Az ​ágasvári csata 62 csillagozás

Vidám, kalandos történet
Bogáti Péter: Az ágasvári csata Bogáti Péter: Az ágasvári csata Bogáti Péter: Az ágasvári csata

A ​könyv, amelyet a tisztelt reménybeli olvasó e pillanatban a kezében tart, több mint két évtizeddel ezelőtt jelent meg először. Szerzője, mielőtt másodszor is útjára bocsátotta volna, nem minden aggodalom nélkül olvasta újra: érvényesek-e még a benne írottak? Noha a színhely, a táj azóta – miként ez természetes is – fölöttébb átalakult, új házak, új utak, épületek, sőt szereplői tisztes családapákká serdültek, úgy gondolom a legfontosabb mégsem avult el. A csata amelynek színhelyét annak idején egy kisegér rágta körül a térképen, a csata amely legalább annyi mulatsággal is járt, mint ádáz küzdelemmel, a csata amelyben ugyan sok patakvíz folyt el és semmi vér, de azért csata volt a javából – ez akár ma is megeshet újra! Ezt a csatát ésszel és ügyességgel vívták az úttörőtábor elrabolt zászlajáért elszánt lelkű, bátor és kalandvágyó ifjak, hozzájuk hasonlóak pedig, semmi kétség, napjainkban is szép számmal akadnak. Ennek a csatának az elbeszéléséhez egész könyv kell. Méghozzá az… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1961

Móra, Budapest, 1984
338 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631133818 · Illusztrálta: Krenner István
Móra, Budapest, 1961
326 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Kassovitz Félix

makitra MP

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

„Ki korán kel, paleogén biotit-ambifol-andezitet lel. (modernizált közmondás)”

Ez az egyszerű idézet pontosan megvilágosítja, miért jó fiatalon (és idősen is) Bogáti Pétert olvasni: ötletes, emberközeli szövegek, jó szándékú tanító célzat és humor. Öcsémmel közös kulcskönyvünk, amiből bármikor, álmunkból felkeltve tudunk idézni, mert hiába telt el az első kiadása óta 50 év(!), Gömböc, Vedres Pista, Márki és a kis Plessz kalandjai megszólítják a bennünk élő gyereket és ifjú felfedezőt. Az ágasvári pihenőházra pedig sosem tudok úgy nézni, mint azelőtt…

pat P

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Csuda vigye, hogy nem olvastam tízévesen, imádtam volna. Fiúknak szól, szinte senki nem szerelmes szinte senkibe. Hasznos dolgok földtörténetről, vitorlázórepülésről, történelemről, a (szám)háború művészetéről, stb. stb.

DaTa P

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Egyik legkedvesebb könyvem gyerekkoromból, imádtam, többször is elolvastam. Hatodikos koromban egy nyári táborban voltam, egy amolyan kastélyszállóban egy hatalmas erdő közepén, ott mi is számháborúztunk. Akkor én kicsit megéltem ezt a könyvet a valóságban is. @Bla említette meg ezt az ifjúsági regényt, úgy mellékesen egy karcban, ha jól emlékszem minap, és azonnal beugrottak az emlékek, az érzés, a kép, ahogy a fürdőkádban ülve olvasom kisgyerekként. És a borító. Azt láttam újra magam előtt, teljesen tisztán! Gyorsan rákerestem hát itt a molyon, és igen, ott volt! A sátor, mellette az összekötözött fiú, a számháború! Hová tűnt vajon ez a könyv anyuéktól? Vagy 20 éve nem láttam. Valamelyik költözéskor elkallódhatott. Hát ezért (is) csodálatos ez a kis közösségünk, a moly. Hogy én most itt egy percre újra 11-12 éves kisfiú lehettem, újra rámtörtek a semmiből rég elfeledett emlékek. Köszönöm, @Bla! :)

horvath_kriszti

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Csak annyit, hogy a húgom KÍVÜLRŐL tudta a könyvet. Ez biztosan jelenthet valamit! (Persze azon kívül, hogy a húgom ütődött.)

Sothy

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

41 éves fejjel azt mondom hogy életem egyik kedvence! 13 évesen olvastam először, és azóta is számtalanszor elővettem. Szerintem 5 évente biztosan. Már rongyossá olvastam, de vigyázok rá. Egy igazi kikapcsolódás ez a könyv. Ha a Mátrában járok, még mindig kiráz a hideg azokon a helyek ahol játszódik. Már a fiam is megízlelte…..
Tipikus 5 csillagos könyv!

