Fegyvert ​s vitézt éneklek 16 csillagozás

Történetek a török hódoltság korából
Bíró Szabolcs (szerk.): Fegyvert s vitézt éneklek

„Fegyvert, s vitézt éneklek, török hatalmát
Ki meg merte várni, Szulimán haragját,
Ama nagy Szulimánnak hatalmas karját,
Az kinek Europa rettegte szablyáját.”
(Zrínyi Miklós: Szigeti veszedelem)

A történelem vérzivataros évszázadait bemutató sorozatunk negyedik kötetében Magyarország százötven éves török hódoltságának idejéről mesél tizennégy kiváló szerző tizennégy ízes, izgalmas novellán keresztül. Férfiak és nők, felnőttek és gyermekek, magyarok és törökök szemén keresztül ismerhetjük meg a rettenthetetlen végvári vitézek és a világhódító oszmánok világát, mely valósággal életre kel a szemünk előtt. Várostromok, nagy csaták, szerelmek és párbajok, eposzi küzdelmek elevenednek meg a lapokon – akár a valódi harctéren, akár a sakktáblán, vagy épp a vitézi énekek sorai között…

A művek szerzői: Bökös Borbála, Pusztai Andrea, F. Kosztyu Viola

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Fiatal magyar prózaírók

Historium, Dunaszerdahely, 2014
Historium, Dunaszerdahely, 2014

RosszQtya P
Bíró Szabolcs (szerk.): Fegyvert s vitézt éneklek

Bíró Szabolcs (szerk.): Fegyvert s vitézt éneklek Történetek a török hódoltság korából

Egészen meglepett ez a novellafüzér. Sokkal többet adott, mint amit vártam. A novella, rövidsége ellenére nehéz műfaj, mert jól lezárni egy történetet, ami még szinte el sem kezdődött, kemény dió. Ebben az esetben kivétel nélkül remekül megoldották ezt a feladatot az írók. Ami még szemet szúrt, az az, hogy sok hölgy is pennát ragadott, és milyen jó tette.

Bíró Szabolcs (szerk.): Fegyvert s vitézt éneklek

Méltó folytatása az előző novellaválogatásoknak. Hangulatában, stílusában és tartalomban is kiváló. Volt, amit megkönnyeztem…, de volt dráma és humor is a történetekben. Jó kikapcsolódás és szórakoztató történelem óra.
Kedvenceim: Őrségben, Akik kincsre leltek…, Haza, és Az aga fia.
Bővebben a blogon.

lena91
Bíró Szabolcs (szerk.): Fegyvert s vitézt éneklek

Én amúgy nem szeretem se a novellákat, se a történelmet.
Ezt meg imádtam. Akkor most hogy is van ez?
Igazi téli hidegben a puha fotelben ülős olvasós hangulata van ennek a könyvnek. Teljesen biztosra veszem, hogy soha nem vettem volna a kezembe ha nem @KV novellája szerepelne benne és ő maga adja nekem.
Először csak az ő novelláját olvastam el, persze seperc alatt és azonnal megtetszett. A hangulat, az írásmód, a kifejezések (amilyen szépeket én akkor se tudnék írni ha kétszer születnék).
Aztán valahogy nem tettem félre, hanem végigolvastam. Szerettem, hogy meg tudtam állni egy-egy novella után, végig gondolni a tanulságokat, vagy éppen tenni-venni és újra elkezdeni olvasni.
Ez egy nagyon jó könyv, és őszintén kedvet kaptam a sorozat beszerzéséhez. Nagyon jó kezdeményezés, tehetséges kezdő írókkal.

Petya15
Bíró Szabolcs (szerk.): Fegyvert s vitézt éneklek

Értékes és érdekes történetek, teli hazaszeretettel!
Mindenkinek csak ajánlani tudom, történetek a végvári időkből!

Bíró Szabolcs (szerk.): Fegyvert s vitézt éneklek

Mohács utáni, történelmi témájú novellaválogatás. Érdekes összeállítás, különböző stílusú, hangvételű írásokból. Tetszett, hogy egy korszakból válogatott elbeszéléseket olvashatok egymás után és ezek más-más hatást válthatnak ki az olvasóból. Mindenki találhat kedvére valót közülük. Jó lett volna néhányat továbbolvasni, kevés volt számomra a terjedelme, kíváncsi lettem volna az előzményekre, vagy a folytatásra.

