A ​macska mondja meg! 47 csillagozás

Mit egyél és mit ne
Bíró Zsófia: A macska mondja meg!

Azt ​hitted, a macskák nem látnak tovább a saját tonhalkonzervüknél? Pedig amikor az áruházak polcai kétes eredetű, rossz minőségű élelmiszerektől roskadoznak, amikor a kisgazdik hasa fáj, a bőrük kiütéses, és nem ehetnek meg akármit, akkor már csak a macskák segíthetnek! Nagy tervvel telik meg a sok macskaagyacska: kerüljön egészséges étel a hasakba! Rettenetes Ivánka és csapata a mancsába veszi a dolgokat. Egy biomérnöknek újra lesz munkája, Ilka néninek házi cicája, a félelmetes Multi Mamának pedig érző szíve.

Bíró Zsófia meseregénye nemcsak macskákkal van tele, hanem számos hasznos táplálkozási tudnivalóval is. Kiderül, mi a glutén, mi történik egy laborban, és jó-e, ami bió. A macska mondja meg! szórakoztatva segíti a tudatosabb, egészségesebb táplálkozást, hogy a gyerekeket később se etethessék meg bármivel.

Összetevők: macskák, gyerekek, palacsinta, szupernagyi, szupermarket, biomérnök, humort szabályozó anyag (E210), fűszerek (szeretet,… (tovább)

Tarja_Kauppinen IP>!

Bíró Zsófia: A macska mondja meg! Mit egyél és mit ne

Remek humorú akciómesekönyv, amiből még tanulni is lehet, méghozzá sokat, anélkül, hogy a didaktikusság bűnébe esne. Műkaja helyett együnk inkább igazit, az meg a könyv kulcsmozzanata, amikor a bolttulajdonos hölgy ráíratja a műkajára, hogy bio, hogy jobban megvegyék. Ha „bio” névre hallgató cuccokat vásárolsz, már azzal is beljebb vagy, mert hát ugye bízunk a fogyasztóvédelemben, de közben meg realisták is vagyunk, szóval szerintem továbbra is az a biztos, ami a kertedben nő, vagy amit a piacon veszel a fejkendős néniktől (lásd még: őstermelő).
A szerelmi szálat, amire utalás azért történik, már-már hiányoltam, a könyv felétől azon kezdtem pörögni, vajon kitart-e a cukormázfaktor annyira, hogy a biomérnök csávó és a multimaca összejöjjön. (Annyira nem nagy szpojler, hogy ezúttal a realitás győzött.)
Olvasmányos, humoros, lendületes, és még számos egyéb érdemmel is bíró könyv, magamfajta kutyapártiaknak is ajánlható darab (bár a főszereplők macskák). Menjünk is kertészkedni, meg legyünk becsületesek, mondjuk a laktózérzékeny az szerintem kecsketejet sem ihat, na mindegy, a lényeg az, hogy a házinéni teljes kiőrlésű házi péksütijeiben több a lassú felszívódású szénhidrát, mint a junkfoodban, ezért nemcsak finom, de hasznos és értékes is. Akárcsak ez a könyv.

Bíró Zsófia: A macska mondja meg! Mit egyél és mit ne

Fontos lenne ilyen könyvekkel körbevenni magunkat, hogy gyermekeinknek már magától értetődő legyen, hogyan tudnak odafigyelni az egészségükre a táplálkozással, mi az, amit érdemes elkerülni, milyen a fenntartható fejlődés, miért jobb a teljes kiőrlésű liszt és miért nem igazán jó, ha egy étel tele van ízfokozóval.
Van itt minden ebben a könyvben, kalandok, izgalmak, magányos néni, kóbor macskák, macskarajongó üzletlánctulajdonos, állás nélküli biomérnök, elszökött macska, és sok-sok humor. Nagyon sokat nevetgéltem a macskák párbeszédein, és mindamellett, hogy szórakoztató, jól kitalált meseformába öntött történet, nagyon hasznos könyv is.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2020/01/biro-zsofia-macsk…

csgabi P>!

Bíró Zsófia: A macska mondja meg! Mit egyél és mit ne

Hihetetlenül élveztem ezt a mesét; szerintem az írónőnek van macskája, mert annyira jók voltak a karakterek, a macskák mindegyike igazi jellem, nagyon ott volt mindegyik. A biomérnökből hajléktalanná vált Peti figurája sem volt túlírva, hogy az embernek elmenjen a kedve a jajszegényhajléktalantól, természetesen olvadt bele a mesébe ez a szál, nem terelve el a hangsúlyt a történet valódi lényegéről. A lényegről, hogy figyeljünk oda a környezetünkre, a táplálkozásunkra, hogy a betegségek és az allergia sok esetben a negatív környezeti hatások eredménye. Nagyobb figyelmet kellene szentelnünk a mezőgazdasági termelésnek, a káros anyagok csökkentésének. És igen, tudom, hogy nehéz, mert sajnos ma az ország legnagyobb része nem dúskál a javakban, de jobban oda kellene figyelnünk vásárláskor a termékek összetevőire, és ha tehetjük, azt vennünk, amiben kevesebb az adalékanyag, a színezék.
Erre mind-mind felhívja a figyelmet ez a fordulatos történet, sok humorral és bájos karakterekkel.

szabadosági I>!

