Abszolút ​semmi köze a szexhez 28 csillagozás

Kortárs dán elbeszélők novellái
Bogdán Ágnes (szerk.): Abszolút semmi köze a szexhez

A kisváros templomának harangtornyából leugráló, de mindig életben maradó fiú, az emberi lélek minden rezdülésére érzékenyen reagáló tükör, a tragédiába fulladó legénybúcsú, valamint a szexuális perverzióknak az egész könyvön végighúzódó motívuma… Kötetünk a sokszínű kortárs dán irodalom világába kíván betekintést nyújtani: a nyolcvanas évek második felében és a kilencvenes években induló tíz szerző tizenhét novelláját adja közre.

A művek szerzői: Peter Høeg, Helle Helle, Pia Juul

Scolar, Budapest, 2003
208 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639193917 · Fordította: Bogdán Ágnes, Krajcsi Judit, Miszoglád Gábor, Soós Anita, Szappanos Gábor

Kuszma>!
Bogdán Ágnes (szerk.): Abszolút semmi köze a szexhez

Bogdán Ágnes (szerk.): Abszolút semmi köze a szexhez Kortárs dán elbeszélők novellái

El tudom képzelni, hogy a skandináv írókurzusokon egy vonalzóval ott állnak a tanítók a tanoncok mögött, és ha egy indokolatlan jelzőt pötyögtet valaki a novellájába, akkor puff, a kezére. Ez a tömörség nekem nagyon tetszik, talán mert itthon nincs túl nagy hagyománya, és friss hatást kelt. Másrészt az is tetszik, hogy ezek a dánok mélyen le tudnak menni az olyan problémákba (család, elidegenedés, fogyasztói torzulások, szexuális frusztráció), amivel a honi íróknak mintha nem lenne érkezése foglalkozni – egyrészt mert van elég problémájuk itthon, ami szembeötlőbb, másrészt mert még mindig a történelem árnyaival kell birkózniuk: hol a második világháborúval, hol a szocializmus emlékével. Szóval ezek a jó dolgok. A rossz pedig az, hogy egy 200 oldalas antológia továbbra sem tud kielégíteni – mintha úgy kéne összeszednem a napi 2000–2500 kalóriámat, hogy a Sparban vadászom le az ételkóstoltató lányokat. A még rosszabb pedig az, hogy érthetetlen módon néhány közepes (vagy szimplán szellemes) szerzőt is szükségesnek tartottak bevenni a válogatásba. A legjobbnak ebben a kötetben Simon Fruelund súlyos, igen súlyos minimalizmusa találtatott, de Naja Marie Aidt és Helle Helle könyveit is elolvasnám rögvest, ha feltalálnák a tablettát, amitől tud az ember skandinávul. Emellett meg kell említenem Peter Ronnov-Jessen Fajtalankodás birkákkal c. novelláját, nem mintha olyan jó lenne, de egy ilyen címet mindenképpen be akartam gépelni.

BacchanteBlues P>!
Bogdán Ágnes (szerk.): Abszolút semmi köze a szexhez

Ebben a kötetben egy darab novella sincs, ami ne tett volna nyugtalanná, miközben helyenként jóízűen fel ne kacagtam volna. Talán pont a nevetéssel szabadultam meg a feszültségtől, vagy a bizarr események miatti jókedvem nyugtalanított annyira – mindenesetre abszolút jól szórakoztam.

A jól megkülönböztethető, egyedien kifinomult stílusok kavalkádján túl találtam egy összekötő kapcsot, ami a legtöbb történetben jelen volt, kegyetlenül tisztán: a sajátos rigolyák elől nincs menekvés. Ha egy rögeszme egyszer befészkelte magát a fejecskédbe, többé ki nem kaparod onnan. Ha egy cselekmény egyszer kezdetét veszi, megállíthatatlanul végiggördül rajtad, és maradandó nyomot hagy.

