Bulvár 18 csillagozás

Bognár Péter: Bulvár

Az utóbbi évek talán legerősebb költői hangja. Végre megint úgy tűnik, valamire mintha használható volna az avítt líra. Nem csak arra, hogy a költők egymást olvassák, plusz még néhány ügyeletes kritikus. Bognár Péter szemtelen és tehetséges. Veszélyes kezdés, mert a magyar irodalom egyiket sem szereti. Főként ezt a két dolgot együtt. Üdítően pimasz. És az a szertelenség sugárzik belőle, hogy a nyelvvel való játék egy jó buli.

(Borbély Szilárd)

Magvető, Budapest, 2013
Magvető, Budapest, 2012

ponty>!
Bognár Péter: Bulvár

Egy regény és egy verseskötet olvasása után, a tévedhetetlenség érzésével felvértezve, háromszázért rendeltem a lirán. Tökéletes jellemzésnek érzem Borbély Szilárd szavait, miszerint Bognár Péter szemtelen és tehetséges, meg hogy üdítően pimasz, és a nyelvvel való játék egy jó buli. A Bulvár meg krimi, vagy olyasmi, és nem akarom megfejteni a duplán rejtvényt, hiszen eleve miért érteném, hogy mire gondolt a költő? És akkor még valami bűnügy is de mi? Mindenesetre nagyon szórakoztató. Aki elég nyitott és laza, az maradéktalanul élvezni tudja.

dontpanic IP>!
Bognár Péter: Bulvár

Bognár Pétert nem lehet felületesen olvasni. Ha felületesen olvasom, akkor az egész egy nagy katyvasz, összefüggéstelen, érthetetlen, megsejtek dolgokat, de nem áll össze egy nagy képpé, elidegenít, hagynám a fenébe.

Bognár Péter játékra hív, kihívásokat állít elém, kiköveteli magának, hogy rá figyeljek, és csakis rá, elmélyülten, koncentráltan, ha nem akarom elvesztegetett perceknek megélni a rászánt időmet.

A Bulvár is játékra hívott, és azt mondtam, egye fene, tegyünk félre mindent, és játszunk, csak a játszás kedvéért. Leültem, fogtam egy lapot és egy tollat, és elkezdtem nyomozni. A Bulvár (többek között) egy bűntény és az utána következő nyomozás története. Jegyzeteltem, nyomok után kutattam, összefüggésekre bukkantam. Vége lett a kötetnek, na akkor összegezzünk. Hmm. Nem, nem állt össze a kép teljesen, hiányzott valami, amihez nem adott kulcsot a szerző. Itt álltam a kis papírkámmal, nevetségessé téve a kötet által – „most komolyan azt hitted, hogy ez a jó megközelítés”? Ez nem egy Agatha Christie regény, aminek a végén a nyomozó szépen a számba rágja a megfejtést, ez egy verseskötet. Állítólag.

A lényeg, a megfejtés hozzáférhetetlen marad, széttöredezettség, mindenféle szó szerinti és meta szinten, na az van.
Mi ez a kötet, bújtatott társadalomkritika, krimiparódia, műfaji kísérlet, reflektálás az újságírói formanyelvre és médiára, üres posztmodern játszadozás, bravúros blöff?

Nekem elsősorban játék volt, úgy, ahogy a Rodológia is (azt még mindig jobban kedvelem, ott úgy érzem, a forma mellé jobban kiforrott a tartalom is), de nem üres és önmagáért való.

Kedvelem Bognár Pétert, mert kirángat a passzív befogadói szerepből, mert nem hagyja, hogy csak úgy felszínesen olvasgassam, igen, provokál, de nem a provokáció kedvéért, hanem azért, hogy egyenrangú félként megmutasson valamit, ha teszek bele egy kis energiát (aztán persze egy kicsit kinevet és felül marad, de ezt meg tudom neki bocsájtani).