Bíró Zsófia: A macska mondja meg! Mit egyél és mit ne

Nagyon hasznos mese, nagyon komoly témában. Baromi sok embert érint az allergia, én a környezetemben már alig ismerek olyat, aki ne lenne érzékeny valamire, a gyerekek között pedig szintén egyre több az ilyen olyan allergiás. Bíró Zsófia ezért írt erről alsó tagozatosoknak mesekönyvet, amit Rátkai Kornél csodálatosan illusztrált. Szerethető karakterek, imádnivalóan laza és szellemes macskák, akik megmentik beteg kisgazijaikat a csúnya rossz hiperek vezetőitől, vagyis megváltoztatják azok gondolkodását. Mesekönyv, mert a szerző szerint a felnőttek már elbuktak, és a gyerekeknek joguk van tudni mennyi szememet etetnek velük.
Külön szuper, hogy olyan „idegen” kifejezések, mint „glutén”, „pollen” "vetésforgó" vagy épp „allergia” vastagon szedett, és a kötet végén külön magyarázó szövegeket kapott ezekhez a kötet. Ezeket érdemes a gyerekekkel megvitatni, megtanítani velük.
Hátha tudatosabb és végsősoron egészségesebb generáció nőhet fel!
Hasznos, ügyes, okos és szép!
Én szerettem, pedig nem én vagyok a célközönség.

krlany I>!

Bíró Zsófia: A macska mondja meg! Mit egyél és mit ne

Hiánypótló könyv, az allergiáról, kialakulásáról, okairól mesél, miközben rengeteg információt ad az egészséges életmódról, a fenntartható fejlődésről, az élelmiszeriparról, a biomérnöki szakmáról, biogazdálkodásról, ízfokozóról, laborkísérletekről és arról, hogyan válasszunk élelmiszert. Mindezt jó sok macsekkal és palacsintával körítve, miközben megtalálja a magányosság ellenszerét is doromboló szőrmók formájában, és figyelmeztet arra is, hogy felelősségünk van, akkor is, amikor valami fölött szemet hunyunk.
Nagyon jó apropója lehet ez a könyv nagy családi beszélgetéseknek, a háztartás zöldítésének, a gyerekek és szüleik szemléletformálásának.

Aoimomo P>!

Bíró Zsófia: A macska mondja meg! Mit egyél és mit ne

Felemás érzéseim vannak a könyvvel kapcsolatban. Szerintem ez az egész történet nem ennyire egyszerű az allergiával és a bioval, ami mindenre megoldás. Azt sem igazán látom, hogy Multi Mama megreformálása hogy menti meg azt a sok mindenkit, akit a könyvben felsoroltak, illetve a laborból szabadon szélnek eresztett és most kóbor?állatokkal például mi a helyzet, rendben, már nem kísérleteznek rajtuk és ez mindenképpen egy pozitív változás, de azt nem jelenteném ki, hogy ezzel a megoldással most olyan fényes lenne a helyzetük. off

Ács_Milán>!

Bíró Zsófia: A macska mondja meg! Mit egyél és mit ne

Egy nagyon hasznos és egy, mondhatni mindennapi témával foglalkozik ez a gyerekeknek szóló könyv. Úgy gondolom, hogy napjainkban egyre több felnőttet és sajnos gyereket is érint az allergia betegsége.
Teljesen érthető módon mutatja be a könyvecske, hogy mik a tünetei a betegségnek, milyen élelmiszerek és a természetben megtalálható dolgok miatt alakulhat ki. Természetesen a gyerekek nyelvére írva, mesébe szőve, így szórakoztató módon ismerhetik meg az egészséges gyerekek is azt, hogy milyen egy allergiás gyerek élete.
A könyv végén található jegyzetek fejezet pedig rendkívül hasznos, mivel olyan idegen kifejezéseket magyaráz meg, amivel esetleg a kisebb gyerekek még nem találkoztak.
Rendkívül okos és hasznos könyv, amiből csak tanulni lehet! Ajánlom!

dianna76 P>!

Bíró Zsófia: A macska mondja meg! Mit egyél és mit ne

Nem mondom, hogy nem tetszett (ellenben kevesebb lenne a csillagok száma), de jobbra számítottam. Jók voltak a benne lévő ismeretek az egészséges, vagy éppen haszontalan élelmiszerekről, az ételallergiákról és a nagy népámításról. De azt éreztem, hogy cseppet túlment a tudomány a mese terhére. Az illusztrációk tetszettek.

cintiatekla P>!

