Bűbájosok 2 csillagozás

Bogdán László: Bűbájosok

A szerző talán legsikeresebb regénye. Két orvos életét követve 1968 augusztusától, Csehszlovákia megszállásától kezdve, arra keres választ, történetről történetre haladva, minden alkalmat megragadva a meditálásra, hogy egy, az értelmisség fejlődését akadályozó, már-már ellenséges társadalomban van e a gondolkodó és cselekvő embernek lehetősége a boldogulásra.

Mentor, Marosvásárhely, 2005

Bogdán László: Bűbájosok

Sajnos sokszor megszakítva, sietve, a szokott módon olvastam. Ezt nyugodtan, megrágva és elmélyülten kellett volna.
Tulajdonképpen a szerelmi szál a vezér, nekem mégis az emlékezések mozaikja vált érdekessé, a kíváncsiságom nem hagyta, hogy feladjam. Kár lett volna, bár a misztikumot nem szeretem, teljesen valószerütlen, hogy egymástól távol élő szerelmesek egymást megidézve tudjanak együtt lenni, mintha valós lenne a másik.
A különlegessége az idősíkok váltásaiban rejlik, ez olyan volt nekem, mintha különböző ízeket kellen kóstolni, majd újra-meg újra, de nem azonos sorrendben: az édes ízt éreztem a „jelen” történéseiben, ami 1968, amikor a Kossuth adón bemondják , hogy a Vörös Hadsereg megszállta Prágát. Irén 45 éves, János 50, s ekkor lelnek igazán egymásra, hisz egész eddigi életükben egymástól külön éltek: a nő egy érdekházasságban, a férfi a doni lágerben majd a Duna Deltában raboskodott – ezek megidézése a keserű íz, na és a visszatérő jelenések a savanyú utóíz , ami miatt az egy pont levonása.

utazó>!

Úgy társalogtunk, mint két szereplő egy angol nyelvkönyvben, udvarias tőmondatokkal. Külön szobában aludtunk, s én attól az estétől kezdve gondosan magamra zártam a szobám ajtaját. 1963 februárjában történt a baleset.. Karamboloztak. Kocsijuk egy csúszós úton, hajtűkanyarban az árokba fordult. A sofőrje azonnal szörnyethalt, s neki, mint tudod, a gerince….
_Melyik gerince?
-….tört el több helyen. Azóta a szerencsétlen deréktól béna .
_Te pedig kedves barátnőm, noha állításod szerint tizenegy esztendeje nem élsz vele, sőt nem is éltél vele soha úgy, mint nő a férfival, mégis kitartasz mellette és ápolod. Miért édesem, miért?

utazó>!

Reméli, hogy egyszer, ha kitartó lesz és türelmes, mégiscsak meglátja az édesanyját. Egy kutya alakú felhőn üldögél majd, lábát lógázva, és kedves virágénekét dúdolja: „sej, haj, gyöngyvirág, szagos szekfű, szarkaláb, bimbós majoránna…” Mögötte ott integet majd az apja is, az elmaradhatatlan teniszütővel a kezében. A halál nem tett jót neki. Még soványabb, már-már agársovány.

utazó>!

Tüsszent. Kis tétovázás után egy 1956-os leányka feliratú kisebb hordó előtt állapodik meg. Híres év volt, mosolyog, ha nem is csak erről a borról nevezetes. De ezt alán megteszi, gondolja bizonytalanul, s enged egy üvegbe úgy háromnegyed liternyit. Megkóstolja, sokáig billegteti a nyelve hegyén, rágja, ízlelgeti, s amikor végre mégiscsak lenyeli, felsóhajt.

15.

utazó>!

_ Biatorbágyról? A biatorbágyi rémről? Nem? Érdekes, ezekl szerint a román néphadsereg vezérkari tisztjei sem tudnak mindent. Nos, ez a kiebrudalt, volt katonatiszt, nem találván helyét a megváltó magyar világban, megőrült, és példátlan mohóságában, hogy megbüntesse véreit, akik mindannyian bűnösek, mert nem tudtak megőrizni egy nemes életformát, és hagyták elveszni a régi jó Magyarországot, egyszerűen felrobbantotta a biatorbágyi vasúti hidat. Mennybe repült a viadukt, kisiklatva a bécsi gyorsot. Édesanyja és édesapja is ezen a vonaton tartózkodtak – akkor utaztak örökké halogatott, történelem kisiklatta nászútjukra.

245

utazó>!

Nagyapja nevet, és sétálni indulnak a Mátyás szoborhoz. Körüljárják a Szent MIhály templomot, megnézi a király lovát., még mindig olyan büszkén tartja-e a nyakát? Majd elsétálnak a Házsongárdba, rendszeresen meglátogatják a nagymama sírját. Ő már kezd románul is értegetni – buzgón tanulja ezt az idegen, dallamos nyelvet, hogy beszélgetni tudjon, a környéken lakó román kislányokkal is.

250.

Kapcsolódó szócikkek: Házsongárd
utazó>!

Kollektív téboly uralgott a lelkeken, az eufória és a félelem bizarr egyvelege. És ebben a megbolydult világban – a kor veresebbik arcával szemben – akartak ők boldogok lenni!…

320.