Az ​utolsó vörös barát (Non nobis, Domine 2.) 69 csillagozás

Bíró Szabolcs: Az utolsó vörös barát

Bátor ​Vilmos unokaöccse és fogadott fia, a Non nobis, Domine első kötetéből megismert Attila sokat tapasztalt, harcedzett templomos lovagként tér vissza Az utolsó vörös barátban, hogy Anjou Károly oldalán segítsen visszafoglalni Esztergomot, Budát, majd az ország többi városát is. a sokak számára rejtélyesnek tűnő liliomos lovagot a katonák szinte élő legendaként tisztelik, a főurak azonban nem nézik jó szemmel növekvő befolyását és a királyhoz fűződő szoros kapcsolatát. Arról persze mit sem tudnak, hogy a férfi immár évek óta folytat titkos szerelmi viszonyt Ágnessel, a Nyulak szigetén élő domonkos novíciával…

Míg Károly hatalma egyre erősödik, Ottó a Szent Koronával Erdélybe menekül, hogy a vajdától kérjen segítséget. Eközben Franciaországban Szép Fülöp katonái elfogják a templomos lovagokat, Kelemen pápa pedig bullát küld Európa uralkodóinak, melyben megparancsolja, hogy a rend tagjait minden egyes királyságban vessék tömlöcbe. Végül Károly első… (tovább)

A sorozat két kötete egyben is megjelent: Non nobis, Domine

Ulpius-ház, Budapest, 2012

I. Károly

nyirog>!
Bíró Szabolcs: Az utolsó vörös barát

Bíró Szabolcs stílusa tökéletesre csiszolódott az első rész után, és élvezetes, pörgős történetet kanyarított nekünk. Ráadásul történelmi hűség tekintetében is passzol (a pár apró változtatást a regény végi lábjegyzet tartalmazza, és a változások okát is), többször is előfordult olvasás közben, hogy az odavágó Wikipédia cikket átfutottam. Az író pedig ezzel szépen csendben tanít minket a magyar történelem egyik legfényesebb korszakára.
A karakterek is jól sikerültek, egyáltalán nem éreztem azt hogy a fiktív szereplők kidolgozottabbak a valóságosaknál, és valódi emberek csak muszájból, történelmi pontosságból kerültek csak bele. Élettel teli mindenki, és remekül megismerhetjük a kor életét, szokásait, eseményeit általuk.
Bíró Szabolcs regényfolyama eddig maximálisan beváltotta hozzá fűzött reményeimet, jöhet az Anjouk című sorozata, már itt is van a polcomon az első két rész.

just_aGirl P>!
Bíró Szabolcs: Az utolsó vörös barát

A szomszéd fűje mindig zöldebb, a külföldi író mindig sikeresebb. Pedig mit nem adnának például az amerikaiak, ha ilyen tartalmas, több mint ezer éves történelmi háttérrel rendelkeznének, mint mi, magyarok! Nem kell nekünk semmiféle fantázia szülötte, hiszen főhősünket hatalmas, fekete színű, hús és vér, szélsebesen száguldó arab telivér repíti célja felé, a természet erőit magas szinten ismerő ősi táltos gyógyító segíti felépülését, csatáiban pedig halandó által ismeretlen harci trükköket bevető „szellemlovasok” segítik. Nem kell nekünk égig érő fal a birodalmunk körül, hiszen ott van az ízig-vérig igazi Buda vára a maga vaskos várfalaival és a föld alatt kígyózó titokzatos alagútjaival és katakombáival, valamint a környékük fölé magasodó várak például Esztergomban és Visegrádon. Az erdélyi rengetegek éjszakánként farkasüvöltéstől visszhangzanak. A XIV. század elején pedig egyszerre három király is uralkodott Magyarországon, és mindhárman véres csatákban akarták megkaparintani a másik kettő által uralt területeket. Lovagok, Károly király, erős várak, véres ostromok és csaták, szerelem, öröm és bánat, titkok, hűség és köpönyegforgatás, őszinteség és csalfa hazugságok, és még sokáig sorolhatnám, hogy mi minden elevenedik meg a lapokon. Mindez csodálatos stílusban, gyönyörű magyar nyelven megírva, egyenesen Bíró Szabolcs tollából. Olvassátok, szeressétek, nagyon jó! Már itt a folytatás is: Anjouk I. Liliom és vér címmel.

jehuka P>!

