Filamér 47 csillagozás

Őfelsége magánnyomozója
Bogdán István: Filamér Bogdán István: Filamér

Túl ​az Óperencián van egy szépséges kis ország, Ludócia. Él abban egy magánnyomozó, bizonyos Filamér. Nem valami nagymenő, de a szimatáért még a Belbiztonsági Szolgálat emberei is irigykednek rá. Egy szép napon különös kis levelet kap „én, a király” aláírással. Kiderül, hogy a kedves öregurat, XII. Kajetánt valakik nagyon szeretnék félretenni az útból. Ezt a bűnszövetkezetet kell Filamérnak felderítenie és persze fölszámolnia. Az izgalmas és egyúttal kedélyes nyomozás során bravúros verekedések, nagyszerű autós száguldozások, falmászások, beszélgetéslehallgatások, színpompás lövöldözések tanúi lehetünk. Vannak mérgezési kísérletek, fejvadászósdi és hulla isJócskán. No és van nyugdíjas varázsló is, csekély varázslótudománnyal és vesztére még csekélyebb nyomozótehetséggel.Végül aztán minden jóra fordul, őfelsége megszabadul ellenségeitől, visszanyeri hatalmát és fiatalos lendületét, Filamér pedig fölveheti az őfelsége magánnyomozója megtisztelő címet. „A krimimese megtartja a krimi… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1977

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Albatrosz könyvek Magvető

Kalandor, 2006

Cukormalac>!

Bogdán István: Filamér Őfelsége magánnyomozója

Úgy érzem, ez egy többször olvasós kedvenc lesz. Nem csak krininek vagy mesének kiváló, de a rekeszizmokat is alaposan megdolgoztatja, kicsit Rejtő, kicsit Szerb Antal, mellőzve a szocialista felhangokat és kiszámíthatató fordulatokat. Utóbbiakból véresen komolytalan paródiát csinál a szerző, és azt hiszem, ebben a habkönnyű komédiában még a gonoszok is szerethetők. Filamér nem mindennapi élete, nyomozása és környezete végig elvarázsol ebben a cseppet sem komplikált, kimódoltságot mellőző, pillanatig sem utánzó, hanem elejétől a végéig élvezhető, kellemes nevetéseket generáló sztoriban.

Bogdán István: Filamér Őfelsége magánnyomozója

Humoros, érdekes olvasmány. A szatírákra hajaz. Nálam azért 4 csillag, mert nem tudtam egyik szereplővel sem azonosulni, sem drukkolni senkinek. Hiányzott a nekem való hős. Szóval nem az én könyvem volt. De remek írás.

Röfipingvin P>!

Bogdán István: Filamér Őfelsége magánnyomozója

Az biztos, hogy tizenöt évvel ezelőtt sokkal jobban élveztem volna. Most inkább csak fárasztott.

Trinda_Surikaten>!

Bogdán István: Filamér Őfelsége magánnyomozója

Kár, hogy nem valósultak meg a (tudtommal) tervezett folytatások, jópofa világot talált ki a szerző, akit ráadásul @Habók személyesen ismert :-)

sophiemacsay>!

Vicces, szórakoztató krimimese.
Imádtam a neveket, Filamér stílusát, Kajetán hobbiját is (üvegcímkézés), amikor elmerült benne. A gonoszak közül egyértelműen Dahón a kedvenc, Fokáz gyakran idegesített.
Vannak részletek amiket még mindig nem látok tisztán, de minden olvasásnál felfedezek valami újat.

Sokadszorra olvastam, azonban még mindig ugyanúgy élveztem minden sorát, egyszerűen megunhatatlan.

Nikkancs5>!

Bogdán István: Filamér Őfelsége magánnyomozója

Nekem ez nagyon tetszett. Azt mondjuk nem teljesen értem, hogy miért gyerekeknek ajánlják. Ahhoz azért szerintem durva.
Egy ízig-vérig krimi, ugyanakkor nagyon vicces is. Annyira szerettem a királyt és a szenvedélyét is. :)

mohapapa I>!

Bogdán István: Filamér Őfelsége magánnyomozója

Nem nagyon szeretem a krimiket. Próbálkoztam Christie-vel, Chandler-rel, Gardner-rel, sokkal többel nem. A „Tíz kicsi néger”, no, az igen, de az sem a hullák száma, hanem a zárt helyen játszodó, kisközösséges jellege miatt.