Bíró Zsófia: A macska mondja meg! Mit egyél és mit ne

Nagyon tetszett az alapötlet, mi szerint egy csapat macska menti meg a környéket, legyen szó a házról és az ott élőkről, illetve a boltról és annak hálózatáról, nem mellesleg pedig a gyerekmentő-hadművelet közben olyan dolgokra is fény derül, melyen talán még a felnőttek sem gondolkoztak. Igen, itt leginkább az állatkísérletek döbbentettek meg, és nyilván tudom, hogy van ilyen, csak szerintem sokan vagyunk ezzel úgy, hogy inkább a homokba dugjuk a fejünk, hogy ez nem történhet meg ennyire közel hozzánk.

A macska mondja meg! elmagyarázza a mezőgazdaság alapjait is, ami talán nagyon is furcsán hat, de nem az: ha nem a minél többet, minél gyorsabban, minél kevesebbért elvet követve működne a világ, előfordulhatna, hogy fenntarthatóbb lenne a gazdaság, vagy ha ez mégsem, legalább a megtermelt zöldségek, gyümölcsök lennének egészségesebbek, gondoljunk csak bele, hogy mekkora különbség van két alma között, ahol az egyik a hiperek polcán csücsül, míg a másikat a piacon szerezheti be az ember.

Bővebben: http://www.teklakonyvei.hu/2019/11/biro-zsofia-macska-m…

Bíró Zsófia: A macska mondja meg! Mit egyél és mit ne

Nagyon szerettem ezt a mesét, mert amellett, hogy szórakoztató, rengeteget tanít a tudatos táplálkozásról, az ételallergiákról, vagy éppen a fenntartható gazdálkodásról.

A történet modern és vicces, ami nem csak a gyerekeknek lesz ínyére, hanem a szülőknek is, főképp, mert erősen ajánlanám az olvasását minden felnőttnek.

Aki nem merült még bele jobban az élelmiszeripar rejtelmeibe, annak biztosan fog újdonságot mondani, a gyerkőcöknek pedig csak előnyére válhat, ha már korán tudatosságra neveljük őket.

Tanulni pedig játékosan, nevetve a legjobb, nem?

Nálam ez most nagyon betalált, és őszintén remélem, hogy Zsófia nem áll meg egy kötetnél, mert bőven lenne még olyan téma, amiről ennyire értelmes és tartalmas mesét kerekíthetne.

Ha hosszabban is olvasnál róla, vagy az illusztrációkra lennél kíváncsi, itt többet találsz: https://booktasticboglinc.blogspot.com/2019/10/biro-zso…

Bea_Könyvutca P>!

Ma csak kétszer tévedt el útközben Marcihoz jövet, ami nála egyéni rekordnak számít, ő ugyanis általában nem oda szokott megérkezni, ahová elindul. Viszont mindennek nagyon szokott örülni, annak is, ha egy egészen új helyre érkezik meg, ahová nem is indult, és annak is, ha véletlenül oda érkezik meg, ahová készült.

Bea_Könyvutca P>!

Csakhogy a macskák nem szeretik, ha kiderülnek az érzéseik. Jobb, ha mindenki azt hiszi, hogy nekik csak három arcuk van: amikor szúrósan néznek, amikor nagy szemekkel könyörögnek valamiért, és amikor üveges tekintettel bámulják a csupasz falat.

Kapcsolódó szócikkek: macska
Bea_Könyvutca P>!

Egy BESZÉLŐ macska? Maradjunk annyiban, hogy a macskák sokkal több mindenre képesek, mint ahogy azt mi gondoljuk. Csak titkolják, mert nem akarják, hogy velük is az történjen, mint a német juhászkutyákkal, akikről kiderült, milyen ügyesek meg okosak, és azóta mindennel őket abajgatják: hozd ide ezt, hozd ide azt, állj föl, ülj le, adj pacsit, keresd meg ezt, keresd meg azt, kutass a romok közt, mosolyogj a kamerába.

borbolya3>!

[…] a palacsinta akkor az igazi, ha valaki más süti nekünk.

61. oldal (Boook, 2019)

Kapcsolódó szócikkek: palacsinta
Bea_Könyvutca P>!

Nem csak a gyógyszer gyógyít, gyerekek.

Boglinc P>!

– És mit csinál egy biomérnök, édes fiam? Bütyköli a ződet?
– Tulajdonképpen igen.

Boglinc P>!

Úgy lehet a legjobban elrejteni a dolgokat, például a titkainkat is, ha elöl hagyjuk őket. Ott senki nem keresi.

Boglinc P>!

– Ki tart otthon gyereket?
A macskák ezen a kérdésen annyira meglepődtek, hogy akadékoskodni is elfelejtettek, csak fölemelték a mellső mancsukat, egy-két kivétellel.
– Mink fölnőttet tartunk otthol, de elég beteges.

Boglinc P>!

Lusta népség, én nem is értem, hogy lettek ezek csúcsragadozók.

Boglinc P>!

Ha a gyerekek mindent esznek, amit mi, akik egészségesek vagyunk, kivéve az egeret… akkor az egérnek nagyon egészséges dolognak kell lennie! Gyűjtsünk a gyerekeknek egeret!