Géncsapda 154 csillagozás

Blake Crouch: Géncsapda

„Te ​vagy az emberi evolúció következő lépése.”

Logan Ramsay eleinte nem is biztos abban, hogy bármi megváltozott. Csak egy kicsit… okosabbnak érzi magát. Jobban tud koncentrálni. Több dolgot képes egyszerre elvégezni. Gyorsabban olvas, hamarabb megjegyez mindent, kevesebb alvással is beéri.

De végül már ő sem tagadhatja: valami történt az agyával. A testével. Teljesen másképpen kezdi látni a világot és a körülötte lévőket – még azokat is, akiket a legjobban szeret.

Az az igazság, hogy Logan genomját módosították. És nem véletlenül őt választották ki erre a célra. Az indítéknak múltja legsötétebb időszakához és egy rettenetes családi örökséghez van köze.

És még rosszabbá teszi a helyzetet, hogy ami vele történik, az csak az első lépése egy jóval nagyra törőbb tervnek; egy olyannak, amely az egész emberiséget akarja ugyanilyen módon megváltoztatni – de borzalmas áron.

Az új képességei miatt Logan az egyetlen ember a világon, aki képes… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2022

Agave Könyvek, Budapest, 2022
352 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635980819 · Fordította: Farkas Veronika
Agave Könyvek, Budapest, 2022
352 oldal · ISBN: 9789635980826 · Fordította: Farkas Veronika

Logan Ramsay

KingucK P>!
Blake Crouch: Géncsapda

Ki ne szeretné fejleszteni a fizikai és a szellemi képességeit?

Logan Ramsay, bár nem önakaratából, de lehetőséget kap a fejlődésre. Kérdés, hogy mivel jár a magasabb emberi lét? Egyáltalán homo sapiens-nek nevezhető-e még az új életforma, a feljavított emberi lét? Milyen veszélyekkel jár és megoldja-e a jelenlegi problémákat a magasabb intellektus? Ezekre és még hasonló kérdésekre keresi a választ a regény megfűszerezve sok „látványos” akcióval.

Logan genomját módosították egy bevetés során elszenvedett „baleset” során. Ez azonban hamar kiderül, hogy nem véletlenül ő szenvedte el a támadást és ez csupán a kezdet. A Földet éhínség fenyegeti, és egy korábbi próbálkozás csúfos kudarccal zárult, amitől csak még rosszabb lett a helyzet.

Blake Crouch-tól az első olvasásom, bár a Wayward Pines sorozat filmadaptációját korábban láttam, annak nagyon tetszett az alapötlete és a történet felépítése is (bár leginkább az első évad), de a könyveket még nem olvastam. Az alapötlet most is nagyon jónak találtam, sok érdekes gondolat van a regényben. Találunk tudományos magyarázatot az eseményekre, amit nem tudok megítélni, hogy mennyire fedi a valóságot. Bár a mi életünkben még nem tartom valószínűnek, főleg az ennyire gyors változást.

A cselekménye nagyon mozgalmas és olvasmányos. A karakterek kidolgozásán még lenne mit javítani, valahogy egyik szereplőt sem tudtam megkedvelni vagy együtt érezni vele, nagyon távolságtartó volt a regény, inkább filmszerű, külső szemlélőnek éreztem magam, annak ellenére, hogy olvashattam Logan gondolatait.

Összességében jól szórakoztam, nem tántorított el Blake Crouch további regényeinek olvasástól, ha a témaválasztásai és kifejtése hasonló, akkor jöhet.

Katalin_V_Tóth>!
Blake Crouch: Géncsapda

Biológia, génmanipuláció, akció: természetesen nagyon tetszett.
Igazán érdekes kérdéseket vet fel a könyv a történeten keresztül. Van-e létjogosultsága a génmanipulációnak, mi történik, ha rossz kezekbe kerül a technika, vagy balul sül el a dolog? Ezeken a gondolatokon vezet végig a könyv igazán mozgalmas, akcióban gazdag jeleneteken keresztül különböző nézőpontokat megmutatva.
Szuper könyv volt.

kratas P>!
Blake Crouch: Géncsapda

Pörgős történet volt, de nagyon egyedinek nem mondanám. Olyan igazi akciófilm jellege volt, némi elmélkedéssel és tudományos szöveggel megtoldva, hogy ne csak agyunknak azon területe dolgozzon, ami az üss vagy fuss reakcióért felelős.
De tetszett, kellemes órákat töltöttem a könyvvel, bár mondom, többször azon sikerült elmélázni, hogy ezt melyik könyvben olvastam vagy melyik filmben láttam spoiler.
A vége miatt pedig járna az öt csillag, mert az epilógus végén írtak.. hát igen… lehet ott a pont és lehet ez lenne a megoldás. Vagy mindenképpen egy jó kiindulási alap.

