55. legjobb meseregény könyv a molyok értékelése alapján

Az ​ágasvári csata 102 csillagozás

Vidám, kalandos történet
Bogáti Péter: Az ágasvári csata Bogáti Péter: Az ágasvári csata Bogáti Péter: Az ágasvári csata Bogáti Péter: Az ágasvári csata

A ​könyv, amelyet a tisztelt reménybeli olvasó e pillanatban a kezében tart, több mint két évtizeddel ezelőtt jelent meg először. Szerzője, mielőtt másodszor is útjára bocsátotta volna, nem minden aggodalom nélkül olvasta újra: érvényesek-e még a benne írottak? Noha a színhely, a táj azóta – miként ez természetes is – fölöttébb átalakult, új házak, új utak, épületek, sőt szereplői tisztes családapákká serdültek, úgy gondolom a legfontosabb mégsem avult el. A csata amelynek színhelyét annak idején egy kisegér rágta körül a térképen, a csata amely legalább annyi mulatsággal is járt, mint ádáz küzdelemmel, a csata amelyben ugyan sok patakvíz folyt el és semmi vér, de azért csata volt a javából – ez akár ma is megeshet újra! Ezt a csatát ésszel és ügyességgel vívták az úttörőtábor elrabolt zászlajáért elszánt lelkű, bátor és kalandvágyó ifjak, hozzájuk hasonlóak pedig, semmi kétség, napjainkban is szép számmal akadnak. Ennek a csatának az elbeszéléséhez egész könyv kell. Méghozzá az… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1961

326 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Kassovitz Félix

Mátra

Bla IP>!

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Az Északnyugati-Mátra térképén – bár a kisegér megrághatja – szerepelnek a helyiségek. Pásztóhoz közel fekvő Óvár-hegyen régi avar telep nyomai még ma is feltalálhatók. A réz és bronz-korszakból származó telepeket pedig az ugyancsak közeli Zagyvaszentjakab és Apc községek határában tártak fel. Az Agasvár alatt szkita eredetű üveggyöngyök, Pásztón pedig római érmék kerültek napfényre. Nagymúltú hely, de másról is híres.
De nem ezekért az erekjékért dúlt a harc Bogáti Péter Az ágasvári csata című ifjúsági regényében, hanem az úttörőtábor csapatzászlajáért. Sajnos ezért sem igaz a szerző az új kiadásban megfogalmazott gondolata, mert bár fiatalok csoportjai ma is táborozhatnak a környéken, de az úttörőmozgalom hiányában csapatzászlóért már nem folyhatna számháború. Mindenesetre a történet semmit nem vesztett frissességéből, humorából, ismeretterjesztő voltából, ezért bátran, teljes szívvel ajánlható mindenkinek, aki lelkében megmaradt fiatalnak, vagy tán egykor – úgy 50 éve – lelkesen olvasta Bogáti művét. Magam is részt vennék szívesen újra nyugger-ként egy ilyen jó viadalban. Szerintem kitűnő könyv, fiataloknak 8-14 év körül különösen.

Móra, Budapest, 1961
326 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Kassovitz Félix

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Te jó ég! :))) Lehet ezt a regényt, történetet nem szeretni?? Én nem tudtam, sőt… Micsoda hangulatot varázsolt nekem ide Bogáti Péter! Aztamindenit neki! :D
Nemsokára jön a Hóvirágos is…

DaTa>!

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Egyik legkedvesebb könyvem gyerekkoromból, imádtam, többször is elolvastam. Hatodikos koromban egy nyári táborban voltam, egy amolyan kastélyszállóban egy hatalmas erdő közepén, ott mi is számháborúztunk. Akkor én kicsit megéltem ezt a könyvet a valóságban is. @Bla említette meg ezt az ifjúsági regényt, úgy mellékesen egy karcban, ha jól emlékszem minap, és azonnal beugrottak az emlékek, az érzés, a kép, ahogy a fürdőkádban ülve olvasom kisgyerekként. És a borító. Azt láttam újra magam előtt, teljesen tisztán! Gyorsan rákerestem hát itt a molyon, és igen, ott volt! A sátor, mellette az összekötözött fiú, a számháború! Hová tűnt vajon ez a könyv anyuéktól? Vagy 20 éve nem láttam. Valamelyik költözéskor elkallódhatott. Hát ezért (is) csodálatos ez a kis közösségünk, a moly. Hogy én most itt egy percre újra a 12 éves kisfiú lehettem, újra rámtörtek a semmiből rég elfeledett emlékek. Köszönöm, @Bla! :)

Hintafa>!

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Bogáti elbeszélésének ereje legalább annyira fakad a ‘mit’-ből, mint a ’hogyan’-ból. A Hóvirágból megszokott ismeretterjesztő részeket ügyesen fonja a történet szövetébe úgy, hogy közben nem állnak le a kerekek, legfeljebb egy kicsit -nekem jólesően- lelassulnak. Rövid kitérő. Van bennem egy pici félsz. Napjaink magas fordulatszámon pörgő ifjúsági könyveihez képest Bogáti története megfontoltabb ritmust diktál, a szerző komótosabb tempóban mesél és ez okozhat némi feszengő türelmetlenséget. De nagyon nagy kár lenne kihagyni. Csak azért említem, hogy ha lelassulna a történet sodrása, buzdítsátok az olvasóitokat, ne adják fel!

