A ​vörös város 13 csillagozás

Politika és művészet az 1919-es magyarországi tanácsköztársaság idején
Bob Dent: A vörös város

Bob Dentet mint történészt és politikai gondolkodót régóta foglalkoztatja a kérdés: mi a magyarázata annak, hogy a később olyan borzalmakhoz, tömeggyilkosságokhoz vezető kommunista eszme a XX. század elején (és még sokáig) a legnagyobb elmék és a legnagyobb művészek közül is sokak számára annyira vonzó volt. Szinte tökéletes példája ennek a magyar Tanácsköztársaság története, amelyben kisebb vagy nagyobb lelkesedéssel az akkori magyar szellemi élet színe-java szerepet vállalt – Bartók és Kodály, Móricz és Balázs Béla… a kor legjelesebb festőművészei, írói, költői, színészei és filmesei.

Helikon, Budapest, 2019
406 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634791119 · Fordította: Konok Péter

Alvarando P>!
Bob Dent: A vörös város

Bob Dent: A vörös város Politika és művészet az 1919-es magyarországi tanácsköztársaság idején

Számos könyv jelent meg a Tanácsköztársaság rémes 133 napjáról, ez a munka azonban egyedi. Egyediségét az adja, hogy a könyv fókuszában a tanácskormány kultúrája áll, vélhetően ez az első ilyen kötet, amely ezzel foglalkozik. Bevezetésként megismerhetjük a világháború leverését követő hónapokat, a Károlyi-kormány tevékenységét és az utat, ami a kommunisták hatalomátvételéhez vezetett. Részletes leírást kapunk a vörös május elsejéről, láthatjuk mennyire számított ez az ünnep a vezető rétegnek és hogyan élték meg az emberek ezt a napot. Ezután a fő szerep a kultúráé, részletesen megismerhetjük a plakátművészetet, majd az a törekvését a hatalomnak, hogy a néphez oda kel vinni a kultúrát. Láthatjuk, hogy az irodalom, a színház, a film és a zeneművészet képviselői hogyan viszonyultak a hatalomhoz, mik születtek meg a kezük alatt. A kötet végén olvashatunk az itthon maradtak és az emigráltak sorsáról is. A kötet végén a szerző bemutatja hogyan bukott el a proletárdiktatúra és részben okokat is keres a miértre. Maga a mű rendkívül olvasmányosan és érdekesen van megírva, a szöveget képek egészítik ki, a törzsszöveget pedig korabeli források leírásai szakítják meg. Ajánlható bárkinek, aki szereti a művelődéstörténetet, illetve a rémes 133 nap egy külön szegletéről szeretne olvasni!

czenegabi>!
Bob Dent: A vörös város

Remek munka: érdekes, ismeretterjesztő, rácsodálkoztató.
A 133 nap nem volt nagy idő, de annyira elegendő, hogy még bőven vita tárgya legyen a közeljövőben.

László_Főgler>!
Bob Dent: A vörös város

befejezett egy könyvet. Bob Dent brit író 1986 óta él hazánkban, így teljes joggal foghatott neki ennek a könyvnek. A könyv tartalma a címben le van írva, és a szerző ehhez tartja magát, bár közben a Tanácsköztársaság történetét is felvázolja. Akit a téma érdekel, az megkapja, amit vár. Nem nagyon vannak saját meglátásai, inkább összegzi a kortársak (legtöbbször szubjektív) benyomásait, nem is nagyon foglal állást. Inkább egy erősre sikerült szakdolgozat, mint komoly történelmi mű, de sok érdekes figurát és történést mutat be, illetve rádöbbent arra, mennyit veszítettünk azzal, hogy a bukás után kiemelkedően tehetséges alkotók is távoztak az országból a politikai vezetéssel együtt.

dr_Prézli>!
Bob Dent: A vörös város

Nem volt rossz olvasás, a könnyed írói stílusnak köszönhetően nagyon jól lehet vele haladni. Egyáltalán nem száraz és bár tényleg azt az érzést kelti az emberben, hogy egy szakdolgozatot olvas, mégsem untat. Sok idézetet tartalmaz, valóban jól dokumentált. Ami különösen tetszett, hogy kapunk történelmi hátteret is (első két fejezet, illetve az utolsó, illetve az utószó ), de a hangsúly nem ezen van, hanem azon, hogy miként befolyásolta a Tanácsköztársaság a kultúra főbb mozgatóereit (zene, színház, irodalom) és azok résztvevőit.

Vik_Bé>!
Bob Dent: A vörös város

Bár csak 133 napig tartott a Tanácsköztársaság, mégis a XX. századi magyar történelem fontos epizódja. Egyedi és (számomra) hiánypótló alkotás ez a mű, egy 1986 óta Magyarországon élő angol tollából. Olvasmányos könyv, ajánlom mindenkinek aki érdeklődik a korszak és a kultúra/művelődés történet iránt! Számomra is sok új és korábban nem ismert információval szolgált, nagyon örülök, hogy kezembe akadt! A könyv elolvasása után kíváncsian fogom olvasni a szerző további műveit.