Mileva

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Leg-leg-leg! Éveken keresztül, akárhányadszor vettem elő, röhögőgörcsöt kaptam bizonyos oldalaknál!

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Először kicsit bizalmatlan voltam ezzel a könyvel, mert anya ajánlotta úgy, hogy ő gyerekkorában olvasta, és neki nagyon tetszett. De kellemes meglepetés ért. Nagyon nagyon tetszett sokat nevettem rajta. Négy idézetet ki is írtam belőle, ezek nagyon viccesek voltak.
A kedvencem közülük ez : http://moly.hu/idezetek/342439

mohapapa I

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Köszönöm Éva néni és Laci bácsi, biosz-föci tanci házaspáros, ma igazgatók különféle iskolákban, akik, amikor ajánlottátok valamelyik vándortáborban, fiatalabbak voltatok, mint ma én!
Ismét egy kötelező teendő olvsmány, ami tán' megszerettetné az olvasást a mai kamaszékkal.

Szamღca

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Sajnos nekem gyerekkorombol kimaradt de meg igy felnott fejjel is nagyon szorakoztato kis konyv volt. Egyszerre volt, erdekes, vicces sot meg ismeretterjeszto is.
A jovoben tervezek meg az irotol mas konyvet is olvasni; nagyon tetszett a stilusa. Gordulekenyen, olvasmanyosan fogalmaz.

baroness

Bogáti Péter: Az ágasvári csata Vidám, kalandos történet

Könyvtári kiárusításon vettem pár éve, miután itt a moly-on többen is dicsérően írtak róla. Kiskamasz gyerekeimnek olvastam fel esténként, nagyon tetszett nekik és nekem is.

Daru

– (…) Csak nem szokásom másokat szembe dicsérni.
– Pedig én még azt is elviselem – mondom én. – Szerény ember vagyok.

31. oldal (Móra)

blackett

A HÍD (csak azért is, csupa nagybetűvel!) után van a Kapu. Ezt is mi csináltuk, magunk faragtuk, én is ott voltam, amikor készen lett. Szép nagy kapu, és rá van írva,hogy:

INNEN BEFELÉ: TÁBOR

A kapu legizgalmasabb része a telefon. Igazi telefon, amiből igazi drót vezet a tábor közepéig, az ügyeletes sátráig. Ha valaki be akar jönni a táborba, akkor átjön a hídon, és meghúzza a kapun a csengőt. (Mert csengő is van, rángatni kell, és akkor kolompol.) A csengetésre a kapuőr kijön a patakból, ahol egy kerek kövön ült, és lábát áztatta a vízben, miközben azon töprengett, hogy milyen jó volna pisztrángot tenyészteni ebben a patakban, csak az a kérdés, hogy a pisztrángnak is jó volna-e. Felmászik a kapuhoz (nem a pisztráng, a kapuőr), és megkérdezi az illetőtől, hogy mit akar. Azután megforgatja a telefonkészülék oldalán levő kart, majd egyik kezével leemeli a kagylót, és a füléhez tartja, a másik kezével pedig tölcsért formál a szája elé, és beordít a táborba:
– Valaki be akar jönniii!
Mire a tábor felől egy másik hang visszakiabál:
– Mi aaaz?
Erre az őr leteszi a telefonkagylót, hogy a másik kezét is a szája elé tarthassa, és teli tüdőből megismétli:
– Egy idegeeen van a kapunááál!
– Bejöheeet!
A kapuőr újra felemeli a kagylót és beleszól: „Köszönöm, végeztem" – azzal helyére teszi a kagylót, és udvariasan int az idegennek, hogy bemehet, aztán visszaballag a patakba, és tovább áztatja a lábát.
Hát ez nálunk a telefon. Igaz viszont, hogy még egyszer sem fordult elő téves kapcsolás.

