Sár, ​vér, levendula 16 csillagozás

Novellák és elbeszélések a sötét középkorból
Bíró Szabolcs (szerk.): Sár, vér, levendula

Tizenkét ​író, tizenkét zseniális történet a sáros, véres, levendulaillatú középkorból.

A kötet szerzői hivatalosan amatőrök, hiszen nem mutatkoztak még be önálló könyvvel, nem köszönnek ránk óriásplakátokról, és nem hangos tőlük a sajtó. Az olvasó azonban mégis meglepődhet, méghozzá okkal: azt a lendületet, frissességet, íráskészséget, tehetséget és kreativitást, mellyel a Sár, vér, levendula tucatnyi szerzője bír, sok nemzetközi hírű sikerszerző megirigyelhetné.

E rendhagyó, tematikus antológia segítségével különleges időutazást tehetünk a kilencedik és a tizenhetedik század között. Átélhetjük annak a harcosnak a vívódását, akinek a törzse megölte Gellért püspököt. Megismerhetjük az ingatag, részeges Vak Béla király feleségét, aki Aradon hatvannyolc magyar nemesnek nyújtja át a mérges kelyhet. Együtt kereshetjük a Szentföldről hazatérő, kiábrándult lovaggal János pap országát. A török által ostromolt nagyváradi végvárban megtudhatjuk, miféle titkos fegyvert agyalt… (tovább)

A művek szerzői: Bányai Ilona, Bíró Szabolcs, Losonczy Attila, Mészáros Péter, Horváth Gábor, Baka L. Patrik, Sümegi Attila, Bukros Zsolt, Bökös Borbála, Pollák Gergő

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Fiatal magyar prózaírók

Historium, Dunaszerdahely, 2014
Historium, Dunaszerdahely, 2012

Jagika P
Bíró Szabolcs (szerk.): Sár, vér, levendula

Bíró Szabolcs (szerk.): Sár, vér, levendula Novellák és elbeszélések a sötét középkorból

Érdekes történeteket lehet olvasni a kötetben, bár nem mindegyik novella tetszett. spoiler Egy kicsit az alcímmel is gondom van, mert – úgy tudom – a történészek legújabb álláspontja szerint nem volt sötét a középkor…

Landana

Tetszett kifejezetten.
A négy csillag a kevésbé ütős (legalábbis számomra) történetek miatt jár. Főként az utolsó verte ki nálam a biztosítékot, szinte a hajamat téptem, mire a végére értem…:D Valahogy sosem voltam vevő az ilyen jellegű humorra, őszintén sajnálom. :)
Losonczy Attila, Bányai Ilona, Baka L. Patrik, Sárgai-Szabó Anna és Bukros Zsolt irományai viszont zseniálisak!!! :)

