A ​félhanggal emelt időből érkezett 4 csillagozás

Bogdan Suceavă: A félhanggal emelt időből érkezett

Húsz éves koromban, egy este, amikor bukaresti szobámban éppen projektív geometriát tanultam, az egyetem első félévének vizsgái közeledvén, Romániában kitört a forradalom. Néhány napos vegytiszta zűrzavar után, ami úgy nézett ki, mint egy polgárháború, a hozzá illő utcai harcokkal, melyeknek szereplői jobbára láthatatlanok maradtak, nos, ezek nyomán bennem olyan reményteljes jövőkép kerekedett, miszerint egy Ceauşescu – és géppuskasorozat – mentes Romániában már nem lehetnek komoly bajok. Néhány napig dédelgettem magamban szép utópiám képét: testvérré vált ebben Románia minden polgára, e sok-sok nemes lelkű ember, akik végre kiszabadultak a történelem véletlen szakadékából, amelybe akaratuk ellenére kerültek, s most semmi sem akadályozhatja meg őket abban, hogy a tökéletes társadalmat megvalósítsák. Úgy bizony, ez járt az eszemben akkor, bármennyire viccesnek tűnik ez most.

Noran, 2009
332 oldal · ISBN: 9789639932012

Bogdan Suceavă: A félhanggal emelt időből érkezett

A párbeszédeket furcsán tördelték, csak a sor elején van gondolatjel, a megszólalás végén csak egy vessző, így a megszólalás és a megszólaló leírása összemosódik. Így néha nem egyértelmű meddig is tart a párbeszéd, ez számomra megakasztja az olvasást, és jobban fáraszt. Pedig amúgy is egy kicsit lassabb kötet.

szibolya>!

Meggyőződésem, hogy a komikum útján el lehet jutni olyan mély igazságokig, amelyek a látható valóság mögött rejteznek, mint afféle logikus, változatlan és érinthetetlen állandói a létnek, melyek mulandó érzeteink világa fölött állnak, s igazabbak is náluk.

11. oldal (A magyar olvasóhoz)

szibolya>!

Üvöltöttek az utcán, a parlamentben, az egyetemen, a művelődési életben, a tévében, a rádióban, a hivatalos fogadásokon. Ha valakinek nem volt olyan hangereje, amellyel egy hajókürtöt túlharsoghatott, rögtön homlokára került a bélyeg, hogy nincs neki politikai mondanivalója.

8. oldal (A magyar olvasóhoz)

szibolya>!

… a beavatottak tudni vélték, hogy ott a föld alatt, a világháborús óvóhelyekre emlékeztető labirintusokban Bukarest legnagyobb könyvtára rejtezik, sokkal nagyobb könyvkészlettel, mint az Akadémiai Könyvtáré, márpedig az – a Kongresszusi Könyvtár statisztikája szerint – nagyságrendben a kilencedik a világon.

szibolya>!

Az apokalipszissel csak riogassanak a próféták másokat. A kopaszság karnyújtásnyira van.

szibolya>!

– El sem képzeli, mennyire örültem, amikor értesültem, hogy a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint Ön az első közszereplő, aki a bukarestiek több mint 90 százalékának rokonszenvét bírja. 1990 januárja óta senki még a hitelességnek erre a szintjére nem emelkedett. Ez egyszerűen elképzelhetetlennek tűnt eddig egy ilyen hullámzó memóriájú lakosság esetében, mint a mienk. És a dolog kivált akkor meglepő, ha belegondolunk, hogy ezt olyan valaki érte el, aki nem vett részt egyetlen talk-showban sem, akinek nincs saját tévéműsora, sem rovata valamely napilapban. Olyan dolog ez, amit pártunk szociológusai nem tudnak megmagyarázni. Önt egész Bukarest ismeri, és mondhatni, korlátlan hitele van az emberek szemében.

szibolya>!

– Hozza tud járulni majd templomok építéséhez és a szegények megsegítéséhez! Gondoljon csak ezekre a páratlan lehetőségekre. És az ön karizmája majd ön köré vonzza a parlamentben számos képviselőtársát, és ők majd sokat segítenek, hogy terveit mind megvalósíthassa. Pártunk eszköz csupán, egy eszköz arra, hogy úgy segítsen az embereken, ahogy szeretne.
– Egyetlen eszközöm a hit, és hangom az imádság, szólt Vespasian.