Filamér már a műfaji meghatározással legyőzőtt: mesekrimi. Mert a meséket viszont nagyon szeretem! S milyen már: olyan gyilkosos könyv, amiben a főhőst még sárkány is megkergeti! Pazar, az hát!

Kedves, könnyed a stílus, bár a sztori nem annyira vág oda. De nem is a benne a lényeg. Alapvetőn Rejtőt sem a történetekért, hanem a fnomságokért szeressük, nemde? Jól kitaláltak a főszereplők, a mangánnyominger is, meg a király is.

Szóval: Filamér nyert, többször olvasva is az egyik nagy kedvencem.

Llorente>!

Bogdán István: Filamér Őfelsége magánnyomozója

Már értem miért nem olvastam meseregényt egy jó ideje. Mikor elkezdtem, már fura volt az egész, de aztán megpróbáltam kikapcsolni az agyam és úgy olvasni. Úgy pedig már egész szórakoztató volt a maga nem túl értelmes módján. Voltak részek amiken nagyon jól lehet szórakozni, nekem nagyon tetszettek Yeshin mozdulatai, amire Filamér sokat hivatkozik. A szereplők nevei is viccesek, de egy annyi van és annyira ugyanolyan hangzásúak, hogy néha már nem tudtam ki kicsoda. De mivel ez egy mese, nem szabad komolyan venni.

VERRASZTÓ_RÓBERT>!

Bogdán István: Filamér Őfelsége magánnyomozója

Mese, humor, magándetektív történetek, „politika” egy regényben. Pazar. R.Chandler, Rejtő Jenő egybegyúrva egy „politikai” krimibe, amiben a politikai részt egy mesebeli királyság adja! Sárkányostul, varázslóstul. Gyerekkorom óta a kedvencem. Mesteri alkotás. Ilyet valóban csak jókedvében írhat valaki. (A Pirosszka c. rajzfilmben hoztak össze valami hasonlót filmes vonalon.)

Manómaszat>!

Bogdán István: Filamér Őfelsége magánnyomozója

Zseniális karakterek egy zseniális könyvben. A százhalombattai finomító levéltárosának nagyon elsült a keze, amikor megírta Filamér történetét- sajnos csak ezt az egyet. Imádnivaló olvasmány- főként férfiaknak.

Bemka>!

Pedig nagyapám azt mondta, hogy evés után, cigarettázás közben támadnak az ember legjobb gondolatai.

Aligabacs>!

És vigasztalt az a tudat, hogy amit megtehetsz holnap, arra ma igazán kár az időt vesztegetni.

Bemka>!

Amíg ön alszik, az agya dolgozik. A tudat alatt. Ott sokkal okosabb az ember.

zsebtigris P>!

A kérdőjel tulajdonsága, hogy ritkán egyenesedik felkiáltójellé. Inkább még jobban meggörbül. És osztódással szaporodik.

zsebtigris P>!

Az első emelet párkányáig nem volt semmi nehézség. De ott felvertem egy madarat édes álmából, az meg majdnem levert engem. Megijesztett. A marha!… Ez a vélemény nyilván kölcsönös volt.

33. - 34. oldal

zsebtigris P>!

Csend és sötétség válaszolt várakozásomra. Aztán valami nekidőlt az alsó lábszáramnak. Rúgtam. De rögtön megbántam.
Egy macska ívelt a bokrok közé, felháborodott nyarvogással. Tökéletesen igaza volt. Bocsánatot is kértem tőle.

Aligabacs>!

Halálosan fáradt voltam, minden porcikám sajgott, és egyetlen ép gondolatom az volt, hogy ha tegnap ma feküdtem is le, remélhetőleg ma nem holnap fogok lefeküdni.

Aligabacs>!

Egyszerre lendültek rám, így a Yeshin beiskolázó mozdulattal utat engedtem nekik.

mosolytó>!

A helyiség kihalt volt. Következett a tanácsterem. Az üresség tanácskozott a csenddel, hogy mivel űzzék el unalmukat.

zsebtigris P>!

Mert ha nem szereted, hogy hülyének nézzenek, te se nézz mást hülyének.