Sötét ​anyag 223 csillagozás

Blake Crouch: Sötét anyag

Elégedett ​vagy az életeddel? Ezek az utolsó szavak, amiket Jason Dessen hall, mielőtt az elrablója leüti. Mielőtt egy hordágyra szíjazva ébred, vegyvédelmi szkafandert viselő emberek között. Mielőtt egy olyan férfi, akivel soha nem találkozott, rámosolyog, és azt mondja neki: Úgy örülök, hogy újra látlak, barátom.

Abban a világban, ahol felébredt, Jason élete teljesen más, mint korábban. A felesége nem a felesége. A fia meg sem született. Ő maga pedig nem csak egy átlagos egyetemi tanár, hanem ünnepelt zseni, aki egy forradalmi dolgot alkotott – olyasmit, ami a lehetetlennel határos.

Vajon melyik világ a valóság? És ha az emlékeiben élő otthona tényleg létezik, hogyan tudna visszajutni imádott családjához? A választ egy meglepő és hátborzongató utazás során kapja meg, miközben kénytelen szembenézni önmaga legsötétebb oldalával, és megküzdeni egy legyőzhetetlennek tűnő, rémisztő ellenféllel.

Blake Crouch a nagy sikerű… (tovább)

Eredeti mű: Blake Crouch: Dark Matter

Eredeti megjelenés éve: 2016

Agave Könyvek, Budapest, 2017
368 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634191483 · Fordította: Farkas Veronika
Agave Könyvek, Budapest, 2016
ISBN: 9789634191506(mobi) · Fordította: Farkas Veronika · Illusztrálta: Frank Rizzo
368 oldal · ISBN: 9789634191490 · Fordította: Farkas Veronika

Amanda Lucas · Daniela Dessen · Jason A. Dessen (Jason2) · Jason Dessen

csartak MP
Blake Crouch: Sötét anyag

Blake Crouch egy nagyon izgalmas témához nyúlt a thriller felépítéséhez, mégpedig a multiverzumhoz. Tudjuk, Schrödinger és az ő jó öreg macskája. Minden döntésünk számtalan új párhuzamos valóságot hoz létre, és ágazik tovább, egyre több valóságot létrehozva… Minden alternatív valóságban másképp alakul az életünk.
Nekem nem jön be ez az írástechnika, ez a tagolt, minden sorban egy mondatos történetvezetés. Olyan idegessé vagy zaklatottá teszi az egészet. Viszont gyorsan lehet haladni, könnyen olvasatja magát, és fenntartja a érdeklődést.
Mintha egy tucatszor látott akciófilm elevenedett volna meg a szemeim előtt, mondjuk egy fiatalabb Mel Gibson szereplésével. Eleinte tetszett, de aztán a családjáért küzdő, megszállott, kínlódó, állandóan önmaga igazságát ismételgető, családja és felesége nagyszerűségét, szépségét, csodálatosságát ismételgető főhős időnként már túl sok volt. Sőt, amikor valóban sok lett belőle… (néha, ahogy cselekszik, a „sötét anyag” mintha az ő fejét töltené ki)
Ezt a témát viszont jobban szerettem Greg Egan: Karantén című könyvében. Ott is egyes szám első személyben íródik a történet, de nem megy el ebbe a szenvedős irányba, és nem mellesleg több a tudományos-agyalós rész, amit szeretek olvasni.
Jason fiú, nem bírtalak.
Sajnálom.
Ez nem az én valóságom.
Egyáltalán nem.

368 oldal · ISBN: 9789634191490 · Fordította: Farkas Veronika
pepege MP
Blake Crouch: Sötét anyag

Mindig nagyon óvatosan válogatom meg a sci-fi olvasmányaimat (az utóbbi néhány évben ez elég minimális), mert kevés az időm rá és nem akarok beleszaladni holmi értékelhetetlen, minősíthetetlenbe. Most, hogy befejeztem a Sötét anyagot, rájöttem, hogy még sosem olvastam rossz sci-fit, sőt, inkább úgy kellene fogalmaznom: eddig minden általam olvasott sci-fi (na jó, azt az egy Csányit kivéve) remek volt. :)