BBetti86
Bíró Szabolcs (szerk.): Sár, vér, levendula

Szórakoztató gyűjtemény, amelyet elég hitelesnek is éreztem. Kifejezetten élveztem, hogy nem csak a nagy történelmi pillanatokat örökítették meg benne a szerző, hanem a középkorról egy sokkal átfogóbb képet igyekeztek adni. A mindennapokat is, életképeket, milyen lehetett a korszak.
A történetek folyamatosan haladnak előre az időben, más szerzőjük és más szereplőik vannak, de a szerkesztés jó és gördülékeny lehet benne haladni. Szenvedni szoktam azzal, hogy nehezen váltok a novellák között, vagy beleunok a kötetbe – itt nem volt ilyen problémám. A legtöbb saját jogon izgalmas volt és amit még nagyon szerettem: változatosak is. Az egyik egy romantikusabb mese, másban körmönfont cselvetés várt, hol az emberi rettenet, hol az isteni oldal mutatta meg magát.
Tetszik az is, hogy első megjelenésű szerzőknek adtak lehetőséget a kiadónál – volt nem egy, akitől szívesen olvasnék többet is.
Pár darabot ki is emelnék:
Losonczy: Tavaszból a télbe – itt még a kalandozó magyarokat látjuk, de nem a harcosok szemszögéből. Két barátnőt, akik ugyanabba az ifjúba szerelmesek. Egyszerre lányregényes, eltalált a lányok közti rivalizálás és érdekessé tette, milyen volt otthon maradni, és csak várni. A történet csattanóján is jót mosolyogtam.
Szőllősi-Kovács: Arany atyácska könnyezik – Szent Gellért mártíromságának története a pogányok szemszögéből. Az érdekessége a főszereplő fiú, aki pogányt nevelést is kapott, de nincs meg benne a családja gyűlölete. Ahogy mégis tombol körötte az erőszak, és nincs ereje bármit is tenni – ebben ráismertem valami olyan általános emberi szenvedésre, amely kortól független.
Bányai: Fűben, fában – az üzenetét szerettem. A tudás hatalom. Maga a történet egyetlen életkép, egy szülő asszonyt igyekeznek megmenteni a középkori viszonyok között. Pár vonással is emlékezetessé sikerült tenni a hősnőt, Annust. Ő az itt történtek hatására indul el egy új életpályán, simán folytathatónak éreztem a történetet, és érdekelni is, milyen élete volt egy füvesasszonynak/bábának a középkorban.
Baka: Hatvannyolc – az egyik kedvencem volt a kötetben. Történelmi, Vak Béla hatalomra jutásának a története, de a felesége, Jelena szemszögéből. Az, hogy meri a királyt durva, erőszakos embernek mutatni, ahogy az asszony lesz az ész a családban, mindez egy kis Trónok harcába illő fordulattal is megtoldva. A szereplőkért, a cselekményért is szerettem.
Sárgai-Szabó: A szekér – ebben még egy kis fekete humort is érzek, de olyan nyomorúságos körülmények között, hogy sírva lehetne rajta nevetni. Középkori életkép, benne az emberi rossz esendő rajzával. Arany János ebből milyen balladát írt volna… avagy Ágnes asszonyt a férje is megölhette volna.
Sümegi: Göröngyös utak – remekül ellenpontozza az előző novellát. Ebben is kisemberek mindennapjaiba és nehézségeibe nyerünk bepillantást, de itt van egy olyan karakter (Bökény), aki már-már Hős. Testvéri szeretet, önfeláldozás és a remény, hogy lesz értelme ennek. Valahol szomorú is, mert tartok tőle, hogy nem éri el a főszereplő a kívánt hatást. De érzelmileg és cselekményben jól összerakott, mesélős történet.
Bukros: A gyám – az alap tipikus mese arról, a szegény árvát a gyám hogyan tenné tönkre. De van benne egy olyan csavar a végén, hogy csak néztem. Azért megérte elolvasni, eszembe se jutott volna, pedig egy gyanús elem volt már benne korábban is a zsiványok kapcsán. Meglepett!
Szerettem ezt a kötet – ritka az olyan novellás kötet, amiben minden történet tetszik, ebben is volt olyan, ami nem nyerte el a tetszésem. De sokkal több igen. Tartalmas, érdekes, olvasmányos. Keresni fogom még a kiadó hasonló kiadványait is.

dora_horvath_cat IP
Bíró Szabolcs (szerk.): Sár, vér, levendula

Erős válogatás. Nem minden írás egyformán erős, de nincs túlságosan nagy ingadozás, érezhető, hogy szakértő kézzel nyúltak a pályázatokhoz, nem a „csak az oldalszám meglegyen” vezette a zsűrit a döntések során.
Ezek az írások tették rám a legnagyobb hatást: Sümegi Attila: Göröngyös utak, Sárgai-Szabó Anna: A szekér, Baka L. Patrik: Hatvannyolc.
Várom a következő tematikus kötetet. Külön köszönet az ötletért, hogy teret adtak az ország tehetségeinek.

Leoni I
Bíró Szabolcs (szerk.): Sár, vér, levendula

Tetszett, hogy a novellák időrendbe fűzve, apró élet-szeletkéken keresztül mutatnak be egy-egy jellegzetes korszakot. Olvastam volna még pár száz oldalt belőle. Legalább.

