A ​holló évszázada 12 csillagozás

Történetek a Hunyadiak korából
Bíró Szabolcs (szerk.): A holló évszázada

Holló emelkedik keletről az égre, kun kenézek véréből fenséges magyar madár, mind magasabbra száll, mind nagyobbra nő, csőrével félholdat és lófarkat szaggat, sűrűn tollazott, fekete szárnyával kitakarja a napot is – majd a mélybe hull némán, és csak emléke marad a dicső koroknak…

A nagy sikerű Sár, vér, levendula folytatása, A holló évszázada beteljesületlen szerelmekről, nagy csatákról, keserű sorsról, ínycsiklandozó lakomákról, királyi vadászatról, kémekről és lázadókról, egy hősi magyar dinasztia felemelkedéséről és elmúlásáról mesél. Tizenkét író tizenkét színes, izgalmas története a XV. századból, a Hunyadiak korából.

Bán Mór előszavával!

A művek szerzői: Bán Mór, Bányai Ilona, Palatinus Lili, Szilvásy András, Varga Csaba, Pruzsinszky Sándor

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Fiatal magyar prózaírók

Historium, Dunaszerdahely, 2014
Historium, Dunaszerdahely, 2013

Bíró Szabolcs (szerk.): A holló évszázada Történetek a Hunyadiak korából

A Sár, vér. levendula méltó párja. Fiatal tehetséges szerzők novellái most a Hunyadiak korába repítenek vissza. Mind hangulatában, mind tartalmában szórakoztatóan izgalmas olvasni való. Nekem a személyes kedvenceim: Hollószárny a félhold felett, Törött szárnyú holló röpte, Lakoma, és a Röpte a hollónak voltak, Nagyon elgondolkodtató, szinte folytatásért kiabál a Részletek P.K. naplójából is.
Bővebben: http://gaboolvas.blogspot.hu/2013/09/a-hollo-evszazada.html

Razor SMP

Bíró Szabolcs (szerk.): A holló évszázada Történetek a Hunyadiak korából

A sorozat többi tagjához még nem volt szerencsém, így viszonyítási alap nélkül mondom, hogy ez egy jól sikerült válogatás a Hunyadiak korában játszódó novellákból. Persze mint minden antológia esetén, itt is van olyan mű, ami nem minden olvasónak nyeri el a tetszését, de az összkép nagyon rendben van.

Historium, Dunaszerdahely, 2013
Wilsonné

Bíró Szabolcs (szerk.): A holló évszázada Történetek a Hunyadiak korából

Megtiszteltetés számomra, hogy a kötetben szereplő novellák egyikének én lehettem az első olvasója. :)

Zsolt_Lánczi

Bíró Szabolcs (szerk.): A holló évszázada Történetek a Hunyadiak korából

Remek, akárcsak a sorozat első része. Minden elismerésem Szabolcsnak, hogy ismét egy ilyen kiváló válogatást rakott össze. No, persze az íróknak ugyanekkora tisztelet jár:)

Bővebben a linkeknél, a Könyvmolyz blogon!

Lyanna P

Bíró Szabolcs (szerk.): A holló évszázada Történetek a Hunyadiak korából

Az egyik szemem sír a másik nevet. Nevet, mert nagyon örültem amikor felfedeztem ezt a könyvet. Azért, mert a magyar történelem egyik legkiemelkedőbb családjáról szóló történeteket olvashatok.
Sír, mert muszáj fanfictionként értelmezni egy-egy novellát de nem megy.
Pruzsinszky Sándor: Röpte a hollónak és Zsibriki Vörös József: Magyar csillagok alatt című írásai tetszettek a legjobban.

Petya15

Bíró Szabolcs (szerk.): A holló évszázada Történetek a Hunyadiak korából

Kellemes kikapcsolódást jelentő történetek, mely megidézi a holló évszázadát!

flamepetals

Bíró Szabolcs (szerk.): A holló évszázada Történetek a Hunyadiak korából

Bár Bán Mór Hunyadi-sorozatának még csak az első kötetét olvastam, de sikerült felkeltenie az érdeklődésemet a kor iránt. Imádtam ezt a novellafüzért. Valahogy annyira egyben volt az egész kötet, és szinte az összes novella hagyott valami nyomot. A személyes kedvenceim Podjebrád Katalin naplója, és Pollák Gergő irománya, de szinte mindegyiket kiemelhetném. Alig várom, hogy hosszabb írásokat is olvashassak tőlük.

robinson P

– Elrontani a jó vaddisznót gesztenyével, ezt is csak az olaszok találhatták ki! Szalonnával kéne inkább megtűzdelni, magyar módra. Mint régen. Mielőtt Beatrix királyné idetolta a képét. De szép idők voltak azok!

robinson P

A magyar ember a dolgát is bor mellett végzi.

