Az ​én kiskirályságom 5 csillagozás

Egy tiszai halász élete
Bitó János: Az én kiskirályságom

Kevés olyan ember van, akire a Tisza mellett a Marostól délre élőknek, a Tiszát szeretőknek, a halászathoz, vízi világhoz vonzódónak, a hagyományok nyomvonalain annyira méltán kellene emlékezniük; és kevés olyan, a korát, környezetét kitűnően jellemző, írogató ún. parasztönéletrajz-író, akit méltatlanabbul feledtek volna el itt a Tiszatájon, Szegeden, a Délvidéken, mindenütt – mint Bitó János. Pedig visszaemlékezése, önéletrajza, Az én kiskirályságom a könyvek mértékével mérve nem túl régen, 1930-ban jelent meg. A könyvek életében mi ez a hatvan év? A mi kollektív emlékezetünkben viszont mennyit jelent a százhúsz esztendő, amennyire az 1860-as évek felé már halásznak szegődő, majd halászlegénnyé cseperedő, halászmesterré érlelődő, később halkereskedőként a Tiszát, Dunát bejáró Bitó János kis műve segítségével visszatérhetünk a magyar halászat múltjába, a vizek érintetlen világába, ami ma már emlék és nosztalgia.

Betli, Szeged, 1993

Roszka>!

Bitó János: Az én kiskirályságom Egy tiszai halász élete

Végre egy olyan visszaemlékezést is olvashattam, ami nem keserűségből áll, hanem egy egyszerű halászgyerekről szól, aki a saját boldogulását munkával tette lehetővé. Örült annak amit elért, és az nem volt kevés. Találkozott az arisztokráciával is, sőt, magával Ferenc Józseffel is. Szeretettel emlékezik rájuk, ahogy az egész történetből a szeretet érződik a legjobban, és az elégedettség. Egy kis keserűség azért jut a végére Trianon okán.
Egyszerű szavakkal megírt, a Tiszai halászatról szóló, az akkori emberek életébe bepillantást engedő történet.

Kallós P>!

Bitó János: Az én kiskirályságom Egy tiszai halász élete

Kedves egyszerűségével gyönyörködtető XIX. századvégi korrajz egy korabeli tiszai halász szemszögére vetítve. Hiába az elbeszélő népi szépprózai jelleg, nehéz elvonatkoztatni mind a tárgyalt időszakot megelőző, mind az azt követő eseményektől, mégha Bitó bácsinak az (utókor szemszögéből nézve) fejedelmi életutat sikerült is bejárnia ebben a jó emberöltőnyi átmeneti időszakban.

Szűcs Sándor: Régi magyar vízivilág
Bakóczy Sára – Bányai D. Ilona – Cselenyák Imre – Fábián Janka – Gál Vilmos – Gáspár Ferenc – Hacsek Zsófia – Izolde Johannsen – Jezsó Ákos – Kapa Mátyás – Nemere István – Novák Andor – Schmöltz Margit – Soós Tibor – Szélesi Sándor – Trux Béla: Buda & Pest
Lesznai Anna: Kezdetben volt a kert
Silingi Terézia: Ómama nyaklánca
Nyáry Krisztián: Igazi hősök
Szécsi Noémi – Géra Eleonóra: A budapesti úrinő magánélete
Bókay János: Bohémek és pillangók
Bächer Iván: Kutya Mandovszky
Szécsi Noémi: Lányok és asszonyok aranykönyve
Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 2.