Kriptoportál (William Wenton 2.) 19 csillagozás

Bobbie Peers: Kriptoportál

William Wenton a világ legjobb kódfejtője. De van olyan feladvány, amely rajta is kifog.
A fiú visszatér nagyapja titkos intézetébe, ahol azonban időközben minden megváltozott. William szobája most egy börtöncellára hasonlít, az épület biztonsági robotokkal van tele, és szigorú szabályokat vezettek be. Az intézkedések oka a pincében lefagyasztva fekvő férfi, Abraham Talley, aki korábban William életére tört. Ám a fiú elől eltitkolnak valamit – és mindenkit rettegésben tart valami… Vagy valaki?
William talán csak régi barátjában, Isciában bízhat. Kettejükre vár a feladat, hogy kiderítsék, mi okozza a fiú különös rohamait, és ki az a félelmetes, kísértetként közlekedő alak az intézetben. Mit akarhat a fiútól? És vajon milyen világba vezet át a Kriptoportál?
A William Wenton kötetek közel 40 nyelven jelennek meg világszerte. Az első rész, A Lurídiumtolvaj megfilmesítési jogát a nagy sikerű Kódjátszma rendezője vásárolta meg.

Eredeti megjelenés éve: 2016

Kolibri, Budapest, 2018
276 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155591662 · Fordította: Petrikovics Edit
Kolibri, Budapest, 2018
276 oldal · ISBN: 9789634373636 · Fordította: Petrikovics Edit

pat P>!
Bobbie Peers: Kriptoportál

Ez meg az a könyv, amin én felhúztam magam a csillagos égig, a gyerek viszont imádni fogja, és hétfőig elolvassa majd háromszor…
Hogy miért húztam fel magam rajta? Hát értem én, hogy 12 évesen még kevésbé érdekli az embert a karakteralkotás meg a logika meg a tudományos alapok, és inkább az érzelmek meg az izgalom meg a fura-érdekes események mozgatják meg a fantáziát meg az olvasási kedvet meg mindent, de azért ezzel így visszaélni! Patikamérlegen kimérni az esszenciálisan szükséges dolgokat, a többit meg szemérmetlenül elsinkófálni, „jó lesz ez ezeknek így is!” felkiáltással! És az a durva, hogy ez gyönyörűen működik.
Pedig a gyermek- meg ifjúsági íróknak kéne megalapozniuk, hogy aztán Kim Stanley Robinsont olvasson a következő generáció szívesebben, ne például spoiler -at. :/

Baráth_Zsuzsanna P>!
Bobbie Peers: Kriptoportál

A lurídium köszöni szépen jól van, és jóval nagyobb veszélyt jelent a világunkra, mint hittük volna. William Wenton végre visszatért, és nagyobb bajban van, mint valaha. Az már az előző részből is sejthető volt, hogy lesz még gond a lurídiummal, de azt nem gondoltam volna, hogy ekkora dimenziót fog váltani a történet a folytatásban. Nyilván nagyot kellett dobnia a szerzőnek, ha fenn akarta tartani az olvasók érdeklődését a teste 49%-ában lurídiumot hordozó fiú kalandjai iránt, ezért megemelte a tétet, kezdjük megérezni a különleges anyag erejét, és ez még mindig semmi, mert a végső nagy ütközet az emberek és közte csak a következő, záró kötetben fog bekövetkezni. A történet egy picit nehezen indul be, de amint William visszakerül a korábbról már jól ismert intézetbe, az események hihetetlenül felgyorsulnak, levegőt nem mertem venni olvasás közben, nehogy lemaradjak valamiről. Pörgős, kalandos a könyv (látszik, hogy egy filmes írta), de azért marad idő a karakterekre is, letehetetlenül szórakoztató darab. Az egyetlen problémám az, hogy most kaparhatom a falat, amíg kijön a folytatás, mert szívem szerint azonnal indulnék segíteni William-nek, mert az tuti biztos, hogy a folytatásban szüksége lesz rá, olyan lurídiumapokaolipszis vár majd ránk, hogy emlegetni fogjuk egy darabig. Ez a közbenső kötet már nem hat az újdonság erejével, mint az első rész, de nem is lett felejthető folytatás, tökéletesen betölti a feladatát, vagyis felvezeti a következő felvonásban esedékes nagy összecsapást, miközben nagyobb sebességre kapcsol benne a coolságfaktor.
A teljes kritika itt olvasható:

Kicsibogár>!
Bobbie Peers: Kriptoportál

Ez az a sorozat, amiben minden benne van. Tudomány egy kis fantáziával keverve, laborok, kaland és izgalom. Mindez pörgősen tálalva. Még jó, hogy beszereztem a 3. részt a Könyvfesztiválon. :)

Chris >!

A 2-3. részről írt véleményem:

Amiket az első résznél leírtam, továbbra is igazak a sorozatra. A cselekmény pergős és izgalmas, számos meglepetést tartogat, így nem csoda, hogy a filmesek már le is csaptak a jogokra. Mivel kiskamaszoknak ajánlott elsősorban a sorozat, így a durvább erőszakot hanyagolja a szerző, de azért igyekszik valamennyire árnyalni a gonosz szereplőket. Ennek ellenére a karakterek többsége továbbra is meglehetősen egysíkú: a jó és a rossz élesen elkülönül egymástól, előbbinél a negatív, utóbbinál a pozitív tulajdonságok hiányoznak, így leginkább a fekete vagy fehér igaz a szereplő jellemére.

A történetre, illetve a cselekményre azonban nem lehet panasz, mindig történik valami, Peers nem hagyja unatkozni az olvasóját. Remekül vegyíti a fantasy, a sci-fi és a thriller elemeit, mindezt természetesen az ifjúság nyelvén, az ő igényeikhez igazodva. Fantáziája továbbra is határtalan, szerintem kevés olyan kamaszt találunk, aki ne költözne be szívesen Poszthumán Kutatóintézetbe, ahol kísérőbotok grasszálnak a folyosókon, és ahol beszélő ajtók vigyázzák a szoba lakóit. Külön kiemelendő, hogy a szerző a világ legismertebb pontjaira (Himalája, Mariana-árok, a londoni Big Ben) kalauzolja el az olvasóit, ezáltal bővítve a regény univerzumát. Azt mondjuk továbbra is sajnálom, hogy a kódok megfejtésére nem kapunk nagyobb rálátást, William többnyire pikk-pakk megoldja a rejtvényeket, holott azok annyira bonyolultak, hogy élő embernek eddig nem sikerült. Néha olyan érzésem volt, mintha maga a szerző sem fektetne kellő energiát ezek kidolgozásában, megelégszik annyival, hogy William a legjobb kódfejtő, akinek semmi sem jelent akadályt, és kész.

Azt kicsit sajnálom, hogy a folytatások már nem a norvég kiadás borítóival jelentek meg itthon, annak ellenére, hogy az új stílus is remekül passzol a kötet tartalmához és hasonlóképpen figyelemfelkeltők, mint az eredeti volt. (De azért nekem továbbra is jobban tetszik a norvég.) A harmadik kötet meglehetősen izgalmasan ért véget, egy olyan fordulatot hozott be a szerző, amely hatással lesz hőseink jövőbeli életére, így mindenképpen bízom benne, hogy hamarosan magyarul is kiadásra kerül a negyedik kötet.

Lizi_E>!
Bobbie Peers: Kriptoportál

Jó könyv. Az a jó benne hogy lehetetlen dolgok vannak benne. Kicsit olyan minte gy modern Harry Potter varázslat nélkül.

William Wenton sorozat · Összehasonlítás