Cheril

Tiszteletre méltó és hiánypótló küldetést vállalt magára 2011-ben a Historium Kiadó, amikor – noha még alapító okiratán meg sem száradt a nyomtató tintája – történelmi témájú novellaíró pályázatot hirdetett. A felhívásra meglepően sok írás érkezett, melyekből Bíró Szabolcs barátom lelkesedéssel és kifogyhatatlan energiával a legjobb, legemlékezetesebb tizenkettőt gyűjtötte össze, és rendezte kötetbe Sár, vér, levendula címmel.
A sikerre való tekintettel a következő pályázat immár a Hunyadiak korát célozta meg, Hunyadi János, Mátyás király és Corvin János csodálatos évszázadát. Kifogyhatatlan, izgalmas korszak ez, melyben a történelmet szerető, abban elmélyülni kívánó író és olvasó egyaránt megtalálhatja az őt érdeklő témákat, hősöket, eseményeket.
Számomra, aki tíz-tizenkét esztendőnyi előkészület, adatgyűjtés után vágtam bele a Hunyadi című (ki tudja, végül hány kötetes) regénysorozatomba, szívmelengető érzés volt e novellákat olvasni. Valahogy úgy éreztem magam, mint a magányos vándor, aki, miután éveken át barangolta keresztül-kasul egy lebilincselő ország ösvényeit, egyik napról a másikra útitársakra lel.
Nem is akármilyen útitársakra!
A holló évszázada című novellagyűjtemény néhány szerzője ismerős lehet a korábbi antológiából, mások első alkalommal publikálnak, szárnyaikat próbálgatják még. Az írások emlékezetes képeket, hangulatokat villantanak fel múltunkból. Megismerhetjük általuk egy állandó rablótámadásoknak kitett falu életét, a török fogságba esett magyar foglyok kiszolgáltatottságát, egy török kém fondorkodásait, a kivégzésére váró Hunyadi László kétségbeesett kiszabadítási kísérletét, s hangulatképeket kapunk Mátyás király vadászatáról.
Palatinus Lili jóvoltából beleolvashatunk Mátyás király feleségének, Podjebrád Katalinnak titkos naplójába (vigyázat, e lapokon feltűnik Vlad Dracul vajda is!). Szilvásy András bepillantást enged a Szabács ostrománál harcoló cseh zsoldosok életébe, Sárgai-Szabó Anna jóvoltából eltölthetünk egy napot Mátyás király konyhájának kulisszái között, ahol egy ártatlan tolvajlás meglepően tragikus következményekkel jár. Pollák Gergő ismét ironikus, groteszkbe hajló hangvételben idézi meg Mátyás király udvarának néhány bizarr, vérbő eseményét. Pruzsinszky Sándor a haldokló Mátyás király szemén keresztül láttatja ama néhány utolsó órát, Sáfrány Mónika novellája a Hunyadi-címer egyik legfontosabb alkotóelemének sorsát követi végig, Zsibriki Vörös József varázslatos hangulatú írása pedig egy izgalmas „mi lett volna, ha” gondolat köré építi történetét.
Minden tisztelet megilleti a szerzőket, a szerkesztőt, a kiadót, amiért továbbra is szívén viseli a magyar történelem megismertetésének ügyét. A holló évszázada című antológia néha elgondolkodtató, néha könnyed, néha torokszorító írásokon keresztül vet fényt e múlt sötétjébe merült korszakra. Remélem, több írásnál azt érzi majd a Kedves Olvasó, amit én éreztem: jelesül, hogy szívesen lapoznám tovább, örömmel forgatnék egy egész könyvre valót az adott szerzőtől.
Jó olvasást, jó elmerülést a Hunyadiak évszázadában!

Bán Mór: Előszó

robinson P

S tekintete a gótikus mennyezet hollós címereit kereste: „Ki szeret engem? Ki szerethet egy királyt? Kit szerethet egy király? Harminckét év uralkodás után…”

163.

robinson P

Odakint, a nyitott ablak mögötti fán állapodott meg a tekintete, ahol most egy igazi holló ült az ágon. Okos, meleg szemével a királyra nézett, s elrepült. S most egyszerre minden helyesnek, könnyűnek, bevégezettnek tűnt.

Corvus_CoRex P

A fegyverekkel tudok bánni, a szavakkal nem.

Corvus_CoRex P

A bátor harcos, aki százszor szemébe nevetett a halálnak, a lánykéréstől az utolsó percben mindig visszariadt.

Farkasdal

A tüzek fellobognak, a kürtök búgnak, s a búcsúzó vadlelkek üzenetét lehajtott fejjel hallgatja némán a király és a szolga egyaránt. Még a kopók is csendesek, a lovak sem zajonganak, mintha csak ők is hallanák. A fővadász töri meg a gyászt, kalapjával a vitézek, s Mátyás elé járul, véres tölgyfagallynak hajt fejet minden vadász.

Corvus_CoRex P

Hozzámenne, persze, de mire jó az, ha nem szívéből jön az érzés? Szerető társra vágyott, nem kényszeredett, szomorú asszonyra.

Corvus_CoRex P

De más a kemencepadkáról hallgatni és borzongani a meséken, mint itt, a sötétben, megkötözve várakozni.