Összességében pazar élmény volt ez a kötet, groteszk köntösben táncoló artista a mélylélektan cirkuszában.

metahari P>!
Bogdán Ágnes (szerk.): Abszolút semmi köze a szexhez

de igen, mert mindennek abszolút köze van a szexhez, sőt, mindennek abszolút a szexhez van köze. csak néha kicsit messziről indul a sztori és bonyolult körítéssel jut el – oda. jó anyag. jó fordítás, bár nem tudok dánul, csak gondolom, hogy jó, merthát abból a bizonyos anyagból nem lehet várat építeni, teccikérteni. tehát csak jó az alapanyag… valamint azon se tessék meglepődni, hogy mindennek semmihez sincs köze. a nagy dán valóság.

zsoltika>!
Bogdán Ágnes (szerk.): Abszolút semmi köze a szexhez

Olvastam már jobb novelláskötetet és gyengébbet is, Peter Hoeg-é ill. az utolsó kettő tetszett a legjobban. 3.5/5

Bogdán Ágnes (szerk.): Abszolút semmi köze a szexhez

Abszolút semmi köze a szexhez, semmi köze a való élethez, semmi köze hozzánk. Vagy legalábbis ezt gondolhatnánk elolvasva például a címadó novellát, ahol a főszereplő már-már végletekig elmegy egy nőhöz való vonzódásában, s észre sem veszi, hogy amit csinál, az abszolút nem normális. S talán ezzel tudnám jellemezni a többi írást is, valahogy sosem az lett a vége, mint amire számítottam, s valahogy sosem vártam, hogy vége legyen, mert akartam tudni mi lesz, hogy még…. a végén pedig mindig mást kaptam…
Semmi köze…., de valahogy mégis mindenhol ott van a , a férfi, vagy együtt vagy külön, de semmiképpen sem hétköznapi szituációkban [Fajtalankodás birkákkal], elesetten, kiszolgáltatottan, néhol mégis fanyar humorral.
[Még nem olvastam kortárs dán elbeszélőktől, így számomra segítséget jelentett, hogy a kötetben megjelent írások szerzői, valamint munkásságuk röviden bemutatásra került, néhol segítve ezzel a megértést.]

csillykelemen>!
Bogdán Ágnes (szerk.): Abszolút semmi köze a szexhez

Itt van tíz kortárs dán író, akiknek egyikéből sem hiányzik az a kivételes egyedi stílus, amellyel képesek kitűnni a tömegből. E mögött viszont mindegyikük munkáikban feltűnik a társadalommal szembeni kritikai gondolkodás. Mindannyian olyan témákat feszegetnek, mint a közönyösség, a kirekesztettség, a magány, a szexuális abúzus; amelyeket az emberek szeretnek kitörölni a memóriájukból. Egy olyan országról, amely a jóléti állam egy tökéletes példájaként rögzült az emberek – legalább is az én – fejemben mindig meghökkentő, olyan könyvekkel és egyéb művekkel (a dán filmművészet nagy rajongója vagyok) találkozni, amelyek rombolják ezt a pozitív ideált.
Három író volt – Mads Brenøe, Jan Sonnergaard és Peter Rønnov-Jessen – akiknek a novellái a leginkább tetszettek, de sajnálattal vettem tudomásul, hogy az antológiában szereplő tíz író közül mindössze kettőnek van magyarra lefordított műve és ők sajnos nincsenek közöttük. Hiába nem lehet mást tenni mielőbb el kell kezdeni dán nyelvleckéket venni. :) Addig is, míg tökéletesre fejlesztem a nyelvtudásom, vigasztalódom Peter Høeg és Pia Juul könyveivel, amik a mi szép magyar anyanyelvünkön is beszerezhetők.