Ami pedig a ‘hogyan’-t illeti: finoman csipkelődő, sosem sértő humorral követi végig a háború mozzanatait. Ebben nagy segítségére van a zsenge kora ellenére is sajátos stílusérzékkel megáldott Gömböc, aki úgyismint korának nagy reménysége nem átallott naplót vezetni és ha kell, ha nem, mindenbe beleszól. De tegye csak, mert ettől is olyan tapinthatóan élvezetes és felejthetetlenül hangulatos könyv.
Bővebben: https://hintafa.blog.hu/2018/08/29/bogati_peter_az_agas…

Angele>!

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Gyerekkorom nagy kedvence, sokszor sokszor olvastam.
A gyerekeimnek másodjára próbálom felolvasni, de valahogy nem ragadja el őket. Pedig a Szeleburdi család is régi történet, mégis nagy kedvenc volt.
De nem adom fel! A fiammat megeskedtem arra, ha meghalok, elolvassa az emlékemre az Ágasvári csatát! Kipottyant két könnycsepp, úgyhogy remélem sose felejti el.

makitra P>!

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

„Ki korán kel, paleogén biotit-ambifol-andezitet lel. (modernizált közmondás)”

Ez az egyszerű idézet pontosan megvilágosítja, miért jó fiatalon (és idősen is) Bogáti Pétert olvasni: ötletes, emberközeli szövegek, jó szándékú tanító célzat és humor. Öcsémmel közös kulcskönyvünk, amiből bármikor, álmunkból felkeltve tudunk idézni, mert hiába telt el az első kiadása óta 50 év(!), Gömböc, Vedres Pista, Márki és a kis Plessz kalandjai megszólítják a bennünk élő gyereket és ifjú felfedezőt. Az ágasvári pihenőházra pedig sosem tudok úgy nézni, mint azelőtt…

Móra, Budapest, 1984
338 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631133818 · Illusztrálta: Krenner István
pat P>!

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Csuda vigye, hogy nem olvastam tízévesen, imádtam volna. Fiúknak szól, szinte senki nem szerelmes szinte senkibe. Hasznos dolgok földtörténetről, vitorlázórepülésről, történelemről, a (szám)háború művészetéről, stb. stb.

icu79>!

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Hol volt ez a könyv eddig és hol voltam én, hogy csak most került a kezembe? Pedig annak idején rengeteget táboroztam, és persze számháborúztam. De ha eltekintek a nosztalgikus vonaltól, akkor is azt kell mondjam, hogy ez egy zseniális könyv csuda jó fej szereplőkkel, eszméletlen nyelvezettel, amit szinte élvezet volt olvasni, és egy fordulatos, izgalmas cselekménnyel. Ezt a könyvet kéretik a mai fiatalság elé tolni!

Habók P>!

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Hatalmas csatát vívnak a Góliátok, és ezt a csatát is egy Dávid dönti el. Közben tanulhatunk egy keveset a fonetikus átírásról és a kecsketerelésről. Van benne kis fizikalecke, némi történelem, geológia, irodalom – és rengeteg humor. Jaj, azok a régi számháborúk! A tábori kozmás kakaók! Jó volt olvasni róluk.

horvath_kriszti>!

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Csak annyit, hogy a húgom KÍVÜLRŐL tudta a könyvet. Ez biztosan jelenthet valamit! (Persze azon kívül, hogy a húgom ütődött.)

Uzsonna>!

A patak hangját pedig nem lehetett nem hallani. Találóbb nevet nem kaphatott volna, mint a Csörgőt. A Kövicses patakot is azért nevezték el így, mert ágyát hatalmas kavicshordalékból vetették, helyesebben: vetette saját maga, hiszen a patak hordta le a hegyekből a száz- és százezer gömbölyűre, laposra koptatott kavicsot. Kapott kölcsönbe a beléje ömlő Csörgőtől is, melynek ágya semmivel sem puhább, simább. A Csörgő patak esése jóval meredekebb a Kövicsesénél, sokszor beszorul a sziklák közé, apró zuhatagokon bukdácsolva zúdul alá, a kristálytiszta víz habosra verődve ostromolja ágyát és – csörög. Zaját a környező sziklák, hegyoldalak harsányan visszaverik, s támad ebből olyan koncert, hogy mit is mondjak hasonlatul…? Hát, hogy szarvas legyen az a patáin, amelyik túl tudja bőgni! Se igazi, se álszarvas hangja nem versenyezhet ezzel a csörgéssel. Ha a csecsemőjátékgyár raktárán levő összes csörgőket egyszerre kezdené rázni ezer éhes csecsemő, az is csak halk dorombolás lenne e mellett a sok kilométer hosszú, természet alkotta csörgőnek a hangja mellett. Most vidáman sütött a reggeli nap, de alkonyatkor, amikor a Báránykő és a Bagolykő farkasszemet néző sziklái alatt dübörgött el, bizony, kicsit hátborzongató, félelmes zene volt ez! A magasan tornyosuló sziklák mély árnyékot vetnek, a fák suhognak a gyakori mátrai szélben, és lent, a mélyben csörög a patak, huhh!

