Elveszett ​csillagok 30 csillagozás

Egy kalandos egri nyár
Bíró Szabolcs: Elveszett csillagok

Zalán ​Peti majdnem tizenhárom éves, koraérett felvidéki fiú, aki egyedül él az édesanyjával egy szűkös mezővárosi panellakásban. Nehéz életkörülményei és iskolatársai gyakori zaklatása elől a könyvekbe menekül, miközben arról álmodozik, hogy egyszer nagy író válik belőle – csakhogy hiányzik számára az igazi téma, a valódi nagy kaland.
A bizonyítványosztás napján váratlan telefonhívást kap, aminek köszönhetően az egész nyarat a varázslatos Egerben töltheti. A város felfedezése közben ismerkedik meg a vele majdnem egykorú Tündével, akivel különös rejtély nyomába erednek: egy városi legenda szerint Gárdonyi Géza egyik sosem kiadott regényének ismeretlen, titokzatos kézirata máig ott van elrejtve valahol Egerben. Fiatal hőseink elhatározzák, hogy ők fogják megtalálni a nem mindennapi irodalmi kincset, miközben életük legizgalmasabb nyara köszönt rájuk.
Valóban létezik az ismeretlen Gárdonyi-kézirat, vagy csak kitaláció az egész? Képes-e Tünde és Peti feltörni mind az öt… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2017

Főnix Könyvműhely, Hajdúböszörmény, 2017
244 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155632174 · Illusztrálta: Varga Zsolt

Eger

Bíró Szabolcs: Elveszett csillagok Egy kalandos egri nyár

Ahogy Zalán Peti talpa is nagyon viszketett már, hogy maga is végigsétáljon a Kossuth utcán vagy a Dobó téren*, úgy viszketett az enyém is, hogy nyomban hazasiessek, amikor ezt a könyvet olvastam. Hasonlóképp honvágy és lelkesedés töltött el, ahogy a történet főhőseivel belevetettem magamat a kalandokba, akárcsak a Jumurdzsák gyűrűjének olvasásakor. Épp ugyanazon okokból spoiler** nem akartam észrevenni a könyvnek az apróbb hibáit sem (pl. hogy a Keletiben ne üzemelne klasszikus jegypénztár a jegyautomaták mellett, vagy hogy fiúként aspoiler Sancta Maria Leánygimnáziumba lehessen járni spoiler).
Tünde és Peti Egerben a nyári szünetben egy városi legendának vélt, titkos Gárdonyi kézirat nyomába ered. A történet pörgős, kalandos, mindamellett Peti karakterének ifjúsági mércével van mélysége. Engem lekötött, szerintem a fogékonyabb kis tizenéveseket is lekötheti. Az pedig külön dicséretes, hogy a talán leghíresebb kötelező olvasmányunk (alaposabb újra)olvasásához is meghozhatja a kedvet.
Így, hogy bő egy hónapot rápihentem az értékelésre, inkább hajlok rá, hogy nem feltétlenül ötcsillagos olvasmány volt ez az extra lelkesedésem ellenére spoiler De mégsem leszek szőrösszívű – hisz a könyv Egerről szólt! ;)
Nézzétek a megkerült csillagokat: * * * * *

* https://moly.hu/idezetek/856008
** https://moly.hu/idezetek/853096

Nagyon jó :)
Bíró Szabolcs az Anjouk krónikása nem tud hibázni. Tíz év írói tapasztalattal pontosan tudja, hogy mi kell a mai fiataloknak. A könyvvel minden korosztálynak, nemtől függetlenül is felhőtlen szórakozást nyújt.

Navi

Bíró Szabolcs: Elveszett csillagok Egy kalandos egri nyár

Abszolút kedvenc :) Imádtam minden sorát. Humoros, vicces, egy picikét romantikus, informatív. Olyan volt, mint egy ifjúsági egri Da Vinci-kód. Nagyon élveztem Eger ismertetését, Gárdonyi életéről is sok újdonságot tudtam meg. Szeretnék visszamenni Egerbe, végigjárni Peti és Tünde útját. Nagyon jó kis ifjúsági könyv, remélem, a gyermekeim is szeretni fogják, amikor majd olvassák :)

icu79 P

Bíró Szabolcs: Elveszett csillagok Egy kalandos egri nyár

Meg van ebben a könyvben minden ahhoz, hogy az olvasó figyelmét 100%- ig lekösse. Kaland, nyár, izgalom, romantika, történelem, nyomozás és egy jó adag, de nem erőltetett reklám Egerről. Kedvem támadt odautazni! ;)