Annamarie>!
Bogdán Ágnes (szerk.): Abszolút semmi köze a szexhez

Valahogy nem estek jól ezek a kortárs dán novellák. Kétségtelenül sok újféle stílussal, megközelítéssel találkozunk, de kevés bennük a nyugalom, a szépség. Azért akad egy-egy gyöngyszem is!

plutyka>!
Bogdán Ágnes (szerk.): Abszolút semmi köze a szexhez

Szeretek olvasni, bárhol, bármikor és munkahelyen ebédszünetben, kávészünetben, öt perc üresjáratban éppen ideális egy novelláskötet :-)
Jó ez a dán válogatás, volt, ami nagyon tetszett, volt, ami kevéssé, jó volt más nép szemszögéből látni a dolgokat, kicsit másképp asszociálnak, mint mi, máshol a hangsúly, más zene szól ugyanazon húrokat pendítve.
Jó élmény volt, az egyik novella különösen megfogott, de azt még dédelgetem :-)

Bene_Klári>!
Bogdán Ágnes (szerk.): Abszolút semmi köze a szexhez

Vegyes. Vannak csodálatosan jó novellák is. Peter Hoeg volt a kedvencem.

volna>!

Huszonkét éves volt, amikor egy moziban megismerkedtünk – az egész előadás alatt csak engem nézett. Talán mert unalmasnak tartotta a filmet – sose mertem megkérdezni tőle, mindenesetre egyfolytában bámult. Én a filmvásznat néztem. Úgy gondoltam, ezt kell tennem, ha már egyszer kifizettem a jegyet. Esther viszont egyre csak engem bámult. És éppen amikor a legizgalmasabb rész következett, kezét az enyémre tette, és azt suttogta, hogy csókoljam meg. Megcsókoltam. Később még egyszer vettem jegyet a filmre. Látni akartam a végét. Jó film volt. Néhány nagyon bátor kémről szólt, akik nagy cégekbe épültek be Keleten, és szerepelt benne egy vörös pisztolyos szőkeség is. Majd’ megvesztem azért a vörös pisztolyért. Sose láttam még ilyet.

Mads Brenøe: Abszolút semmi köze a szexhez (7-8.o.)

lizke>!

Szelíd közönnyel figyelem, hogy a világ, amelyben élek, olyan gyorsan beszél, hogy kénytelen a seggén venni a levegőt. Engem már nem kísértenek a szavak. Elhagyott épület vagyok – mondjuk, egy kiürített és elfeledett csillagvizsgáló. Tört ablakomon át befúj a világ, de semmi nyomot nem hagy.
Nem számít már, hogy hisz-e nekem valaki. […]

75. oldal Peter Hoeg: Egy kiegyensúlyozott fiatalember tükörképe.

lizke>!

Tudtam hogy a világon a legrosszabb az, amikor elhagyják az embert. Előbb vagy utóbb mindnyájunkat elhagynak. Ezért gyakoroltam én mindennap az elválást. A nőket, akik megfordultak az életemben, mind én hagytam ott, nehogy kiessem a tréningből. Most már megengedhetem magamnak, hogy beismerjem: féltem tőlük. A nő az egyedüli lény a földön, akivel az együttlét: egyetlen hosszú búcsú és eltávolodás. Minél több napig ismertem őket, annál idegenebbek lettek számomra.

79. oldal Peter Hoeg: Egy kiegyensúlyozott fiatalember tükörképe.

lizke>!

Alette V. habozott volna a válasszal. Művész, az nem volt. Ő a dolgok világába vezette az embereket.

24. oldal Solvej Balles: A törvény szerint.

zsoltika>!

Láttam valami értékeset, de én csak ember vagyok, ez itt a gond, mert az ember törékeny, pusztul, felejt, csődöt mond, kopik, leértékelődik, erkölcsi és szellemi infláció sújtja.
Bárcsak emlékeznék arra, milyen érzés volt szerénynek lenni, s ezáltal uralni a helyzetet. De a felejtés fölemészti az alázatomat. Növekvő, végzetes önérzettel írom mindezt. Felfújom magam. Elszállok. Nem bírom visszatartani a cerúzát. A nő iránti szerelmem páratlan, hatalmas. Hol a nyugalmam? A közhelyes gondolataim? A cinizmusom? A karmikus megtisztulásom? Hol vannak a tükreim?! Hol a nő?! Segítség!