Lomax
Blake Crouch: Sötét anyag

Nekem ez az első Blake Crouch regényem, és igaziból ezzel a könyvvel kapcsolatban hallatom róla először.
Őszintén szólva nem gondoltam volna hogy bármennyire is tetszeni fog, igaziból elég unottan is álltam a dolognak.
És most mégis azt mondom, nekem az év egyik legjobb könyve lett.
Valami elképesztően pörgős, letehetetlen, megkapó.
Engem teljesen beszippantott, nem is vettem észre hogy már a 250 oldalnál tartok első felütésre. Volt itt időutazás, sci-fi, dísztópia, utópia, thriller, romantika.
Még most is ámulok rajta hogy hogyan lehetett ilyen jó. Engem baromira megnyert.
Nem szoktam a könyveken lévő párszavas véleményekkel foglalkozni, mert vagy túlzás, vagy általánosság. Most viszont először mondhatom azt, hogy a sok méltatás a könyv hátulján teljesen igaz. Minden szó.

Teljes értékelés a blogomon:

Lénaanyukája P

Óriási! spoiler
Bővebben: a fülszöveg alapján tényleg egy WP-klónt vártam, de ez több volt annál. Az alaptörténet Schrödinger macskája, amit abban a pillanatban, mikor éppen olvasom, úgy gondolom, hogy értek, de utána soha senkinek nem bírok elmagyarázni. Egyébként pont ezért bírom a kvantumfizikát, annyira felfoghatatlan az én humán beállítottságú agyamnak, hogy az már lenyűgöző.
Na de visszatérve a könyvhöz: Jason élete totálisan összeomlik, mikor egy rejtélyes idegen elrabolja. Innentől kezdve bármit írnék, spoiler. Az érzéseim a könyvvel kapcsolatban viszont nem azok: a közepén és a vége felé annyira nyomasztóan félelmetes, hogy alig kaptam levegőt. Nem tudom, közrejátszik-e, hogy többnyire éjjel olvastam, és olyankor az ijesztő még ijesztőbb, de itt a spoilerérzés, amit annyira hiányoltam a múltkor, @smetalin! Szóval meg lehet csinálni ma is!
Mindenkinek ajánlom, aki szereti a WP-t, vagy a sci-fit, vagy Schrödinger macskáját, vagy annak idején remegve várta szombat délutánonként az aktuális Sliders-epizódot.

Jó.
Nagyon érdekes.
Elgondolkodtató.
A könyv első harmada ugyan kicsit felbosszantott, mert addig a pontig, amíg nem olvastam leírva a konkrét tényeket, Jasonnal együtt szenvedtem, és csak azt vártam, hogy derüljön már ki a lényeg. De, miután megvilágosodtam, nagyon tetszett. Vissza is olvastam pár részletet…és minden a helyére került.
Izgalmas volt minden egyes utazás, a kapcsolatok, összefüggések keresése. A mi lett volna, ha kérdésre a válaszok felkutatása. Feszültséggel teli minden oldal, és lapról-lapra rajzolódik ki a megoldás. A vége egy kicsit zűrzavaros lett, bevallom, nyűg volt az a sok eltorzult Jason, és sejtettem, hogy ilyen lesz a befejezés.

csillagka P
Blake Crouch: Sötét anyag

Egy biztos azonnal ment párocskámnak ajánlott könyvek közé.
Nem vagyok nagy párhuzamos világok hívő, ő igen. „A hatodik napon” Schwarzenegger film jutott eszembe. Logikusan felépitett, kimondottan elhengerlő dísztópiás történet. Szeretem az ilyen okos könyveket, akkor is ha nem igazán értettem a játék elmélet szerinti kötelező megoldást. Kicsit túl sok volt Jasonból, bár logikailag elfogadom, de mint ember nagyon sajnáltam a főszereplőket. Arra viszont büszke vagyok hogy „Schrödinger macskája” problémával már nem lehet zavarba hozni. Annyira nem volt véres mint vártam, az évek folyamán kicsit finomodnak a könyvek, már nem csak verbális erőszakkal akarnak sokkolni. A félpont a világok kidolgozatlansága miatt kerül levonásra, csak egy kicsit kellett volna még javítgatni és tökéletes lehetett volna. spoiler
Philip K. Dick se csinálja jobban.