Baráth_Zsuzsanna MP

Bíró Szabolcs: Elveszett csillagok Egy kalandos egri nyár

Ha Bíró Szabolcs, akkor középkori történelem. És ez akkor is így van, amikor új utakra evez a kiváló író, és kipróbálja magát az ifjúsági irodalom műfajában. A megszokott véres csaták ezúttal elmaradnak ugyan, a főszereplő nem a kardot forgatja kiválóan (bár abban sem vall szégyent természetesen, ez az író főkarakternél alapvonás akkor is, ha nem a véres középkorban, hanem napjainkban játszódik a történet), hanem az agytekervényeit, de a kaland ugyanaz, ahogyan a történelmóra sem marad el, Egri csillagok újratöltve, Bíró Szabolcs módra, remekül. Ha még nem döntöttük el, hol töltjük idén a szabadságunkat, ez után a könyv után biztosan el akarunk menni Egerbe, bepillantást nyerhetünk a hagyományőrzők világába (és egy életre megjegyezzük, hogy amit ők hordanak, az nem jelmez, hanem viselet), viharsebesen felírjuk az olvasmánylistánkra Benyák Zoltán műveit, azonnal újra akarjuk olvasni az Egri csillagokat, és természetesen istenien szórakozunk ezen a jó kis könyvön, amelynek megvannak ugyan a maga kis hibái, de összességében van olyan jó a maga műfajában, mint az Anjouk-sorozat, vagyis az író hozta a tőle elvárható szintet, mint mindig.
A teljes kiritka itt olvasható:

encus625 P

Bíró Szabolcs: Elveszett csillagok Egy kalandos egri nyár

De jó, hogy végre újra Egerben játszódik egy regény! :)
Az elején tudtam, hogy ezt csak kedvencelni lehet majd a végén!
A szereplők nagyon szimpatikusak, Peti és Tünde nagyon szerethető páros a könyvben, de Kata és Kapitány is. A történet során a srácok az egész várost bejárják, tényleg nem marad ki semmi. Szerintem sok olyan helyet is megnevez a könyv, amit sajnos az egriek sem láttak még (nekem is van még pótolnivalóm).
Külön élmény ezt a könyvet egriként olvasni! 2 apró észrevételem van, amit talán csak az vesz észre, aki itt él. spoiler
A kaland része nagyon rendben van, hihető és a kevésbé ismertebb helyszínekre is felhívja a figyelmet. Tetszett, hogy valós egri és nem egri szereplők is vannak beleírva a történetbe.
Olvassátok el, aztán gyertek és nézzétek meg a várost személyesen is!

(Olvasás közben eszembe jutott, hogy vajon lesznek-e későbbi kalandjaik a srácoknak, de nem tudom, hogy szeretném-e. Szeretnék még olvasni róluk egy másik városban, de vajon talál-e a szerző egy olyan helyszínt, ahol ilyen jól lehet kincset keresni, mint Egerben? Remélem, hogy igen.)

Főnix Könyvműhely, Hajdúböszörmény, 2017
244 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155632174 · Illusztrálta: Varga Zsolt
fülcimpa

Bíró Szabolcs: Elveszett csillagok Egy kalandos egri nyár

Nagyon rendben van. Úgy az egész egy az egyben. A borítót simogattam, tehát több érzékelési folyamatom is jelen volt olvasás közben.
Kamasz voltam, száguldottam a bringámmal, vagányul bejártam zeget-zugot. Meg is lepődtem mennyi mindent meg lehet csodálni Egerben. Még hogy snassz odakirándulni. Múlt nyár elején is ott kötöttünk ki, szeretem. Gárdonyival jóban vagyok, Bíró Szabolcsot is kedvelem, a történetet pedig valamennyi korosztálynak ajánlom.

Vác_nembéli_István_fia_istván

Bíró Szabolcs: Elveszett csillagok Egy kalandos egri nyár

Mit is kell tudni Bíró Szabolcsról hát ez nagyon egyszerű ö az Anjouk XXI. századi kobzosa / remélem, jól használom ezt a kifejezést /. ha nem bocs ..
Nem tudom ki is igazából a cél csoport, de én 39 évesen nagyon jól szórakoztam tényleg egy kellemes kis kaland volt igaz a vége egy kicsit bedurvul. Ha visszagondolok a saját gyerekkoromra a családdal Dömösre jártunk sátorozni egyik irányban ott van, Visegrád a másik irányban ott van Esztergom és köztük is van azért egy csomó jó hely és akkoriban még nem egy Küschall-al téptem az aszfalton / kerekesszék márka/. Két lábbal kicsit egyszerűbb felfedezni a világot. És ha bele gondolok nekem az a térség volt Eger.
Eger bele sem merek gondolni milyen régen jártam arra valamikor 15-16 évesen iskolával most meg vagyok 39. Azóta rengeteget szépül hatalmas hiba ki hagyni ilyen helyeket, és aki szereti a magyar történelmi regényeket azoknak talán kicsit kötelező ilyen helyekre időnként visszatérni, de ígérem, nyáron sort kerítek rá.
Ahogy olvasom, látom a szemeim előtt Peti és Tünde kalandjait, hogy ők még milyen gyorsan barátságot tudnak kötni igaz, mondjuk ez inkább Tündének köszönthető. Végig fent tartotta az érdeklődést egyáltalán nem éreztetem, hogy a szereplők túljátszották volna a szerepüket, ahogy vissza tudok emlékezni ilyen gyereknek lenni kalandokat keresni, ahogy én is meg tettem Dömösön miből is gondoltam, hogy találunk valamit igaz engem nem akartak elkapni rossz fiúk.
Mivel nagyon régen jártam már Egerben, ahogy szoktam kényelmesen elhelyezkedtem és magam mellé vettem egy laptop és a Google Maps segítségével végig tudtam követni merre is járnak hőseink, így lett igazán interaktív.
Abszolút jó ötlet volt meg írni és jó ötlet volt elolvasni, nem tudom várható lesz-e még hasonló ha igen én vevő vagyok rá.