66. oldal, 5. fejezet (2018-as kiadás)

Kapcsolódó szócikkek: Mátra · patak
Jesper_Olsen>!

Most következik az

5628. fejezet
amelyben arról lesz szó,
hogy mi történt a hadüzenetet követő nap

Esett az eső.

5629. fejezet

Daru>!

– […] Csak nem szokásom másokat szembe dicsérni.
– Pedig én még azt is elviselem – mondom én. – Szerény ember vagyok.

31. oldal (Móra)

Chivas>!

A divatot még az ókori görögök kezdték el, akik az olimpia idejére függesztettek fel minden háborúskodást, mondván, hogy egyszerre nem lehet lándzsát meg diszkoszt is hajigálni. Vagy az egyik, vagy a másik. Sajnos, azóta az ilyen harci szünetek kimentek a divatból, ahelyett, hogy a háborúk mentek volna ki.

8. fejezet

Szelén>!

– Fiacskám vacsoráztál már?
– Igen, mama! Megettem egy sarkot Kemény Zsigmond Rajongókjából. De szörnyen poros volt.
– Százszor megmondtam már neked, hogy a Magyar Klasszikusok sorozat nem való vacsorára!

Kapcsolódó szócikkek: egér
Daru>!

A rend nemcsak a lustaság ellensége, hanem a tétova bizonytalanságot, tehetetlen csüggedést is elkergeti, hogy helyet adjon a józan megfontolásnak és a tettvágynak.

51. oldal (Móra)

Chivas>!

Gyorsan belebújtam ingembe, felrántottam a szandálomat, és kiléptem a sátor elé, a délelőtti napsütésbe.
A nap sütött, az égbolt kék volt, az erdő zöld, és a három őrs fekete.

8. fejezet

blackett>!

A tisztás, amin a tábor van, félkör alakú, és erdő veszi körül. Közepén emelkedik a zászlórúd, amire minden reggel ünnepélyesen felhúzzuk a zászlót, és este leeresztjük. A tisztáson körben három nagy sátor áll, a három őrs, úgymint a Búvár Kund-, a Csongor- és a Tünde-őrsök szállásai. Van még két gúlasátor is, egyik Balázs Károly tanár úré, aki a tábor parancsnoka, de a tábort mégsem ő vezeti, hanem a Parancsnokok Tanácsa; a másik sátor pedig az ügyeletes tartózkodási helye, azonkívül itt van, mint tudjuk már, a telefon másik vége. A tábor legfontosabb építménye azonban a hatodik, legnagyobb sátor, ebben lakik a konyha, valamint Kovács Gyuszi mamája. Ha fontossági sorrendet akarunk felállítani, akkor első helyre kerül a zászló, mert az jelképezi a tábor becsületét, a második helyen pedig mindjárt Kovács néni következik, mert ő főzi a világon a legjobb paprikás krumplit kolbásszal, kivéve az én mamámat, mert ő még annál is jobban főzi, amit kész vagyok bizonyítani bárkinek, aki egy mérleget alám tesz. Kovács néni teljesen önkéntesen vállalta, hogy társadalmi munkában gondoskodik a konyha vezetéséről. Sajnos, az alárendelt legénységet egyáltalában nem önkéntes ajánlkozás alapján toborozzák, hanem a tábor tagjai felváltva, beosztás szerint kényszerülnek arra, hogy rőzsét gyűjtsenek, vizet hordjanak, krumplit pucoljanak, és egyéb, vakációellenes cselekedeteket végezzenek.

2. fejezet

Szelén>!

Éppen a tábor közepén álltam, és azon gondolkoztam, merre is induljak el, amikor hallottam a kiáltást, és arra nézek. Hát látom, hogy a konyhasátor egyik sarka meginog, behorpad, aztán lassan meghajlik az egész sátor, mintha ő is rőzsét keresne, és lassan eldűl jobbra. Akkor meggondolja magát, és ég és föld között megáll, lebegve, mint Mohamed koporsója.

PTJulia P>!

Hátrább vonul és halványul a Mátra… De nem halványuk a tábortűz lángja, a barátság lángja. Nem halványul a nyár sem, pedig amikor e történet utolsó sorait rovom, már sárga-pirosra csípte az ősz a fák levelét, hajnalonként harmat helyett dér fehérlik a fűszálakon, és szürke felhőket kerget a szél az Ágasvár csúcsa felett… Nem halványulhat, mert már itt él az emlékezetünkben, őrizzük belőle, ami szép volt, és azt is, amiből egy icipicit tanulni is lehetett…

360. oldal (Manó Könyvek, 2018)