Vektoranalízis 0 csillagozás

Bíró Sándorné – Szabados Tamás: Vektoranalízis

A ​vektoranalízis tárgyalásmódja világszerte átalakult az elmúlt időszakban. Könyvünkben mi is azt a modern felfogást követjük, amely differenciálformák segítségével egységes, jól áttekinthető elméletben egyesíti a régebben külön kezelt speciális eseteket. E módszernek az az előnye is megvan, hogy a szereplő „új” fogalmak egyes vonatkozásai — bizonyára szemléletes tartalmuk miatt is — már jóideje megtalálhatóak a fizikában és az alkalmazásokban.

Könyvünk célja az, hogy az alkalmazásokkal foglalkozó szakemberek (mérnökök, fizikusok) és egyetemi hallgatók részére ebben az újszerű felfogásban ismertesse a vektoranalízis legfontosabb eredményeit. Így jutunk el az általános Stokes-tételhez, amely a jólismert Newton-Leibniz formula általánosítása több dimenzióra. Ennek segítségével a különféle integrálátalakító képletek (pl. Gauss-Osztrogradszkij-tétel, Stokes-formula) már nagyon könnyen beláthatók, az olvasó akár saját maga is kitalálhatja, bebizonyíthatja őket.

Ehhez… (tovább)

Műszaki, Budapest, 1983