Érzéstelenítés 4 csillagozás

Esetfantáziák vészhelyzetekről medikusoknak és fiatal orvosoknak
Bogár Lajos: Érzéstelenítés

A ​kötet stílusa besorolhatatlan, mert minden fejezetben váltakoznak az elbeszélő és a szakmai részek. A műtői történet csúcspontján, amikor az anesztéziai szövődmény a beteg életét veszélyezteti, a leírás megszakad, és a kiváltó okok szakmai elemzése következik. Ezután a történet befejezése olvasható, végül az esetleírásokat következtetések, tanácsok és irodalmi hivatkozások zárják. A szerző és a kiadó remélik, hogy a medikusok és a fiatal orvosok az elbeszélő és elemző részek kiméra-stílusát nem irodalmi szörnyszülöttnek, hanem élvezhető és tanulságos olvasmánynak találják.

„Iszonyú balsejtelem fogta el. A beteg arcához hajolt: nem lélegzett! A carotispulzációt kereste, semmit nem érzett! Még mielőtt bármit átgondolt volna, szinte ordította: 'Mindent abbahagyni, a beteget a hátára, arcmaszkot, 100 százalékos légzőszárat, defibrillátort most!' Már a mellkasi kompressziókat végezte, amikor a világ, mint egy gigantikus körhinta, forogni kezdett Jánossal. A kezei között… (tovább)

Medicina, Budapest, 2013
Medicina, Budapest, 2010

Bogár Lajos: Érzéstelenítés

Bogár Lajos: Érzéstelenítés Esetfantáziák vészhelyzetekről medikusoknak és fiatal orvosoknak

Az aneszteziológia és intenzív terápia „dupla szakma”, ennek megfelelően a két terültet elkülönítve Bogár Lajos anesztes-intenzíves professzor is két, különálló kötetet írt orvostanhallgatóknak és pályakezdő orvosoknak ajánlva. Mindkettőben közös az, hogy kicsit szokatlan, de mégis érdekes keverékét kapja az olvasó a szépirodalomnak és a szakirodalomnak, az Intenzív azonban egy intenzív osztályon játszódó regény, míg az Érzéstelenítés novellái mind egy-egy műtéti anesztézia tancélos, komplikációtól sosem mentes történetét mutatják be.
A két kötet közül nekem az Intenzív tetszett jobban, ugyanis ebben kicsit globálisabb a szemlélet és változatosabb betegségekkel találkozhatunk, míg az Érzéstelenítést inkább csak az anesztézia iránt kifejezetten érdeklődőknek ajánlanám. Ezen a könyvön nagyon érződik az oktató jelleg, de többnyire csak a szakmai specifikumok kaptak helyet benne. Hiába volt olyan érzésem, mintha egy izgalmas krimit olvasnék és a „nyomozóval” együttműködve kellene feltárnom egy-egy életveszélyes helyzet kialakulásának okát, ha a „nyomok” értelmezéséhez és a megoldás megtalálásához például az altatógép részletes működését is kell(ene) ismernem… Azoknak, akik ebben a szakirányban dolgoznak, egészen biztosan sokkal többet tudnak adni ezek a novellák, mint nekem. A szakma és a betegek iránti szeretet, elkötelezettség, tisztelet és őszinte érdeklődés azonban áthatja a könyv minden egyes sorát, ez pedig mindenképpen érdekes olvasmánnyá teszi.

Medicina, Budapest, 2013
BlackBird>!
Bogár Lajos: Érzéstelenítés

Különös keveréke ez a könyv irodalomnak és orvostudománynak.
Esetleírások szerepelnek benne aneszteziológusok számára. Olyan estek, amikből sokat tanulhat egy kezdő anesztes. De talán egy „öreg róka” is elgondolkodik egy-egy orvosi tanmese tanulságain. És hogy hogy jön ide az irodalom? Az esteket a szerző egy-egy kis novellába, történetbe illeszti, amitől sokkal személyesebbé és élvezhetőbbé válik a könyv. A történetek nagyon emberiek: benne van sok-sok gyengeségünk, butaságunk, gyarlóságunk. De valohogy az összkép mégis szép és tanulságos – a betegek többnyire megmenekülnek, az orvosok tanulnak a hibáikból. És az olvasó? Szinte észre sem veszi, de tanul és okosodik az esettanulmányok szakmai részéből.
Nem olyan izgalmas könyv, mint egy Cook regény, nem olyan dinamikus, mint egy Vészhelyzet epizód, de tankönyvnek nagyon olvasmányos és irodalmi alkotásnak is igényes. Novelláskötetként is olvasható, sőt orvosoknak kimondottan ajánlott!

Nagyon tetszett a könyv utolsó írása, ami a Lebegés címet viseli. Az elmúlásról szól. Egy teljes, gazdag, munkával teli élet elmúlásáról. Egy orvos haláláról. Ha valaki meg akarja szeretni a könyvet, kezdje a végénél! :-)

clarisssa P>!

