Wahari 4 csillagozás

Az őserdei kultúra
Boglár Lajos: Wahari Boglár Lajos: Wahari

Wahari, a piaroák legfőbb kultúrhérosza, minden állat és növény teremtője, aki minden anyagban jelen van. Az őserdőben vadállatot űző indián férfi s az ültetvényeken verejtékező indián asszony minduntalan találkozik Wahari teremtményeivel és mitikus ellenfele Kwojmoj, a Mérges Kígyó gonosz alattvalóival, ártó szellemével. Boglár Lajos a dél-amerikai indiánok nemzetközileg is méltán elismert kutatója két ízben töltött hosszú hónapokat az Orinoco őserdeiben élő piaroa indiánoknál, vagy ahogyan ők nevezik magukat, az erdei embereknél. Együtt élt és dolgozott velük, megismerte szokásaikat, hiedelemvilágukat, részt vett titkos, kultikus szertartásaikon. AWahari egy természeti nép szinte még érintetlen állapotában való megismerésének eleven krónikája. A könyv előszavát és utószavát Halmos István írta, aki 1967-68-ban, Boglár Lajos kutatótársa volt a piaroák között.

Nyitott Könyvműhely, Budapest, 2009
Gondolat, Budapest, 1978

eeszter>!
Boglár Lajos: Wahari

Boglár Lajos: Wahari Az őserdei kultúra

Egy éve már egyszer nekiálltam a könyvnek, de akkor félbe hagytam, mert a túl sok mítosz, amit részletesen leír és felsorakoztat, valahogy nem kötött le. Most viszont újra elővettem és végigrágtam magam rajtuk. Most sem mondom, hogy ezek voltak a kedvenc részeim, nem igazán tudtam azonosulni velük, de a kultúra és a népcsoport bemutatása, betekintés a mindennapjaikba, az nagyon jó volt. Nagyon szomorú, hogy ezek a kultúrák így elenyésznek :-(

eeszter>!

A rítus középpontjában pekari áll: maszkjának összeállításához nem kevesebb, mint tíz különböző nyersanyag szükséges: vessző, nád, pálmaháncs, kaucsuk, gyanta, batátalevél, fakéreg, fehér föld, a bixa orellana piros termése és az ara papagáj cinóber színű tolla.

Boglár Lajos: Wahari Az őserdei kultúra