Kovaxka P>!
Blake Crouch: Géncsapda

A biológia és a genetika egyaránt érdekel, a génmanipuláció meg különösen izgalmas lehetőségeket vet fel, így szívesen olvastam ezt az elméleti vadhajtását. Egyáltalán nem áll olyan távol a valóságtól és a jövőbeni lehetőségektől, az emberiség bátran rohanhat a vesztébe ezen a módon is. Nagyon filmszerű, ahogy a szerző többi könyve is, pörögnek az események, van feszültség. Szokás szerint megvett magának, bírtam a főszereplőt, csak a vége már túl sok volt nekem akcióból és bölcsességből is. Azért jöhet a következő Blake Crouch regény!

Mrs_Curran_Lennart P>!
Blake Crouch: Géncsapda

Szeretem a sci-fit és a szerző eddig olvasott könyvei tetszettek is, de az a génsebészes dolog valahogy nem jött be. Maga feltevés elég érdekes, hogy feljavítanák az emberek képességeit, egyik másik nem is jönne rosszul, de egyet kell értenem a főszereplővel, valószínűleg semmi jó nem sülne ki belőle. A történet tudományos része nekem kinaiul volt, de amúgy hozta az elvárt akciót és izgalmakat. Mégis elég lassan haladtam vele, mert sajnos annyira nem kötött le.

hofeherke11 P>!
Blake Crouch: Géncsapda

Blake Crouch neve nekem garancia egy jó sci-fire vagy thrillerre, és mindent megveszek, ami megjelenik tőle. Most is egy számomra egyedi és érdekes történetet kaptam, ami dúskál az akcióban és nagyon szórakoztató volt. Megvannak a maga hibái, de nála valahogy ez annyira nem érdekel, annyira visz magával a cselekmény. Remélem még sok hasonlóan jó könyvvel fog megörvendeztetni minket.

Ėva71>!
Blake Crouch: Géncsapda

Egy elhibázott genetikai próbálkozás, hatalmas élelmiszerhiányt és ezzel több millió ember halálát okozata. Logan Ramsay aki ennek az elhibázott próbálkozásnak a genetikus anyja révén részese volt, a börtönbüntetésének a letöltése után, annak a Génvédelmi Ügynökségnek dolgozik, akik minden titkos, illegális laboratóriumot felkutatnak és kiiktatnak, hogy megelőzzék a génmanipulációt. Egy akció során azonban Logan megsérül és hetekkel később furcsa változásokat fedez fel magán. És ezzel a kezdetét veszi az akció és a kérdés, mennyire van létjogosultsága a génmódosításnak, mennyi áldozatot kell meghozni azért, hogy a homo sapiens fennmaradjon. Logannak nehéz döntéseket kell meghoznia, hogy a saját álláspontja szerint járjon el és vajon az ő útja a helyes út ? Érdekes téma, elég sok tudományos magyarázattal és akció jelenettel, és a történet vége is tartogat csattanót és újabb kérdést helyes út-e Logan útja.

books_frommyshelf>!
Blake Crouch: Géncsapda

Nagyon szeretem Blake Crouch munkásságát és egy remek sci-fi szerzőnek tartom. Nem ez az első olvasásom tőle, de bizton állíthatom, hogy nem is az utolsó. Már az első oldalak elolvasása után éreztem, hogy nagyon fog tetszeni ez a könyv. Eleve érdeklődöm a tudományos kísérletek iránt, a könyvben szereplő DNS módosításos szál pedig igazán betalált. Minden részlet nagyon érhető még a nem hozzáértő olvasók számára is, a főszereplőért pedig odáig voltam.