Szilvi00 P
Blake Crouch: Sötét anyag

Blake Crouch ismét egy eszméletlenül pörgős, feszült és nem utolsó sorban elgondolkodtató történetet írt. Szerintem nincs ember a Földön, aki ne tette volna már fel a kérdést: Mi lett volna, ha…? Tudjuk, mégis ijesztő belegondolni, hogy minden gondolatunk, minden meghozott döntésünk mekkora hatással lehet életünk alakulására.
De nekem nem a filozófiai oldala miatt tetszett annyira a könyv, én inkább a lendületes és izgalmas cselekményét szerettem. Jason a teljes tudatlanságban, számára ismeretlen emberek elől menekül, próbálja megérteni és felfogni a vele történteket és hazajutni valódi családjához. Izgatottan vártam, milyen alternatív világba csöppen éppen és hogyan keveredik ki onnan.
Világ életemben hadilábon álltam a fizikával. Viszont a sötét anyag fogalmával még én is tisztában vagyok (köszi National Geographic), Schrödinger macskája gondolatkísérletet is egész jól ismerem (köszi J. R. dos Santos). Ami ezután jött, már nem volt teljesen világos és nem tudom, hol kezdődött a sci-fi, de igazából nem is fontos…
Egy kicsit azért piszkálja a csőrömet, hogy könyv kezdete és vége nagyon hasonlított Crouch előző főhősének, Ethan Burke barátunknak a történetére, sorsára.

Ardena P
Blake Crouch: Sötét anyag

Valószínűleg egy másik életben, egy másik énem, aki konyít valamit a természettudományokhoz, jobbra tudná pontozni a könyvet, én viszont, akármennyire vártam is, nem tudtam megszeretni. Sokan nem kedvelik az író stílusát, tőmondatait, engem viszont ezek, és a remek hangulatteremtő képessége ismét levettek a lábamról. Nagyon sokáig a történettel sem volt bajom, gugliztam mellé, és igyekeztem mindent alaposan végiggondolni, hogy mi miből következhet, hát, mondanom sem kell, beletört a bicskám. A könyv vége pedig nekem nagyon nem áll össze a fejemben, illetve van számtalan olyan momentum, amire hosszas eszmecserézés után sem kaptam számomra elfogadható választ, pedig voltak olvasótársak, akik nagyon igyekeztek elmagyarázni :))
Ami nagyon tetszett: hogy milyen apróságokon mennyi minden múlhat! Annyi időt el lehet tölteni egyébként annak elgondolásával, hogy mi lett volna, ha.. spoiler
Amit sajnálok: egyrészt azt bánom nagyon, hogy értékeléseket olvastam a könyv előtt, nagyon sok spoilerbe futottam bele, és így sokkal kevesebb agyalni/izgulni való volt már a történeten. A másik: a könyv utolsó harmadát szerintem már túlpörgette a szerző, egy kevésbé bonyolult lezárás talán jobban tetszett volna.
Összességében sajnos azt tudom mondani, hogy csalódott vagyok, a könyvben is, és persze magamban is, mert ismét bebizonyosodott, hogy milyen értetlen tudok lenni.

ggizi P
Blake Crouch: Sötét anyag

Ez rettentően jó volt. Nagyon szeretem az ilyen kacifántos, szövevényes történeteket, ahol végig agyalni kell. Mondhatnám, hogy nem is értem miért nem olvastam eddig, de ez messze nem igaz, mert a kvantumfizika sosem volt egy bizalomgerjesztő téma számomra, és inkább kerültem, mint nem. És mégis. Azt nem mondhatom, hogy minden szavát értettem, de nagyon is összeállt a kép a fejemben és iszonyú érdekes volt az egész történet. Az eleje még nem volt annyira izgalmas, sőt, mondhatni zavaros volt, egészen addig, amíg Jason rá nem jött az alapfelállásra, és ahogy neki kezdett letisztulni a kép, úgy tisztult nálam is és teljesen beszippantott a történet. Amihez persze hozzátartozik, hogy elégszer és viszonylag közérthetően lett a helyzet felvázolva és megmagyarázva, vagyis senki ne rémüljön meg tőle, a tudomány a kényelmesen (és persze gondolatébresztően) fogyasztható formában jelenik meg itt.
Ne hagyjátok ki!

