Ostře ​sledované vlaky 1 csillagozás

Bohumil Hrabal: Ostře sledované vlaky

Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství…

Eredeti megjelenés éve: 1965

Maťa, Prága, 2000

mandris>!
Bohumil Hrabal: Ostře sledované vlaky

Hrabal egyik legimsertebb regénye, tipikus cseh könyv: átitatva humorral, ugyannakkor hőst hiába keresünk benne. A könyv kisemberekről szól, akik aztán így vagy úgy mégis belekeverednek a háborúba.
A főszereplő nagyon szerethető, elesett figura, de aligha nevezhető hősnek: Miloš Hrma forgalmista. Az ő fejlődéstörténete a regény. Családját mindenki semmirekellőnek tartja. Egyik felejthetetlen jelenet, amikor Miloš elmeséli, hogy próbálta hipnotizőr nagyapja visszafordítani a Csehország megszállására érkező tankokat (spoiler). Miloš is érzi a szomszédok tekintetét a hátán, nem is csoda, hogy nem teljesen zavartalan a magánélete. Személyes traumája oda vezet, hogy öngyilkosságot kísérel meg (spoiler). Környezetében a legnagyobb benyomást Hubička forgalmista teszi rá, hírhedt tettével.
Milošnak aztán végül megadatik, hogy magánéleti problémáján is felülemelkedjen, férfivá érjen, és családja jóhíréért is tegyen valamit. spoiler
„Měli jste sedět doma, na prdeli…” – Tömören talán ez a mondat foglalja össze legjobban, mit mond a regény a háború értelméről: „Inkább maradtatok volna otthon, a feneketeken…” (szabadon fordítva, nem csaptam fel a magyar kiadást a pontos idézetért)

A regényt több okból is szeretem: egyrészt a stílusa, másrészt az a néhány felejthetetlen jelenet: a hipnotizőr nagyapa, a távírász kisasszony fenekének telepecsételése, az állomásfőnök politikai állásfoglalása a lengyel galambokkal.
Azért eredetiben olvasni nem kis kihívást jelentett, de cserébe én lehettem az első értékelő, sőt, a könyvet is én adhattam hozzá. :)