Sokféle költészet van. Van olyan is, aminek pont egy félálmos, félig tudatos figyelem tesz jót, mert intuitívan hat, mert pont hogy nem kell vele játszani, megfejteni, inkább csak hagyni, hogy átfolyjon rajtad, átmosson. Azt a fajta költészetet is kedvelem, de kedvelem Bognár Pétert is. Ha még nem mondtam volna. :)

Bognár Péter: Bulvár

Nem is tudom… Érdekes kísérlet egy bűnügyet, sok szereplő szemszögéből versre vinni (és köztük még egy lövedék is van), de másfelől nehezen (vagy nem is igazán) kapcsolódnak ezek a költemények össze, így időnként nem is tudni, hogy ki kivel van, és eluralkodik a káosz… az azért beszédes, hogy már 2012 előtt is sertés bizniszről volt híres Debrecen, nem csak Kósa mama okán.
Én ezt a kötetet nem nagyon tudom hova tenni… Borbély Szilárd ajánlója miatt olvastam el, de azt a zsenialitást nem találtam benne, amiről ő beszélt, csak a furcsaságot és az érdekességet.

Bognár Péter: Bulvár

Fogalmam sincs, erre hány csillagot adjak. Úgy érzem, a nagy része blöff (nem tudom mire vélni Borbély Szilárd elragadtatott szavait a fülszövegben, bár a szemtelenséggel kapcsolatban mindenképpen igaza van), de voltak pillanatok, amikor megcsillant valami, és úgy vagyok vele, hogy ha már három ilyen pillanat van egy verseskötetben, akkor érdemes volt elolvasni. Meg tök érdekes ez a koncepció szerintem: az elején ott a dramatis personae, és az egész kötet tulajdonképpen egy összefüggő történet, egy bűnügy felgöngyölítése(?). Vannak benne ilyen kvázi oratórikus részek (amik egyébként eléggé idegesítettek), meg bizonyos versek alcímében megadja a „tabló” méretét, anyagát, technikáját, mint egy festménynél. A kötetben jelöletlen idézetek találhatók – sok más mellett – Parov Stelartól (ezt csak azért említem, mert WTF?) és Peter Greenaway-től (akinek sajnos elírták a nevét), és valóban, az egészet belengi A mâconi gyermek hangulata (bár nem tudom, mi a konkrét idézet), és nem is végződik sokkal szebben.
Az biztos, hogy a leghülyébb verscímek díját simán ez a kötet viszi (ez mondjuk elég szórakoztató tulajdonsága). A politikai-közéleti vonatkozású versek nem tetszettek (mondjuk nekem az ilyenek ritkán tetszenek), néhol iszonyat hatásvadász, és úgy általánosságban eléggé pofátlan, de most, hogy az idézetek kimásolása miatt újra átpörgettem, kezdek ráérezni az ízére. Végül is összességében inkább szórakoztatott/érdekelt, mint bosszantott. Maradjunk annyiban, hogy figyelni fogom még ezt a csókát, és legyen három csillag. Na jó, három és fél.

egy_ember>!
Bognár Péter: Bulvár

Nem is tudom. Érzek benne egy nagy adag pózt és kimódoltságot, de határozottan érdekes.

millalilla013>!

De annyira fáradt voltam, hogy minden elkezdett sírni körülöttem […]

53. oldal, És akkor elkezdett hajnalodni

Nagyon szeretlek téged.
        Az idődet
        Hogy reggel van
        És ebben a friss csendben állsz
        És a mozdulataidat leengeded magadról
        A fényben –

Egészségét az Úr Isten,
A Seregek Ura,
Az Atya-Fiú-Szentlélek
Két ujja között megpöndörgeti,
Állaga jó, nem fog leszakadni,
És felfűzi a horogra.

A bot hátralendül,
A kertesháznyi, feleségnyi súly
Éppen csak rezzenti a spiccet.

Féli az Istent.

Féli az Istent,
„Tudja, mi fán terem”.

Az előrevágódó bucskázás
Átszakítja az égtükröt,
A ház a feleség által való kitakarítottsága
És az ebéd megfőzöttsége, íze
A szereléket a földre vonja.

Érti a bőre vastagságát,
Szép, személyes siker,
Amelytől el igazán soha sem távolodik.