Oriente P
Blake Crouch: Sötét anyag

Szuperpozíció ide, multiverzum oda, üldözős ámokfutás hosszában, és mélylélektan keresztbe, ez akkor is habkönnyű maradt. Mondjuk pont jókor vettem kézbe, mert egy stresszes, határidős, pályázatírós időszakban vagyok, és kevés könyv tudna most kikapcsolni. Nagyjából olyan, mint egy igényesebben összerakott, jó kis akciófilmet megnézni kiürült aggyal, vasárnap éjjel.

Én csípem a kvantummechanikát, szóval ilyenből legurítok akárhányat, de aki fajsúlyos sci-fit keres, azt ez a koktél nem fogja fejbe kólintani. :)

tmezo P

Mekkora csoda, ha az ember mindennap hazamehet valakihez.
Ha szeretik.
Ha várják.
Azt hittem, hogy életem minden egyes pillanatát értékelem, de miközben itt ülök a hidegben, rájövök, hogy mennyire magától értetődőnek vettem. És miért is ne tettem volna? Amíg minden össze nem dől, fogalmunk sincs arról, hogy mi mindenünk van, és az mennyire törékenyen és tökéletesen áll össze.

Kapcsolódó szócikkek: csoda · Jason Dessen
tmezo P

– Az élet rövid. Ne legyél dühös. Az időpocsékolás lenne.

Kapcsolódó szócikkek: élet · Jason A. Dessen (Jason2)
nagyange P

– Tudod, hogyan szokták definiálni az elmebajt?
– Hogyan?
– Hogy az ember ugyanazt teszi meg újra és újra, és eltérő eredményt vár.

Kapcsolódó szócikkek: Amanda Lucas · Jason Dessen
tmezo P

– Miért vesznek el az emberek olyan nőket, akik a zsarnokoskodó anyjukra hasonlítanak? Vagy az őket elhagyó apjukra? Azért, hogy lehetőségük nyíljon helyrehozni a dolgokat. Felnőttként kijavítani mindazt, ami gyermekkorukban bántotta őket. Lehet, hogy ennek a felszínen semmi értelme, de a tudatalatti a saját ritmusára menetel. (…)

Kapcsolódó szócikkek: Amanda Lucas · tudatalatti
gyanna

Amíg minden össze nem dől, fogalmunk sincs arról, hogy mi mindenünk van, és ez mennyire törékenyen és tökéletesen áll össze.

244. oldal, TIZENEGY

mate55 P

A lehelete édes és meleg az arcomon.
Mindannak az esszenciája, ami az otthont jelenti számomra.

tmezo P

Az alkalmazott fizika – a fenébe is, minden természettudomány – a
problémamegoldásról szól. De nem lehet az összeset egyszerre megoldani. Mindig lesz egy nagy, globális kérdés: a végcél. De ha az ember rettegni kezd a beláthatatlan méreteitől, akkor nem lesz képes koncentrálni.
    A titok nyitja, hogy kicsiben kell kezdeni. Azokra a kérdésekre kell koncentrálni, amelyeket meg lehet válaszolni. Ki kell építeni egy szilárd alapot, amiről el lehet indulni. És ha az ember elég munkát belefektet, és szerencséje is van, akkor az átfogó rejtély megismerhetővé válik. Mint amikor hátrébb lépünk egy fotómontázstól, hogy meglássuk a teljes képet.

Kapcsolódó szócikkek: fizika · Jason Dessen
Altimiti

Mindnyájan csak tévelygünk a létezés tundrájában, és értéket tulajdonítunk értéktelen dolgoknak, noha minden, amit szeretünk és gyűlölünk, minden, amiben hiszünk, amiért harcolunk, amiért gyilkolunk és amiért meghalunk, éppen olyan súlytalan, mint a plexire vetített képsorok.

Kapcsolódó szócikkek: Jason Dessen · létezés
Chöpp P

Mekkora csoda, ha az ember mindennap hazamehet valakihez.
    Ha szeretik.
    Ha várják.

mate55 P

A csütörtök esték a kedvenceim.