just_aGirl P>!
Blake Crouch: Géncsapda

Nagyon örülök, hogy rátaláltam Blake Crouch-ra. Angol- és kreatív írás szakon folytatott tanulmányai, és ezen a területen szerzett diplomája mindössze az alappillére munkásságának, mely tehetsége révén a mystery, thriller és sci-fi zsánerek keretei között kiterjeszti és elénk tárja élénk érdeklődését és szakértelmét a természet- és társadalomtudományok területén is.
Ebben a művében a thriller szál alapeleme a társadalom egyes egyedeinek, illetve csoportjainak a fejlett géntechnológiához való viszonyulása, bizonyítva, hogy ha adott egy elmélet, akkor amíg a világ létezik, biztosak lehetünk benne, hogy az ideológiának találunk ellenpólusát is. Annak kulcsa, hogy olvasóként melyik oldalon tudunk elköteleződni, az esetek többségében a szerzők kezében van, hiszen a pozitív hősök megteremtésével az olvasót szinte madzagon húzzák szereplőik eszméinek követése felé. Crouch-nál ezt nem érzem ennyire egyértelműen kötelezőnek, amiért hálás vagyok neki, hiszen hagy teret a fejtegetésnek, gondolkodásnak a könyv innenső oldalán lévők számára is.
Olvasás közben kicsit nehezményeztem, hogy a mű egy részétől markánsan megváltozik az író stílusa, majd rájöttem, hogy ez egy tudatos és rendkívül briliáns húzás, hiszen énelbeszélő regényről lévén szó, a főszereplőnk személyiségváltozása (többet spoiler nélkül nem árulhatok el) az elbeszélésmódját is határozottan megváltoztatja.
Ami miatt viszont egy fél csillagot levontam az az a tény, hogy a mulekuláris genetika területén nyújtott információ kissé túlsúlyban volt esetenként, ezáltal kevésbé olvasmányossá téve a történetet, már-már azt az érzést keltve az olvasóban, hogy ismeretterjesztő könyvet olvas. Annak, aki hozzám hasonlóan csak látott már olyat, aki hallott már arról, hogy léteznek olyanok, akik jártasak a génmutáció témakörében ☺, nos annak az olvasónak a kevesebb több lett volna ebben a kötetben. Crouch munkásságának további regényei természetesen ennek ellenére várólistámon szunnyadnak.

smetalin>!
Blake Crouch: Géncsapda

Jól indult egy darabig érdekes is volt, a téma időszerű, csak sajnos a felénél elkezdtem unatkozni. Sok volt az elmélkedés, idegen szavak, génmanipuláció, DNS mindenféle szakkifejezés. Persze sci-fi, ne csodálkozzak, de lehetett volna valahogy érdekesebb is, több cselekmény. Írt már jobbat is.

Péter_Szilágyi>!

Rendkívül nagy kegyetlenség, ha az ember elméje olyan vágyakat kreál, amelyeket nincs lehetősége beteljesíteni. Azt sehol nem tanítják, hogyan lehet egy álom halálát feldolgozni.

Kókuszka>!

Amikor a sprinterhez értem, a prérin már hasadni kezdett a hajnal. Lágy, könnyű fény öntötte el a pusztaságot, a keleti látóhatárt leszámítva, amelynek a pereme úgy vöröslött, mintha magának az éjszakának is nehéz éjszakája lett volna.

Lilla_Simon>!

Gyakorlatilag egy megfigyelőállamban éltünk, többet foglalkoztunk a képernyőkkel, mint a szeretteinkkel, és az algoritmusok jobban ismertek minket, mint mi saját magunkat.

just_aGirl P>!

A közoktatási rendszerben az összes tankönyvet úgy írták át, hogy a kormánynak a génmódosításról kialakított, új álláspontját tükrözze: azt, hogy a génmódosítás illegális, veszélyes, és szembemegy a természet törvényeivel.

Kapcsolódó szócikkek: genetikai manipuláció
K_Mike>!

Az emberi érzelmek terhe nélkül – a rengeteg harag, szívfájdalom és szomorúság nélkül – sokkal könnyebb az élet. Nyugodtabb.

K_Mike>!

A huszonegyedik században az lesz az emberiség harmadik nagy célkitűzése, hogy elsajátítsa a teremtés és pusztítás isten képességét, és Homo deusszá emelje a Homo sapienst. – Yuval Noah Harari: Homo deus

Rahlan>!

Végre megértettem, hogy szabad akarat nem létezik, mert nem választhattam meg a vágyaimat, csak azt, hogy megpróbálom-e beteljesíteni őket.

K_Mike>!

Manapság bármilyen tragédia esetén legfeljebb 150 embert tudunk behelyettesíteni a családtagjainkkal, barátainkkal és munkatársainkkal. Ezen a számon túl az együttérzésünk elhalványul, nem azért, mintha gonoszok lennénk. Egyszerűen csak nem úgy vagyunk érzelmileg bedrótozva, hogy meg tudjunk birkózni ilyesmivel. Olyan aggyal élünk egy tízmilliárd fős világfaluban, ami csak a közvetlen klánunk tagjai iránt képes együttérzést tanúsítani.

K_Mike>!

Mi egy szörnyű, figyelmes, önző, érzékeny, rettegő, ambiciózus, szeretetteljes, gyűlölködő, reménykedő faj vagyunk. Nagy gonoszságok férnek meg bennünk nagyon jó dolgokkal. És ezeknél még sokkal több minden.

K_Mike>!

Gyanítom, ha mindnyájunknak tökéletes memóriája lenne, ugyanúgy elgyászolnánk önmagunk régi verzióit, ahogy most az eltávozott barátainkat gyászoljuk.