blackett

A tisztás, amin a tábor van, félkör alakú, és erdő veszi körül. Közepén emelkedik a zászlórúd, amire minden reggel ünnepélyesen felhúzzuk a zászlót, és este leeresztjük. A tisztáson körben három nagy sátor áll, a három őrs, úgymint a Búvár Kund-, a Csongor- és a Tünde-őrsök szállásai. Van még két gúlasátor is, egyik Balázs Károly tanár úré, aki a tábor parancsnoka, de a tábort mégsem ő vezeti, hanem a Parancsnokok Tanácsa; a másik sátor pedig az ügyeletes tartózkodási helye, azonkívül itt van, mint tudjuk már, a telefon másik vége. A tábor legfontosabb építménye azonban a hatodik, legnagyobb sátor, ebben lakik a konyha, valamint Kovács Gyuszi mamája. Ha fontossági sorrendet akarunk felállítani, akkor első helyre kerül a zászló, mert az jelképezi a tábor becsületét, a második helyen pedig mindjárt Kovács néni következik, mert ő főzi a világon a legjobb paprikás krumplit kolbásszal, kivéve az én mamámat, mert ő még annál is jobban főzi, amit kész vagyok bizonyítani bárkinek, aki egy mérleget alám tesz. Kovács néni teljesen önkéntesen vállalta, hogy társadalmi munkában gondoskodik a konyha vezetéséről. Sajnos, az alárendelt legénységet egyáltalában nem önkéntes ajánlkozás alapján toborozzák, hanem a tábor tagjai felváltva, beosztás szerint kényszerülnek arra, hogy rőzsét gyűjtsenek, vizet hordjanak, krumplit pucoljanak, és egyéb, vakációellenes cselekedeteket végezzenek.

Jesper_Olsen

Most következik az

5628. fejezet
amelyben arról lesz szó,
hogy mi történt a hadüzenetet követő nap

Esett az eső.

5629. fejezet

Daru

A rend nemcsak a lustaság ellensége, hanem a tétova bizonytalanságot, tehetetlen csüggedést is elkergeti, hogy helyet adjon a józan megfontolásnak és a tettvágynak.

51. oldal (Móra)

mesemoly P

– Fiacskám vacsoráztál már?
– Igen, mama! Megettem egy sarkot Kemény Zsigmond Rajongókjából. De szörnyen poros volt.
– Százszor megmondtam már neked, hogy a Magyar Klasszikusok sorozat nem való vacsorára!

blackett

Különben nagyon csinos tábor. Szebbet még nem is láttam ezen a környéken, már csak azért sem, mert most járunk itt először. Aki ide be akar lépni, annak le kell térnie az országútról, és át kell jönnie a patakon. A patakról csak annyit, hogy sokkal intelligensebb az országútnál, mert az út folyton felfelé halad, a patak viszont lefelé csörgedezik, ami, ugyebár, összehasonlíthatatlanul kényelmesebb. A patakon híd vezet át, ami által száraz lábbal is el lehet jutni a táborba. A híd nincsen rajta a térképen, mert egészen új beruházás, a tábor-előkészítési terv keretében mi csináltuk. Kőpilléreken nyugoszik, két szál deszkából és egy korlátból áll, ami nagyon helyes, mert ha a másik oldalán is lenne korlátja, akkor bizonyos, derékban is széles vállú egyének nem férnének át közöttük. De egy korlátjával is nagyon csinos híd, és nincsen igaza a Filozófusnak (ez Márki a Búvár Kund-őrsből), hogy nem híd, csak bürü. Szerintem ilyen szó nincs is, de Filozófus azt mondja, hogy van, tájszó, de térképjelzés is, az egészen kicsi hidakra, amik már nem is hidak, de még nagyobbak, mint a palló, aminek korlátja sincsen. Szerintem Filozófusnak van korlátja, amitől nem látja, hogy a mi hidunk akkor is híd, ha csak bürü, mert mi csináltuk, a miénk, és ha neki ez semmi, akkor építse fel Pesten az Erzsébet-bürüt és kész. Nahát!

mesemoly P

A térkép mozgott. Gömböc visított, majd a térkép visított, és Gömböc hallgatott. Az asztal alatt.

mesemoly P

Éppen a tábor közepén álltam, és azon gondolkoztam, merre is induljak el, amikor hallottam a kiáltást, és arra nézek. Hát látom, hogy a konyhasátor egyik sarka meginog, behorpad, aztán lassan meghajlik az egész sátor, mintha ő is rőzsét keresne, és lassan eldűl jobbra. Akkor meggondolja magát, és ég és föld között megáll, lebegve, mint Mohamed koporsója.

mesemoly P

Márki erre azt felelte, hogy túra nélkül nincs ripityom, és ne várjuk, hogy a sült galamb a szájunkba repüljön! Már miért ne várjuk? Én rendkívül elégedett lennék, ha időnként egy sült galamb berepülne a számba. Esetleg uborkasalátával, de a cékla se rossz.