boszii IP

Bíró Szabolcs: Elveszett csillagok Egy kalandos egri nyár

„Különösen jó érzés volt olvasni úgy, hogy korábban én is jártam, már három alkalommal is Egerben, így nagyjából mindig tudtam, hogy a hősök körülbelül messze járnak. És persze bennem is újabb álmokként fogalmazódtak meg azok a szépségek, amiket Peti átélt a műben.”
Bővebben: http://olvassvelemolvassunkegyutt.blogspot.hu/2017/06/e…

Lyanna P

Bíró Szabolcs: Elveszett csillagok Egy kalandos egri nyár

Egy remek, izgalmas, fordulatos, kalandos történetet adott kezünkbe a szerző. Olyan igazi Bíró Szabolcsos volt, nagyon precíz, pontos felépítésű, sokat mosolyogtam rajta. Rendkívül tetszett, hogy leírta pontosan hány órakor indul a busz, vonat, percre pontosan mikor érkezett meg, mikor harangoztak. Nagyon örültem neki, hogy egy modern, korunkban játszódó ifjúsági regényt olvashattam, amelyben megjelennek a kortárs szerzők, valós egri személyek. Egerről ne is beszéljünk, szinte kedvet kaptam ott élni. Az elmúlt időben egyébként is sokat foglalkoztat a gondolat, hogy költözni szeretnék, mintegy megerősítést kaptam Tőle. Mindenesetre gyorsan el kell olvasnom Benyák Zoltán Elveszett illúzió című könyvét.

B_Niki P

– Itt Egerben minden jobb, mint otthon – csúszott ki Peti száján az őszinte gondolat. – Felnőttként ide fogok költözni. Még a kakaó is finomabb (…)

Kapcsolódó szócikkek: Eger
robinson MP

– Sosem… lehet… a tiéd. A titkot… magammal viszem… a sírba…
Ezek voltak Róbert Károly, egykori egri antikvárius és reneszánsz ember utolsó szavai.

Jesper_Olsen

Úgy vélte, Egerbe semmiképp sem utazhat el az Egri csillagok nélkül. Egy dupla kötetes, 1915-ös kiadás volt a legnagyobb kincse, amit még a nagyapjától örökölt. A zöld vászonborítás sértetlen volt, az ezüsttel szedett feliratok pedig még mindig csillogtak rajta, alig tűntek megkopottnak.

Kapcsolódó szócikkek: Eger · Gárdonyi Géza: Egri csillagok
Jesper_Olsen

Itt Egerben minden jobb, mint otthon – csúszott ki Peti száján az őszinte gondolat. – Felnőttként ide fogok költözni. Még a kakaó is finomabb – mondta, miután belekortyolt a bögrébe. – Aki nem szeret itt élni, az nem tudja, mit kapott az Istentől…

Kapcsolódó szócikkek: Eger
robinson MP

– Loptad a könyveket, te szarházi! – kiáltott fel Károly bácsi, ökölbe szorított kezével a karfát ütve. – Azt hiszed nem tudom hány és hány könyvet, kéziratot vittél el a feketepiacra?

robinson MP

A második ismerőse sem volt sokkal fiatalabb Edit néninél: Terike, aki előrehaladott kora ellenére kikérte magának, hogy a fiú néninek szólítsa, a Gárdonyi Emlékház jegypénztárosa volt.

robinson MP

A várkapitánynak egészen a homlokáig szaladt fel kócos szemöldöke.
– Bááácsiii? – bődült el nem is medve, hanem oroszlán módjára.

robinson MP

– Buga Józsi nem szép ember – idézett az Egri csillagok helyett az Indul a bakterházból –, de gavallér!

B_Niki P

Szombat estére már szinte viszketett a talpa, annyira várta, hogy végre maga is végigsétálhasson a Kossuth utcán, a Dobó téren vagy épp az Eger-patak partján.

robinson MP

Ilyen az, amikor két ember tökéletesen megérti egymást: nincs szükség a beszédre, hiszen a köztük lévő kapocs jóval erősebb minden szónál.