Artista 21 csillagozás

Bódis Kriszta: Artista

A fikciós dokumentumfilmet imitáló regény főhőse egy artistaügyességű intézetis lány, a tizenhárom éves Pinkler. A kislányt otthonkeresése, kielégíthetetlen szeretetéhsége hajtja hol az anyjához, hol az apjához, hol intézetis barátaihoz.
Bódis a regényt alkotó – fikciót és a valóságot egymásba játszó – interjúszövegekben különböző nyelvi rétegeket hoz létre, melyeket kiegészít a filmes látásmód, az élet kamerával érzékelhető tarkaságával enyhítve a kislányt körülvevő világ borzalmait.

Jelenkor, Pécs, 2006

lencsemate IP
Bódis Kriszta: Artista

Mindenki a stílust dicséri, de szerintem sokszor volt erőltetett, hiteltelen, főleg Janó mondatainál éreztem ezt. Elhiszem, hogy ezek a szófordulatok, nyelvi lelemények léteznek (sokkal találkozik is az ember), de hihetetlen, hogy valaki így beszéljen. Még akkor is az, ha tényleg van, aki így beszél, mert nem az a lényeg, hogy igaz-e, hanem, hogy hihető-e. De úgy általában is az élőbeszéd ábrázolása nagyon nehéz és szerintem Bódis Krisztának ez nem is sikerül, különösen azok a részek, amikor az interjúalanyok kiszólogatnak, hogy Juditka így, Judit úgy (az interjú készítője). A könyv nem olyan mintha egy „beszélőfejes” dokumentumfilmet néznénk, legfeljebb érezni, hogy ilyesmit akart elérni. De ez zsákutca. A történet ennek ellenére érdekes, szükséges a megírása és a stílus ellenére is szerettem a könyvet, de jobb lett volna máshogy megírva.

Laurinha7
Bódis Kriszta: Artista

Ugyanazt érzem, mint a Kemény vajban. A nagyon kemény társadalmi regény mögött ott van egy emancipáció története, itt nem egy jövendő íróé, hanem egy „artistáé”. Nagyon szeretem ezt a regényt is. Talán nem annyira átütő, mint a Kemény vaj, de kerekebb, hibátlanabb.

pepege MP
Bódis Kriszta: Artista

Rossz indítás a „Janó-interjúval”. Borzalom az a szóhasználat, amit ez a srác levágott. Hát nem vagyok egy konzervatív típus, vágom én is a szitut, ha értitek, de ez?? Hát így nem is beszél senkise!! Olyan laza, hogy már szétesik – ahogy mondani szokás. Na, jó – gondoltam – haladjunk. Majd jobb lesz ez! Hát nem lett. Próbáltam megkapaszkodni valamiben, de én nem vagyok artista.

olvasóbarát P
Bódis Kriszta: Artista

Bódis Kriszta tevékenysége nagyon szerteágazó és realisztikus, nagyon jó stílusban megírt kötet, szomorúan aktuális.

fülcimpa
Bódis Kriszta: Artista

Nagyon szerettem olvasni! Vagány, kemény kiscsaj ez a szeretetéhes főhős – remek ábrázolás.

Galambdúc
Bódis Kriszta: Artista

Brutális, nagyon jól megírt könyv. Filmszerű fejezetek, különleges látásmód, egyedi nyelvhasználat, engem lenyűgözött a nyelvi leleményesség. A cím alapján abszolút nem ezt vártam. A többi regényét is kézbe fogom venni.

Twisted_words

Tudja, nekem csak a nagymenő bátyáim vannak, és kölyökkoromban minden este egy bicikliért imádkoztam. Aztán rájöttem, hogy Isten nem így működik. Loptam magamnak egy biciklit, és kértem Istent, hogy bocsásson meg nekem.

Kapcsolódó szócikkek: kerékpár
Twisted_words

(…) én meg békés álomba szenderülve akarok meghalni, mint a nagyapám, és nem a félelemtől üvöltve, mint az utasai.