Szabadon, ​őszintén, igazságban 1 csillagozás

Mary Ward és társai
Birgit Stollhoff: Szabadon, őszintén, igazságban

Mary Ward, Magyarországon elterjedt nevén Ward Mária (1585–1645), a nemesi származású angol „kisasszony”, kora gondolkodásmódját messze meghaladó küldetéstudattal lép a szülői házból az európai kontinensre. Barátnői meggyőződéssel járják vele együtt a küzdelmes utat: lányok számára iskolákat nyitnak, isteni útmutatásra szentignáci lelkiségű, apostoli női szerzetesközösséget hoznak létre. Életük, tevékenységük azonban a sikerek ellenére ezernyi akadályba ütközik. Intrikák sötéten gomolygó köde és a pártfogók jó szándékú támogatása teszi mindvégig izgalmassá életútjukat.
Az ifjúság számára, levélregény formában, sok-sok színes képpel gazdagítva mutatja be Mary Wardot és első társait egy 21. századi társa, 400 évvel a kalandos indulás után.

Eredeti megjelenés éve: 2014

Korda, Kecskemét, 2015
74 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155045578 · Fordította: Somfai Boglárka · Illusztrálta: Lisa Elias

Birgit Stollhoff: Szabadon, őszintén, igazságban

Nyilván a rend számára volt a legfontosabb, hogy alapítójukról és a rend indulásáról szülessék egy képes kiadvány a fiatalok nyelvén, hogy az iskoláikban tanuló lányokhoz közel hozhassák az ő életpéldáját, de ezen túl e könyvecske mások számára is épp ilyen hasznos lehet, hiszen világosan tanúskodik a korról, a nők jogairól és a róluk alkotott akkori képről. Hogy miben volt új és meghökkentő ez a kezdeményezés, s milyen lényeges tulajdonságokban tért el az akkor elfogadott apácarendektől. Arról ugyan nem szól a könyv, hogy ebben nem Ward Mária volt az első, kezdeményezések voltak már korábban is, de ne rójuk ezt fel hibául, ha valakit érdekel, kezdjen el jobban kutakodni utána. Ez egy út, egy megvalósult irány – szerencsére a könyv nem fejeződik be az alapító halálával, s némi magyar kiegészítést, aktualizálást is ígér, de ez elmarad. Kár. Nagyon sok benne az egész oldalas rajz, illusztráció (nekem hol tetszik, hol nem – kicsit sablonos), ám a könyv mégsem képregény – csak első pillantásra tűnik annak. És nem is dokumentumgyűjtemény, hiszen a levelek átírva, a fiatalságra szabva, rövidítve és regényesítve követik egymást. Szerény véleményem szerint a rajzok kisebb korosztályhoz illők, mint maga a tartalom, a szöveg, így aztán érdemes vele próbálkozni alsósoknál és felsősöknél is, ki tudja, kit mi érint meg belőle igazán. És nemcsak katolikusoknak ajánlanám, hisz nincs benne protestánsokra nézvést bántó megjegyzés, viszont egyértelmű és világos képet ad arról, hogy mi kell egy szerzetesrend elindulásához, milyen játszmák játszódnak egyházon belül is.

Kek P>!

Tehát olyan szerzetesrend lesz belőlünk, mint a jezsuiták. Női rend esetén ez sok újdonságot jelent: nem kell a klauzúra bezártságában, a kolostor falai mögött élnünk, hanem az emberek között leszünk, bent a városban. Nincs naponta többször közös imádság, hanem a nővérek általában egyedül imádkoznak, összeegyeztetik az imádságot és a napi munkájukat. Több lesz a feladatuk is: nemcsak tanítunk, hanem mindenkinek segítünk, és Istenről beszélünk az embereknek. Mary most azt tervezgeti, hogy egész Európában nővérközösségeket alapít. Erről már beszélt is a tanácsadónkkal, aki jezsuita. Az atya úgy véli, hogy a pápa biztos jóvá fogja hagyni ezt az új rendet. Olyan rendek esetén, amelyek csak néhány kisebb közösségből állnak, elég, ha az egyházmegye püspöke adja rá az áldást. De ha az új rend több közösségből áll és több országban tevékenykedik, akkor a pápának kell jóváhagynia a rendalapítást.

23. oldal, Catherine Smith naplójából

Kapcsolódó szócikkek: szerzetesrend
Kek P>!

Szerencsére mindegyikünk humorral tudja fogadni az ilyen katasztrófákat. Ezekben a helyzetekben a kegyelem után a humor a legszükségesebb. És annak szerencsére nem vagyunk híjával.

33. oldal, Mary Ward levele Catherine Smith-nek

Kek P>!

Barbara Babthorpe tegnap itt járt nálunk. Már beszélt a szüleivel: két év múlva, amikor 16 éves lesz, beléphet a kolostorba. Maryről nincs újabb hírünk. Anyukám egyik ismerőse brüsszeli rokonoktól azt hallotta, hogy Mary a saint-omeri klarisszáknál laikus nővér lett, és koldulni jár. Ez nem lehet igaz! Mary nemesi származású, és ez azt jelenti, hogy az apácák közé, a klauzúrába kell felvenni, nem laikus nővérnek.

12. oldal, Catherine Smith naplójából

Kapcsolódó szócikkek: szerzetesrend
Kek P>!

Vagy szerzetesnővérek leszünk tehát, vagy családanyák – ez a két lehetőség áll a fiatal katolikus keresztény nők előtt. Én feleség leszek! Valakinek el kell kezdenie a sort.

12. oldal, Catherine Smith naplójából

Kapcsolódó szócikkek: szerzetes
Kek P>!

Az atya azt mondja, hogy Mary ebből a második kolostorból is kilépett, abból, amelyet ő maga alapított, mert állítólag isteni látomásban volt része. Az atya ezt először nem igazán akarta elhinni Marynek, hiszen két kolostorból is kilépett. Ez egy kissé gyanús.

14. oldal, Catherine Smith naplójából

Kapcsolódó szócikkek: szerzetes
Kek P>!

Glória! valami gyönyörű szép fog történni. Hogy pontosan mi, azt még nem tudom. Az Úristen majd biztos megmondja. De újdonságot fog hozni az egyházba a női hivatás terén.

19. oldal, Mary Ward levele Catherine Smith-nek

Kedves Catherine,
rossz hírem van. Bezárták a római iskolánkat, és épp ezekben a napokban a perugiait is! Pedig olyan jól működött mind a kettő. Az osztálytermek zsúfolásig tele voltak, várólistát kellett írnunk. A lányok szerettek tanulni, nyitottak voltak és nagyon temperamentumosak.
     Tudom, Te már a kezdetektől fogva óva intettél a hivataloktól. De a pápa minden alkalommal olyan barátságos volt. Állítólag a mi angol papjaink rosszindulatú leveleket küldtek neki rólunk. És már a jezsuitákban sem bízhatunk. Sok angol jezsuita támogat bennünket, de a többiek? Catherine, olyan sok rosszindulatú történet kering rólunk.
     Annyira kiszolgáltatottak, annyira tehetelenek vagyunk!

42. oldal, Mary Ward levele Catherine Smith-nek