008

A művek szerzői: Bán Zsófia, Berniczky Éva, Csiki László, Dragomán György, Esterházy Péter, Falcsik Mari, Ferdinandy György, Géczi János, Jenei László, Király Kinga Júlia, Kiss Judit Ágnes, Latzkovits Miklós, Magyary Ágnes, Márton László, Rakovszky Zsuzsa, Sigmond István, Takács Zsuzsa, Vörös István, Kiss László

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Körkép

Magvető, Budapest, 2008

spinakker
Boldizsár Ildikó – Sárközy Bence (szerk.): Körkép 2008

Boldizsár Ildikó – Sárközy Bence (szerk.): Körkép 2008 Tizenkilenc mai magyar író kisprózája

A 2003-as válogatás után ez egyáltalán nem olyan szörnyű, sőt néhol igen szórakoztató. Viszont nem értem, hogy miért jó még mindig a szocializmusról beszélni (Dragománt kivéve, ő viccesen ír róla). Meg a túl művészieskedő írásokat sem értem. Minden tiszteletem Esterházynak, de miért olvassak arról, hogy mennyire szereti a pacalt? És még sok unalmas vagy semmitmondó írás van emellett, biztos nem vagyok elég tájékozott a kortárs irodalomban, hogy értékelhessem.
Viszont amik tetszettek: Magyary Ágnesé, aminek már a címe is zseniális: Egy el nem követett bűntény krónikája, avagy Bach zenéje alatt nem lövünk kutyára. Rakovszky Zsuzsa: A svédek, amelyben egy kislány szembesül azzal, milyen nehéz is az élet. Takács Zsuzsa Játék a tűzzel írása is szép. Hm, már három nőt emeltem ki. Valóban, a válogatásban egyáltalán nincs már férfiuralom, bár attól, hogy nő az illető, még nem feltétlenül kellett volna bekerülnie (Bán Zsófia).
Vörös István írása nem kicsit szürrealista, de annál viccesebb a disznóvágás során a disznó lelkéért harcoló angyalok és ördögök leírása.
Ha valakit kihagytam, biztos azért volt, mert nem fogott meg.

sheni IP

A csillagos ég fölöttem, a pacal bennem

sheni IP

én nagyon szeretem Gagarin elvtársat, amiért olyan bátran felrepült az űrbe, hogy lehozza onnan nekünk a népek barátságát

sheni IP

Síkos vagy, mint egy hal, mondta Emma, nem lehet megfogni, kicsusszansz, elúszol, ha mélyebbre, hát mélyebbre, de elúszol

sheni IP

A Kissék pinceablakán még sárgásvörösen izzik a rozsdás vaslap, a virágszirom formájú, sötét lyukakkal, de a Gáspárékén a vaskos, vaspántos fatáblát már bekebelezte az árnyék.

sheni IP

Johannának néha az a ködös, bűntudatos érzése támadt, hogy az igazi anyák ilyenek: őszek, dagadt lábúak és kövérek, és hogy az ő anyjával, aki karcsú, sötét hajú, és messziről bárki fiatal lánynak nézné, valami nincsen rendjén.

sheni IP

izzadságcseppek gyöngyöznek az orra alatt: gyöngybajusz

sheni IP

Az én koromban már nem képzeli magát a teremtés koronájának az ember. Amolyan kisistennek, aki mindennek nagyképűen nevet ad.

sheni IP

Mari, hát persze, most végre a Délinél bekattan, hogy honnan ez az ismerős érzés, amitől azonnal összeszorul a gyomrom (amikor beszállt, azonnal összeszorult), Mari tudott így kitölteni jelenlétével mindent, hogy a végén már lélegezni sem lehetett tőle, mert az orrlyukakba, a szájüregbe is belement és elállta a levegő útját

8. oldal - Bán Zsófia: Vénusz-átvonulás · Bán Zsófia

sheni IP

Érzed, hogy csikar a hasad, de az elnyomást érzed-e?