Egyszerűen imádtam.
Teljesen magával ragadott ez a második rész is, még talán jobban is mint az első: mozgalmasabb, izgalmasabb volt, csak úgy faltam az oldalakat. Hihetetlenül tetszett a Buda ostromáról szóló rész :)
Igaz a történet főhőse továbbra is Attila, hozzám mégis az ifjú Károly király személye került igazán közel. Remélem még olvashatok róla a szerző egyéb könyveiben is :)

Odin94>!
Bíró Szabolcs: Az utolsó vörös barát

Emlékszem, kalandos úton jutottam a kötet birtokába, ugyanis nem nagyon találtam meg a boltokban, ellenben végül magától a szerzőtől sikerült beszereznem a 2014-es Völgységi Könyvfesztiválon, ahol ezzel együtt a már meglévő Sub Rosát és a Kelet oroszlánját is dedikáltattam. :))

A Kelet oroszlánjának közvetlen folytatása az első részhez hasonlóan hozza az akciódús jeleneteket, tovább mélyíti a már megismert szereplők történetét, miközben megismerhetjük az első Anjou uralkodónk, Károly Róbert (Caroberto) a hatalma megszilárdításához vezető további útját.

Bevallom nekem a Kelet oroszlánjához képest Az utolsó vörös barát jobban tetszett, olvasáskor a tempójában is több feszültséget éreztem.

Basset >!
Bíró Szabolcs: Az utolsó vörös barát

Amikor felfedeztem link blogját, egyből felfigyeltem Bíró Szabolcsra, mert az a rajongás, amivel ezért az íróért odavolt Gábor, kíváncsivá tett. Aztán láttam nyilatkozatait, egri vlogjait, tetszett, amilyen szeretettel beszélt Egerről (amit én amúgy utálok), és ahogy beleolvasgattam az Anjou-regényekbe, az is nagyon bejött. Aztán kezembe került az ifjúsági regénye, ami nem tetszett, de azt is láttam, hogy én nem ezt olvastam az Anjou-részletekben…
Most végre sikerült megszereznem a történelmi regényeit is és bizonyosságot szereztem róla, hogy nekem volt igazam…!
Vannak benne klisék és sajnos BCs is szenved(ett? – remélem!) a magyar írók szifiliszében, a „megpördült a tengelye körül”- és a „szemeit forgatta”-átokban, de még az elején tartok, remélem, az Anjouk már kigyógyult ebből. Amúgy annyira itt sem volt zavaró, főleg, mert…
…kompenzálta
– a történet, ami izgalmas, fordulatos.
– a főszereplők: Vilmos, akit én a legjobban szerettem; mindig meglepett, döbbenetes dolgokat csinált; – Attila, aki egy nagyon jól felépített karakterfejlődés, a sorsa, a barátai/ellenségei által változott, mégis ragaszkodott az elveihez.; és Ágnes, aki, bár túlzottan nem összetett személyiség, de nagyon nagyon NAGYON szimpatikus volt végig!
A harcok leírása nem volt hosszú, unalmas és legfőképpen nem volt érthetetlen.
Volt néhány mondat, monológ, amik különösen nagyon tetszettek, borsódzott tőle a hátam; a legtöbbet Vilmos mondta és szerintem ezért is szerettem annyira.
De a legjobb az egész könyvben az maga Bíró Szabolcs volt! Ahogy olvastam a regényt, ott láttam magam előtt, ősrégi poros könyveket lapozgatva, mint egy újjászületett Anonymust, aki megírja a magyarok nagy krónikáját. Nagyon sokat hozzátett ehhez a regényhez az ő személyisége, rajongása, történelmi hitelességre törekvése, a szenvedélyessége.
Plusz info: miközben olvastam, kedvem lett hallgatni ezt a zenét:
link

vera313>!
Bíró Szabolcs: Az utolsó vörös barát

A romantikus regények után egy tesztoszteronban gazdagabb műre vágytam, de ezzel igencsak mellényúltam. Hogy ebben mennyi volt a picsogás és a szenvedés, te jó ég! Pedig mennyi lehetőség van ebben a korszakban! Félek nekiállni az Anjouknak. :(

Manawydan>!
Bíró Szabolcs: Az utolsó vörös barát

Hát váó! Ez a rész is nagyon tetszett. Hihetetlenül jól ír Bíró Szabolcs. A cselekmény pörgős, érdekfeszítő, szinte rossz letenni a könyvet, de sajnos 400 oldalt egyszerre nem lehet elolvasni.

