Ásványnévtár 3 csillagozás

Bognár László: Ásványnévtár

Ez a könyv az első, a teljesség igényével készült magyar nyelvű ásványnévjegyzék. Tartalmazza az érvényes ásványfajok nevét, kémiai képletét, kristályrendszerét, esetleges jellemző színét és rendszertani besorolását. A közel 4000 érvényes ásványtani fajnév mellett további 9000 név található benne. Közöttük vannak rendszertani összefoglaló nevek, változatnevek, szinonimák; keverékek, álalakok nevei; ásványok és drágakövek kereskedelmi elnevezései; kőzet-, műtermék- és fosszílianevek, esetenként mindezek téves vagy idegen írásváltozatai. A Bevezetés ismerteti az ásványnévadás történetét, bemutatja az ásványnevek és a könyvben szereplő többi név fajtáit. A Függelékben olvasható egy egyszerűsített rendszertani táblázat is. A könyv a diákok, ásványgyűjtők és más érdeklődők mellett a kutatók számára is hasznos segédeszköz lehet az ásványnevekkel kapcsolatos formai (helyesírási) és tartalmi kérdések megválaszolásához.

Eötvös, 1995

BBetti86 >!
Bognár László: Ásványnévtár

Cseppet meg vagyok hasonulva a kötet miatt. Miközben szakkönyvként teljesen korrekt és a célját eléri, számomra nulla volt az élvezeti értéke.

Kezdjük talán azzal, hogy ez roppant száraz. Ugyan az elején van egy kis szöveges rész is, amit lehetett normálisan olvasni pl. az ásványnévadás történetéről, utána megkezdődik a tényleges tartalmi rész, és ott elvesztem.

Rendszerezve felsorolja az ásványokat, több százat! (Elnevezés idejével együtt.) A nagyjának olyan neve van, amiről még soha nem is hallottam. Pl. texasit 1 és 2. Milyen más neveik vannak még, mi a képletük. Néhánynál legalább egy-egy jellemző is akad mellette, pl az antofillit fémes fényű.

Aki ezt tanulja, és kell neki a névtan, neki ez szuper. Könnyen kezelhető, átlátható, minden adat egy helyen van benne. De, akinek ez nem vág szakmába… Bár kémiából érettségiztem, nem mond semmit egy féloldalas képlet, ami az ásványhoz tartozik.

Töredelmesen be is vallom, hogy csak úszott a szemem a neveken és a képleteken, évszámokon, kétlem, hogy sokat felfogtam volna belőle. Ez nem olvasni van, hanem kutatni és egy kellő adatot kikeresni.

Legalább láttam ilyet is, de nem az én világom. Bár a kötet címéből sejthettem volna, hogy hiába várok arra, hogy pl. bemutassa a smaragdot és anekdotázzon a szerző…