Hitviták ​tüzében 5 csillagozás

Bitskey István: Hitviták tüzében

Luther Márton fellépéséről és a reformáció magyarországi megjelenését feldolgozó könyv a Magyar História sorozatból

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magyar História Gondolat

Gondolat, Budapest, 1978

Bethlen Gábor

Bitskey István: Hitviták tüzében

Főiskolán olvastam – ez mondjuk nem olvasás volt a maga klasszikus értelmében, inkább vizsgára való hirtelen abszolválás, ami nekem sohasem jelentette, hogy valóban elolvastam volna egy könyvet. Most azonban mondhatom, hogy a kettő együtt kihoz egy „normális” olvasást.
Már a vizsga előtti felkészüléskor tapasztaltam a magyarországi reformációval kapcsolatos nagy, ámde használható tudásanyag jelenlétét Bitskey írásában. Szépen összefoglalja a témát. Az oktatás és a nyomdászat mindig is a szívem csücsökébe gyömöszölt témák voltak. Örülök, hogy számos adalékot ebben is találtam hozzájuk. Nem utolsó sorban történelmileg érdekes korszakot ölel fel. Főleg Erdélyt és a fejedelemség gyönyörű virágkorát.

Alvarando P>!
Bitskey István: Hitviták tüzében

Kissé vontatott kötet a magyarországi reformáció időszakáról. Nekem legalábbis annak tűnt, úgy hogy nagyon sok mondat szó szerint visszaköszönt a Walter Mária által írt tízedikes történelemkönyvből. Mivel ez a könyv jóval a rendszerváltás előtt íródott, így valószínű a tankönyv írásakor vehetett át a szerző szó szerint mondatokat. Ezen kötet szinkronban tárgyalja a reformáció és az ellenrefomáció egyetemes és magyarországi történéseit, ismertetve a fontosabb tanokat és személyiségeket. Elég részletesen ismerteti a tanokat, bőséges idézéseket kapunk a forrásokból is. Számomra külön öröm volt, hogy beleágyazta a korszak művelődését irodalomtól kezdve a könyvkultúrán át az iskolákig. A korszaknak megfelelően nem hiányozhat az elejéről egy Engels-idézet sem, amely pont Luther Mártont jellemzi. Ezt leszámítva nem érezhető, hogy a marxista történetírás terméke lenne eme mű. Részletesen szól a magyar reformáció olyan képviselőinek életéről, mint Mélius Juhász Péter, Dávid Ferenc vagy Szenci Molnár Albert. Az ellenreformáció tárgyalását a tridenti zsinattal és a jezsuiták megalakulásával kezdi, majd a magyar részben részletesen kitér Pázmány Péter tevékenységére és utána következik a hitviták kisebb bemutatása. Kronológiailag a könyv a Nagyszombati Egyetem megalapításával ér véget, de még szőrmentén megemlíti a szerző Apáczai Csere János, Zrínyi Miklós és Misztótfalusi Kis Miklós tevékenységét is. Az irodalomról szóló részben egyedül Balassit hiányoltam, bár őt nem annyira a vallásos irodalom képviselőjeként tartja számom az irodalomtörténet. A szöveget elég sok kép egészíti ki, amely még közelebb hozza hozzánk a témát, a végén pedig egy időrendi felsorolás teszi könnyebbé a témában való tájékozódást. A könyv ajánlható bárkinek, akit érdekel a magyarországi reformáció és ellenreformáció története!

Chöpp >!

II. Bajazid szultán már a könyvnyomtatás történetének kezdetén, 1483-ban megtiltotta a könyvsajtók működését, halálbüntetést szabva ki a rendelkezés megszegőire. A könyvmásolás a török birodalomban az ún. muftik (jogtudósok) kiváltsága volt, s e privilégium féltékeny őrzése oda vezetett, hogy szultáni rendeletet csikartak ki tevékenységük védelmére. A tiltó rendelet azonban csakis az „igazhitűekre” vonatkozott, a keresztények és zsidók tarthattak fenn nyomdákat.

Kapcsolódó szócikkek: könyvnyomtatás
Chöpp >!

Ugyancsak a tanulmányok sikerének előmozdítása érdekében hozta létre azt a gazdag könyvtárat, amely a kortársak nagy csodálatát váltotta ki. Mint a történetíró Szalárdi megjegyzi: „Bibliothecát, különb-különb tudomány okhoz tartozó gyönyörűséges jó könyvekkel rakottat, ollyat szerzett vala ugyanazon collegium szükségére, amellynek is megszerzése sok ezer tallérokba kerülhetett.” A könyvtárat a fejedelem oly fontosnak tartotta, hogy még hadjáratai alatt sem feledkezett meg gyarapításáról. 1622-ben, felső-magyarországi táborozásáról például oly nagy könyvrakományt hozott magával, hogy Kolozsvárról három iskolamestert, két szekeret és tíz ökröt kért az elszállításukra.

210. oldal Fejedelmi udvar Gyulafehérvárott

Kapcsolódó szócikkek: Bethlen Gábor · könyvtár