Szinte kivétel nélkül szerettem az összes karaktert. A középkor minden társadalmi szereplője bemutatkozott: a vándorénekesek, királyhű és egyházi lovagok, hatalmaskodó nemesek, állhatatos asszonyok, hűséges szolgálók és természetesen maga a lovagkirály.

A regény értékét hihetetlen magaslatokba emeli az ősi székely-magyar mitológiai elemek jelenléte. Az álomlátások, Csaba királyfi csillagösvényes katonái és a nagy táltos. A táltoskultúra iránt mindig nagy tisztelettel adóztam. Ajánlom az érdeklődőknek Wass Albert Hagyaték című munkáját. Csak ámultam és bámultam tőle, vajon tényleg ilyenek voltak ezek a különleges emberek?
Picit közelebb érzem magam ehhez a letűnt korhoz, és ez a regénynek köszönhető. Ajánlom kivétel nélkül mindenkinek.

monalisa>!
Bíró Szabolcs: Az utolsó vörös barát

Az első rész picit jobban tetszett, de ez mit sem von le az értékéből. :) Kiderült, hogy nemcsak Nyugaton tudnak történelmi fikciós regényeket létrehozni, hanem ez nagyon is működik hazai viszonyok közt, hiszen annyira eseménydús a mi történelmünk is. Remélem, sok ilyen könyv születik még!

robinson P>!

– Arról beszélek, hogy mindeddig hazugságban éltél, ahogy hazugságban él az egész világ immár hosszú évszázadok óta. A szeretet sosem volt bűn, és Krisztus sosem mondta, hogy az asszony bűnösnek, vagy bűnösebbnek született, mint a férfi.

just_aGirl P>!

Meg lehet-e szegni egy esküt, hogy egy másiknak tegyünk eleget? El lehet-e dobni egy nemesnek vélt eszmét, hogy egy másikért élhessünk? Meg lehet-e tagadni egyik urunkat, hogy helyette a másikat szolgáljuk szívvel, lélekkel, minden porcikánkkal? Mikor billen jó irányba a mérleg nyelve? Létezik-e egyáltalán helyes döntés?

robinson P>!

Mindszent havának közepe felé járva már ott tartott, hogy egy vacsora alkalmával az ördög arcvonásait vélte felfedezni Gentile bíboros arcán. Gyorsan elfordította hát róla a tekintetét, és legurított a torkán két kupa bort.

kormoci_edit P>!

Minden egyes csekély apróság bonyolult folyamatok egész sorát indítja el, vagy hatalmas, nagyra termett dolgokat terel új ösvényre.

robinson P>!

– Hát győztünk – mondta az öreg, majd szája szegletéből vékony patakban csorogni kezdett a vér. – Nem élek már sokáig. De ne sírj. Jól van ez így. Látod, milyen tiszta az ég? Gyönyörű nap ez a halálra.

Sándor_Langer_Pudingman P>!

– Többet tudok az életről és az igazságról, mint szeretnék. És tudom, mennyivel boldogabb lennék tudatlanul.

Kapcsolódó szócikkek: élet · igazság · tudatlanság
Szelén>!

– Szeretlek, míg a szívem utolsót nem dobban, s még azután is, örökre!

Sándor_Langer_Pudingman P>!

Tudta, mire vállalkozik, apró gyermekkorától kezdve tökéletesen tudta – ám az a felfordulás, az a fejetlenség, mely András király halála után kialakult, még így is őszinte döbbenettel töltötte el. Az országnak még az Úr ezerháromszázhetedik esztendejének vége felé járva sem volt egyetlen, közös szíve, mely magabiztos dobogásával irányíthatta volna az egész testet. Helyette sok kis szíve volt ennek a nagy ország-testnek, és szinte mind máshogy vert – mi több, a legtöbb még vért sem akart pumpálni a többi tagba, hiszen kit érdekel, ha azok elhalnak, csak nekik legyen jó, csak nekik maguknak legyen minél több…

Sándor_Langer_Pudingman P>!

– Tudod, sosem értettelek igazán.
– Nem baj az – vont vállat a lovag. – Igazából én sem mindig értettem saját magamat.

Bíró Szabolcs: Non nobis Domine Kelet oroszlánja / Az utolsó vörös barát

Non nobis, Domine sorozat · Összehasonlítás