Karácsony ​ideje 10 csillagozás

Magyar írók novellái karácsonytól vízkeresztig
Bölcsföldi András (szerk.): Karácsony ideje

A karácsonyi ünnepkör szép ívét követi ez a novelláskötet. Az advent beköszöntétől az ünnep elhagyásáig 15 magyar író rövid történetével hozza közelebb a karácsony idejét. A fejezetek elején található bibliai idézeteket és az elmúlt száz év karácsonyait idéző írásokat olvasva összekapcsolódhat bennünk a Megváltó születésének égi és a mi életünknek evilági története valódi világosságot hozva az ünnepbe.

Kálvin, Budapest, 2013
184 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635581993 · Illusztrálta: Bogárdi Szabó Eszter

Betlehem

Juci P
Bölcsföldi András (szerk.): Karácsony ideje

Bölcsföldi András (szerk.): Karácsony ideje Magyar írók novellái karácsonytól vízkeresztig

Azt akartam írni, hogy nagyon jó válogatás, de pont az utolsó néhány nem tetszett. A legjobbak:
Tar Sándor: Adventi történet
Lázár Ervin: Az asszony
Gárdonyi Géza: Csordásék karácsonya
Cs. Szabó László: Karácsonyi oroszlánok

padamak
Bölcsföldi András (szerk.): Karácsony ideje

Egy kivételével mindegyik novellában közelebb kerültem a szeretethez, a törődéshez, a jobb kapcsolatokhoz, a karácsony lényegéhez. Pedig vannak köztük tőlem (eddig) távoli helyszínek és szerepek, bár bibliaiakként és magyarokként közeli ismerősök voltak mind. S a nagyrészt szomorkások mellett (mert ugye, sírva vigad a magyar…) van néhány mosolyogtató, sőt kifejezetten derűs is.
Kedvenceim sorrendben:
Gárdonyi Géza: Csordásék karácsonya; Sík Sándor: A galileai asszony; H. Németh István: Megszólal a jászolbölcső; Tar Sándor: Adventi történet.
Érdemes volt elolvasni Advent 4. hetében! Ajánlom minden csendre várónak, szépre vágyónak.

dtk8 P
Bölcsföldi András (szerk.): Karácsony ideje

Nagyon tetszettek azok a novellák, amik arról szóltak, gyerekként milyen átélni a karácsonyt. Ezek tényleg adventi hangulatba hoztak, és már van kedvem szaloncukrot enni mézeskaláccsal és bejglivel két pofára.
A bibliai témájú novellák nem érintettek így meg. Irodalmi szempontból ez egy toposz, amit még hányféleképpen lehet bemutatni? Újat nehéz már mondani. Kivéve egy teljesen új nézőpontot, ami konkrétan a jászolé(!).

sassenach
Bölcsföldi András (szerk.): Karácsony ideje

Ma reggel fejeztem be és teljesen karácsonyi hangulatba kerültem tőle. Nagyon szép novellákat tartalmaz a kötet. Annak pedig külön örültem, hogy olyan írók művei is szerepelnek benne, akikről még nem is hallottam. Néhányuknak utána fogok nézni, mert nagyon tetszettek az írásaik. Legjobban Kincs István novellája fogott meg, annyira jó volt a hangulata, gyönyörű a stílusa, a szóhasználata. Rá is keresek gyorsan, hogy miket írt még… :)

Msabee
Bölcsföldi András (szerk.): Karácsony ideje

Sok jó novellát tartalmaz ez a kötet. Gratulálok Bölcsföldi Andrásnak, aki összeválogatta az írásokat és egy könyvet formált belőlük. Nekem Wass Albert és Tamási Áron novellája tetszett legjobban, pedig egyik író sem tartozik azok közé, akiktől a legszívesebben és a legtöbbet olvasnék.

Karácsony előtt, közben és után lélekemelő, hasznos és szép olvasmány ez mindenkinek.

jeli97

Remek karácsonyi olvasmány.

Jesper_Olsen

Karácsony felé már, úgy számítottuk, a sonka is lekerül a füstről, s hiába bárki mit beszél, a száraz gyümölcsök között mégiscsak a sonkáé az elsőség.

padamak

Még lefektében is ezen sóhajtozott az imádkozása után.
Ó, Uram, hogy megígérted… Nekik teljesült, nékem nem teljesült…
Erre mintha megnyílt volna a fal, csak ott áll előtte rengő szép aranyló fényességben a panaszlott Megváltó.
– Ó, balgatag ember! – szólalt meg szemrehányón –, mit csodálkozol te azon, hogy némelyek nem ismernek meg engem. Megmondottam, hogy veletek vagyok mindennap a világ végezetéig. S ti látván láttok, de meg nem ismertek. Lám te is: háromszor is láttál ma engem, mégsem ismertél meg. Pedig hát első jelenésemben meg is vendégeltél. Második jelenésemben meg is hordoztál, szűröddel betakartál. Harmadik megjelenésemben a kezemet szorítottad a magad kezébe. Szorítottad ellenségednek megbocsátó szívvel, miként én rendeltem a Hegyen. És ha te mégsem tudtad, hogy én ki vagyok, hogyan ismernének meg azok, akik senkin nem könyörülnek, senkin nem segítenek és az ellenük vétőknek meg nem bocsátanak?

72-73. oldal - Az ünnep közelében - Gárdonyi Géza: Csordásék karácsonya (Kálvin Kiadó, Budapest, 2012)

RaavNaan P

Megszületett.
A folyamat jobban fájt, mint képzelte, először találkozott közvetlenül az emberi test szenvedésével, s mert az volt, aki, a kín érzékelésekor azonnal az anyjára gondolt, hogy annak mi juthatott a gyötrelemből ilyen keservesen hosszú vándorlás és kezdetben szinte reménytelen szálláskeresés után. Felsírt, ahogy más csecsemők, hisz az akarat emberi megnyilvánulást kívánt tőle, de tudta, a különleges állapot, hogy még mindig el képes választani valódi mivoltát újszülött formájától, végéhez közeledik, már csak percekig érzékelheti a tizenkét dimenziót, rövidesen bezárulnak előtte az időfolyosók is, és csak halála közeledése hasít majd újra rést a földi kárpiton körötte, mikor már felismerte és betöltötte küldetését.

77. oldal - Szabó Magda: Az a szép, fényes éjszaka

Kapcsolódó szócikkek: Betlehem · Jézus Krisztus · karácsony
Niki

A csodák bennünk vannak, bennetek, mindenkiben, itt van köztünk…csak rá kell találni. A csoda a remény.