– Úgy látom, hogy cukorbeteg és magas a vérnyomása – tért a tárgyra Viktória.
– Sajnos ezekkel bajlódom, meg a rossz szemeimmel. De tulajdonképpen nekem csak egyetlen bajom van, a kéményseprő-betegség – mondta huncut mosollyal az idős hölgy.
– Arról még nem hallottam – gondolkodott el Viktória. Eszébe jutott, hogy a harmadik évfolyam egyik kórtanelőadásán a 100 évvel azelőtti kéményseprők hererákja volt az egyik példa a korom carcinogenesisre. De most egy hölgy feküdt előtte…
– Mert minden problémámat a korom okozza – adta a magyarázatot a beteg.
– Hát csak nem kéményseprőként dolgozott?
– Á, dehogy – nevetett – irodalomtanár voltam világ életemben. Hetvenéves koromig semmilyen gyógyszert nem szedtem, teljesen egészségesen éltem. Most töltöttem be a 86-ot, higgye el, kedvesem, minden bajom oka a korom, az életkorom.

clarisssa P>!

– […] tudod-e, ki volt az első aneszteziológus?
[…]
– Az Isten, mert mielőtt kioperálta volna Ádám bordáját, álmot hozott rá. Emellett az is jusson eszedbe, hogy a miénk a legszebb orvosi hivatás. Mert a legszörnyűbb dologtól, a tűrhetetlen fájdalomtól szabadítjuk meg a beteget, ráadásul úgy, hogy ennek sikerét naponta többször is átélhetjük. Évtizedek óta művelem az anesztéziát, de még mindig csodaként tekintek arra, hogy másodpercek alatt kémiai úton elaltatom a beteget, majd amikor akarom, felébred. Az irányítás külső körülményei, vagyis maga az altatógép hasonlít az egyszerű repülőgép pilótafülkéjének megjelenéséhez. Emiatt kezdő aneszteziológusként a felszállás-repülés-landolás gyermeki élményét is társítani tudtam egy-egy narkózis bevezetéséhez, fenntartásához és az ébresztéshez. Te kisfiúkorodban nem akartál pilóta lenni?

clarisssa P>!

A professzor bejelentette az anesztéziai előadásának címét. Ezután azt kérdezte az V. éves medikusoktól, hogy szerintük ki lesz a legfontosabb az előadóteremben. „A hallgató”, hangzott az első bekiabálás, „az előadó”, mondta valaki halkabban. A professzor ingatta a fejét, majd a felső padsorokból elhangzott a helyes válasz: „ a beteg”. „Igen – szólt a professzor –, a mondandóm csak úgy válik hasznossá, ha az előadás alatt állandóan jelen van a beteg személye.”

7. oldal, Előszó

clarisssa P>!

Most is Szent Ágostont idézhetem: „A legfőbb gonosz a fizikai fájdalom”.

127. oldal, A fájdalom

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom
clarisssa P>!

Nehéz azt definíciószerűen megfogalmazni, hogy a váratlan halálesetet miként lehet közölni. Talán ebben az esetben is az aranyszabály érvényes: „tedd úgy, ahogy magadnak kívánnád, ha te lennél a másik oldalon”.

68. oldal, Halálhír

clarisssa P>!

Mindenképpen jó orvos akart lenni, olyan, mint az a docens, aki a leglelkesebb előadásokat tartotta. A rezidensévei alatt ő lett a példaképe, mert kiderült, nem önmagában a szakmát szereti, hanem a betegeket. A docenstől megtapasztalhatta, hogy a betegeken úgy segíthetünk a legtöbbet, ha egyenrangúként, barátian, együttérzően, sőt a szeretet jeleivel kezeljük őket.

119. oldal, A fájdalom

clarisssa P>!

Akkor gyógyítunk biztonságosan, ha minden jelenségben, még a saját munkánk eredményességében is kételkedünk. Azonban ez a szemlélet túlzottá válhat. Ha az állandó aggodalmaink miatt a bizonytalanság, a feladat okozta félelem jelenik meg, a munkánk minősége biztosan csökken.

128. oldal, A fájdalom

clarisssa P>!

Ernőben munkált a gonoszság, hogy erre rákérdezzen. Az ő szakmai tanítója (mert a mesternek is volt mestere) szokta mondogatni: „addig kérdezgesd a hallgatót vagy a fiatalabb kollégát, amíg valamire nem tudja a választ, mert akkor rájön, hogy hol a helye”. Ez a rossz oktatói szándék már több éve elpárolgott Ernőből, ezért megköszönte Ágostonnak, hogy alaposan tanulmányozta a problémát. A kihagyott műveletre csak mellékesen utalt.

50. oldal, Üres tank

clarisssa P>!

A beteg személyét tekintette a legfontosabbnak, utána következett a szakmai feladatok pontos végrehajtása.

54. oldal, Halálhír

clarisssa P>!

Már korábban észrevette, ha csak Richárdra, az asszisztens munkatársára gondol, máris jobbkedvű lett. „Ilyen a női agy, a kedves felidézése endorfinos jutalmat ad, többet, mint a csokievés vagy a cipővásárlás” – gondolta. Erről a felismeréséről még senkinek sem beszélt.

14. oldal, Édes, édes...