Bíró Szabolcs (szerk.): Sár, vér, levendula

A könyv az, amit ígér. Történetek a sáros, véres, sötét középkorból. Középkori novellák gyűjteménye, remekül adja, hozza a kor hangulatát. Különösen a Hatvannyolc, A szekér, Göröngyös utak és a Janus öröksége tetszett. Izgalmas, jól olvasható, magával ragadó novellagyűjtemény „Egy sáros kor alkonya”. Ha figyelmesen olvassuk, még a levendula illata is érezhető!

flamepetals
Bíró Szabolcs (szerk.): Sár, vér, levendula

Az a gond, hogy A holló évszázada után olvasva én többet vártam ettől a kötettől, míg ott szinte az összes novellának sikerült valamivel megfognia, addig itt egyedül Szőllősi-Kovács Péter Arany Atyácska könnyezik című művénél éreztem az izgalmat, vagy egyáltalán bármit is. A többi az olyan egynek elment volt, valahogy nem voltak olyan fajsúlyosak. Ettől függetlenül várom az újabb kötetet, hátha az jobb hangulatban kap el.
(Ami még külön csalódás volt, az a Crécyi komédia, mert valahogy az utolsó bekezdéseken kívül nem találtam humorosnak, pedig ezt direkt vártam, mert legutóbb Pollák Gergőnek sikerült nagyon megnevettetnie. Most nem jött össze.)

BBarb
Bíró Szabolcs (szerk.): Sár, vér, levendula

Már a cím is izgalmas és a kiválasztott novellák is jók. Tetszett, hogy a novellák sorrendje időrend szerint van összeválogatva, így egyre bővült a középkori világkép. Jó magyar íróktól olvasni, mindegyik darab egy külön kis világba visz el bennünket.

vera313
Bíró Szabolcs (szerk.): Sár, vér, levendula

Nagyra értékelem a kezdeményezést, imádok a középkorról olvasni, de sajnos ezek közül nálam csak az Aranyatyácska rúghat labdába, a többi elég középszerű lett.

PetiPapp
Bíró Szabolcs (szerk.): Sár, vér, levendula

Kellemes könyv friss, színvonalas történetekkel, többségükben mindannyiunk számára ismerős hazai történelmi díszletek előtt.

robinson P

– Minek ide ennyi levendula, signore? – szaladt ki belőlem a kérdés.
– Hogy elnyomja a vér szagát – felelte.

Kapcsolódó szócikkek: levendula
robinson P

Minden udvarló tudta, hol látják szívesen, és melyik lányos háznál nem kívánatos a személye. Annáék házába nem jött egy kérő se, és szegény leány sokszor elgondolkozott, mi végre teremtette őt a Magasságos, ha őrá nincs szüksége senkinek.

robinson P

Egyszerre mindenki meglátta az asszonyokat. Nagy, forró vízzel és olvasztott faggyúval teli üstöket cipeltek, Ibrányi Mihály tisztította az útjukból az ellenséget. A réseknél kizúdították az edények tartalmát. Kötényükből köveket vettek elő és megszállottan dobálták a törököt.

BBetti86

A pokolba vezető úton csak az első lépést nehéz megtenni…

143. oldal - Bukros: A gyám

robinson P

Jól figyelj rám: ez a fegyver túl veszélyes, és én nem akarom, hogy bárkinek is a kezébe kerüljön, főleg nem magyar kézbe. Tudod, miért? Mert holló hollónak vájja ki a szemét. Ti, magyarok gyorsan egymás ellen fordultok, és egy ilyen szerkezettel egykettőre elpusztítanátok egymást.

robinson P

A várakozás kínját a fehérnép a mindennapi munkába fojtotta. Hadakozás idején mindenhonnan hiányzott egy családfő, fivér vagy ifjú férj, így az asszonyokra még több feladat hárult.

robinson P

– Várj! Tedd vissza a sírra! Itt adok nevet neki, ahol először bizonyította be, hogy nem csak nagyapja szelleme, hanem az Égiek ereje is benne van. Legyen a neved Csejte!

robinson P

Hazafelé, napnyugatnak tartott. Egyfolytában anyja szavai visszhangoztak az elméjében: szeretet, megbocsájtás, türelem, szép szó és példamutatás. Emlékezett, amikor anyja azt mondta neki, hogy a szíve majd megmutatja a helyes utat.