Bolond ​Pierrot moziba megy 8 csillagozás

A francia film ötven éve
Bikácsy Gergely: Bolond Pierrot moziba megy

A matematika érettségi előestéjén remegő daccal a Dunába dobtam minden tankönyvemet. Sürgős dolgom volt, aznap mutatták be a Szerelmem Hiroshima című új, francia filmet. Az újságokban róla vitatkoztak igazi eszme kritikusok, akik némi büszkeséggel közölték, hogy még nem is látták. A matematikához sajnos nehézfejű voltam és a híres gimnáziumtól, ahová jártam, hideglelősen féltem. A mozik sötét nézőterére bújtam, hogy ne üldözzön Párizs? Akkortájt oda csak disszidálni lehetett, vagy még azt sem, az én Bakonyom a Filmmúzeum maradt. Pusztuljatok bilincses iskolák, kiáltottam volna szabadon, de gyáván tovább bifláztam. Aztán telt-múlt az idő és megnéztem a Bolond Pierrot-t is. Akkor kicsit bátrabb lettem.
Bikácsy Gergely

Róla szól: Robert Bresson, Jean-Luc Godard, Eric Rohmer, Jacques Rivette, Jean Renoir

Budapest Film / Héttorony, Budapest, 1992

enceladus93
Bikácsy Gergely: Bolond Pierrot moziba megy

Engem nagyon zavartak Bikácsy fél mondatokban odavetett kiszólásai, mikor például valami nem kellően értékelt francia szerzővel szemben „Bergman számos magasröptű kudarca” jutott eszébe, vagy a Lynch-életművet egy az egyben blöffnek minősítette. Nem is tudom. Szerintem ez sznobizmus.