Noncs21
Bíró Szabolcs (szerk.): Fegyvert s vitézt éneklek

Ezt a könyvet ismét @KV „miatt” vettem a kezembe. Ha szabad ilyet mondani, sokkal jobban tetszett, mint az előző kötet. Csak egy novella volt, ami nem igazán nyerte el a tetszésem. Két dedikálást is kaptam a könyvembe, úgyhogy ez adott már alapból is egy kis pluszt az olvasáshoz.
Legjobban KV novellája tetszett, bár szerintem ezt érthető, hiszen alapból picit elfogult vagyok vele, illetve Sátorhely története is nagyon közel áll hozzám, így nagyon jó volt erről olvasni.
Remélem a következő kötetek is legalább ilyen színvonalúak lesznek. (Talán még a történelmi olvasmányokat is meg fogja szerettetni velem a kiadó?) :)

czenegabi
Bíró Szabolcs (szerk.): Fegyvert s vitézt éneklek

Előzőleg a 100 magyar bakát olvastam így érdeklődéssel vártam a másik történelmi kort. Nem kellett csalódnom. A kis novellák megfelelően visszaadják a kor hangulatát és a kis történeteken keresztül az emberi tragédiákat vagy örömöket. Jellemző módon az előzőekből van több.
Azoknak ajánlom, akik a hosszú regényeket nem kedvelik vagy olyanoknak, akik ismerkednek a magyar novellákkal vagy akár az adott történelmi korral.

Laci89
Bíró Szabolcs (szerk.): Fegyvert s vitézt éneklek

A Historium Kiadó igazán pompás, izgalmas történetekben gazdag antológiát adott ki immár másodszor az idén. A kötetben megjelent írások mindegyike értékes irodalmi alkotás. Volt ami jobban, volt ami kevésbé nyerte el a tetszésem. Két kedvencem Ignácz Ágostontól A Vár-völgy szelleme és Bökös Borbálától Az aga fia. Megérte elolvasni…

robinson P

– Senki nem segít ingyen, ezt jól jegyezd meg! A szultán nem azért jött északra, hogy felszabadítson egy várat, aztán szépen hazalovagoljon. Ekkora seregnek csak egy célja lehet, a hódítás.

robinson P

Juszuf boldog volt. Kámor kincse helyett valami egészen mást talált, valami sokkal értékesebbre lelt.

robinson P

Ez a ház már nem az otthona volt, ahol felnőtt: idegen helyre érkezett. Csalódottan húzta be maga mögött az ajtót.

robinson P

Imrét többé nem érdekelte, lakozik-e benne bátorság, vagy hogy léteznek-e hősök.

Virágszépe

Mintha nem lenne elég a bajból, az országot prédáló sasnak két feje volt. Ha viszont felbukkant a félhold, a sas mindkét fejét sietve elfordította a magyarok földjéről.

180. oldal (Historium, 2014)

Virágszépe

A hajnalpír még alig-alig csiklandozta a házak ablakát, Szilaj Bence már talpon volt. A port udvarán különös táncot lejtett az öreg. A fokosát és a szablyáját egyszerre forgatta az idős dalia, ütemesen hol jobbra, hol balra lépett, képzelt ellenség elől tért ki, vagy kaszabolta le őket.
– Nézzenek oda, a hajdútáncot járja! – szólt az ébredezők egyike.
Táncának befejeztével verítézve, pihegve rogyott le Bence a tornác korhatag lócájára.

192. oldal (Historium, 2014)

Lyanna P

Alkonyatkor végre a szeme elé kerül a fák közt megbúvó falu templomtornyának sötét körvonala. Leírhatatlan öröm fogja el, ugyanakkor a félelem is feltámad benne, ahogy a borús, lila égbolt képe szemein keresztül az agyába hatol. Színe leginkább a virágzó levendulamezőhöz hasonlít, hatása ellenben mégsem olyan, hiszen amíg a levendula ír a lélekre, addig ez a látvány sokkal inkább méreg. Mintegy előre nem észlelhető sorscsapás baljós hírnöke, úgy vibrál az egész mindenség, s a természet összes eleme társ ebben a borzongató jelenségben. A fák és a füvek tele vannak különös hangokkal, melyekbe – alig hallhatóan – ismeretlen, sose hallott nyelvű suttogás vegyül, mintha nem evilági lények szólongatnák őt. S eme fantazmagóriára már látni is véli fekete árnyukat, fehéren villogó szemüket, amint egyre jobban közelednek felé. A rémülettől földbe gyökerezik a lába, aztán legyűrve kezdeti félelmeit, vadul rohanva indul meg a falunak.