Hogy tavaly elfelejtettünk érte menni,
S így szőlőkarókkal a három álarcos
(A Vácz Feri, a kis Halasics és a Takács egyébként)
Azonosítatlan elverte: semmi volt, hideg és sötét csak,
Mire visszaértünk, már állt, még ha szédült is.

Mikor viszont hat év három hónap és tíz nap múlva
Az Úr Isten,
A Seregek Ura,
Az Atya-Fiú-Szentlélek
Majd a rák-leette, üres horgot nézi,
S már kacsmarná védőn magához,
Szorítaná a szívéhez, ringatná csecsemőként,

Házatlan és feleségetlen emlékét

A VENDÉGLÁTÁST,
ÉLMÉNY VOLT

(195×102 cm, márvány, zománcozott kerámia,
igazgyöngy, féldrágakő, laparany)

Köszönöm a vendéglátást, élmény volt,
Tudsz főzni, azt kell hogy mondjam, élmény volt,
Van benned ellenállás, ez is élmény volt,
És az is, hogy van benned mindenféle élmény,
Volt, amikor nem nagyon tudtam, hogy mi van, ez az igazság,
Hogy mit kéne most csinálni, vagyis akkor mit kellett volna, ez az igazság,
Amikor például sírtál, hogy nem leszünk, ez az igazság,
És én csak annyit tudtam mondani, hogy ez… vagyis hogy ez az…,
Az igazság viszont az volt, hogy nem tudom,
Nem leszünk, ez így lesz, persze, de nem tudom,
Sokkal biztosabb valahogy az, hogy vagyunk, nem tudom,
Még így is, hogy „az égi kékség, vagyis az igazság” lekívánkozott, és nem,
Tudom, vagyis hát úgy érzem, hogy a dolgaink tartanak, és ez a biztosabb,
Hogy alszunk és ez tart, és a reggeli nyugalom is tart, és ez a biztosabb,
Mert hát ha tudott így lenni, akkor ez így is van, és ez a biztosabb,
A tudásom, amivel tudlak, a kérdéstelensége, és ez:
A biztosabb rálátás lehetősége e tudáson keresztül,
Ami pontosság, a dolgokra, ahogyan átfénylenek e tudáson keresztül…

krlany I>!

A várakozás kövér, középkorú férfi,
Egy elégethetetlennek tűnő
Világgal a testében.

52. oldal, A kvad

Mert nem ellentéte egymásnak,
Ami úgy látszik szabad szemmel,
Valójában csak ugyanaz,
Ha fák volnánk, kibírni türelemmel.

Egymás halálát, egymás születését,
És nem esnének állunkról könnyek,
Áthajolva ágként a nehezén,
Hogy kuszálódjon a „könnyebb”.

De most sokan vagyunk és féltjük egymást,
Ki bírna előttünk meghajolni,
Ha nem maradna semmi belőlünk,
És ott állnánk végül pont mi.

Ismerősével italozott, vizelés közben fejbe lőtték II., 10. oldal

A minden-akkor-dől-el-ha-feláll-életfilozófus-Halasics (részlet)

A könnyűség megérintette a nehézséget,
De a nehézség nem fogadta be őt.
De a könnyűség megérintette a nehézséget,
És a nehézség zuhanni kezdett.

millalilla013 >!

A fiatal Herczeg legyilkolása baltacsapás volt,
Amely az ég üvegtömbjét megcsorbította,
Bosszúból, a véletlen iszonyata ellen.

73. oldal, VÁCZ, KORLÁT, EPICÉDIUM

Téglafeje megreped,
A kurva istenit,
És kinyomja a súlyt.

Ötven.

A súly megáll a levegőben,
Mint egy gyerekkor vagy egy nap,
Hesslinger és én a
Rúd két végénél fogva
A villába emeljük.

Hámori őrnagy úr
Lovaglóülése lendület:
Hatvanegy, hatvankettő, hatvanhárom satöbbi,
Homlokán és hátán míg lecsorog
Az izom sírása,
A megfeszülő felejtés.