Migránsok 39 csillagozás

Bihary Péter: Migránsok Bihary Péter: Migránsok

Bihary ​Péter legújabb, önélrajzi alapokra szőtt regényét tartja a kezében. Ez a meglepően nyílt, őszinte vallomás -– hamar arcon csapva a gyanútlan sztereotípiákat -– a korunkat érintő egyik legsúlyosabb és legaktuálisabb, világméretű jelenségéről szól.
A regény fejére állított, fordított sodrású világában belülről kifelé haladnak a dolgok; a kisemberek hőssé, a hősök egyszerű kisemberré, az okozatok okokká, az okok pedig okozattá válnak, és hamar kiderül, hogy az előítéleteink csupán rossz beidegződések, hogy nincsenek címkék, – mindössze összefonódó emberi sorsok vannak.
Nincs itt más, csak mi vagyunk.
A kötet két szálon futó, mégis össze-összeolvadó cselekménye folytonos feszültséget teremt, amit mesterien tör meg időnként a már jól ismert, keresetlen és nagyszerű Bihary-humor.
Hogy emellett a történet távoli, ismeretlen és félelmetes világokba csábít – nem csak földrajzi értelemben,- csak bónusz a szerző rabul ejtő stílusa mellett.
A regény… (tovább)

Álomgyár, Budapest, 2023
Magánkiadás, Budapest, 2020

Rókagomba>!
Bihary Péter: Migránsok

Ez az első olvasásom a szerzőtől, de holt biztos, hogy az összes könyvét el fogom olvasni. Ez a könyv erősen hiánypótló az emberek mai nézetét tekintve. Amióta én is 'menekült' vagyok, azóta látom, hogy kevés olyan nép van, aki a magyarnál gyűlölködőbb. Mindenkibe bele kell kötni aki külföldi, roma, meleg, beteg, öreg, csúnya vagy túlsúlyos. Mindegy, hogy miért, de utáljuk a másikat. Nem tudok visszaemlékezni, hogy mire ez a felsőbbrendűség. Mikor külföldre jöttem, meglepett az elfogadás természetessége. Én is hasonló munkákat találtam, de egy percig sem volt kérdés, hogy akarom csinálni. Köszönöm az írónak, hogy a remek humorával, öniróniájával és derűlátásával visszahozta az akkori emlékeket. Csókoltatom a feleségét, mert egy ilyen társ minden gazdagságnál és fényűzésnél többet ér. És a társadalmi normák ellenére Ö nem lett házisárkány. Esther története pedig maga a csoda. Imádtam a könyv minden sorát. Köszönöm ♥

rókatündérlizi P>!
Bihary Péter: Migránsok

Ezzel a művel igazolta számomra Bihary Péter, hogy maximálisan helye van a munkásságának a kortárs írók között, műveinek pedig a könyvespolcomon. Nem véletlenül érzem és gondolom, hogy ebben a kemény fickóban óriási szív, érző lélek lakozik.

Más, mint A veszett kutya és A falka. Bár itt sem kell nélkülözzük az író sajátságos humorát, ám ez most nem élvonalban van, csak kísér bennünket és segít feloldani a feszült helyzeteket jókor, jó helyen.
Egy igazi érzékenyítő könyv született. Összeszorult szívvel, időnként levegőt visszafojtva olvastam. Új értelmezést kap a migráns szó általa. Megmutatkozik, hogy migráns és migráns között van különbség, és mégsem. Minden a feje tetejére, majd visszaáll. Végül napvilágot lát, hogy az adott helyzetben a túlélésen felül a legfontosabb embernek maradni.
Rengeteg kérdést és önvizsgálati magot hagy maga után a könyv.

Kovács_Ági_3>!
Bihary Péter: Migránsok

Nem is tudom, hogy miként is fogalmazzam meg a véleményemet erről a könyvről. Talán azt elmondhatom, hogy személy szerint kötelezővé tenném ezt a könyvet középiskolákban. Egy érzelmi hullámvasút volt számomra ez a történet.
Teljesen magába szippantott és olvastam, olvastam és olvastam.
Én tisztelem, becsülöm azokat, akik mernek lépni, a jobb élet reményében.

Bővebben itt olvashatod:

Óvári_Stefán_Ildikó>!
Bihary Péter: Migránsok

Nincsenek szavak erre a könyvre. Minden középiskolában kötelezővé tenném a kamaszoknak. Nem lehet letenni.

Csóri_Éva>!
Bihary Péter: Migránsok

Ez egy olyan könyv, amit az élet írt. A szereplők valós személyek, az események kevés híján valóban megtörténtek. Megdöbbentő őszinteséggel tárul elénk, hogy embereknek miért kell elhagyniuk a hazájukat. A komolysága ellenére mégis lebilincselő, fordulatos olvasmány. Mindazoknak ajánlom, akik a migráns szót nem a mai „elcsépélt” megfogalmazás szerinti értelmezésben szeretnék megismerni.

Viló_Andrea>!
Bihary Péter: Migránsok

Bihary Péter egy másik könyvét egy ismerősöm ajánlotta, már akkor az a könyv a listámra került. Mégis úgy alakult, hogy egy barátnőmnek köszönhetően a Migránsok-at olvastam először. Nagyon nagy hatással volt rám az biztos, nagyon jól van megírva a könyv. Az íróról tudni kell, hogy rendőr volt, és nyilván sok durva dolgot látott mégis olyan szépen fogalmazza és írja meg a történéseket, hogy nem szégyenlem többször a könnyem is kicsordult, olykor a szomorúságtól, olykor az együttérzéstől, olykor az örömtől. Ugyanakkor nagyon megrázó is volt.
Összességében egy nagyon jó könyvet olvashattam és biztos, hogy az összes könyvére sort fogok keríteni.
Titeket is erre bíztatlak.

Gombos_Niki>!

Imádtam minden sorát!
Nagyon szívszorító történet. Az ember bele sem gondol, hogy sokan milyen szenvedést élnek át egy szebb jövő reményében. Megrázó dolgokat tár elénk a könyv, aminek hatására akár át is értékelhetjük a saját életünket.
Persze nem minden bevándorló olyan, mint Esther, de mi sem vagyunk egyformák…

Ezt a lebilincselő történetet mindenkinek el kellene olvasnia.

Monostori_Fehér_Mónika>!
Bihary Péter: Migránsok

„A legjobb történeteket mindig az élet írja” – mondta valaki én azzal egészíteném ki, hogy a legkegyetlenebbeket is.

A könyv első részében zajló események a szokásos Bihary-humorral tűzdelt élethelyzetek, amiken jókat kuncogsz, de közben sírsz, hogy ezt a lelki terhet hogy a fenébe lehetett kibírni. Elhagyni a hazát szerintem az egyik legkeményebb dolog az életben, hatalmas motiváció kell ahhoz, hogy ezt a lépést megtegye az ember. Ahhoz hogy egy „jobb életet” sikerüljön élni, a legfontosabbak a személy attitűdjei. Mert ugye: külföldre is csak magadat viszed.
Amit szöget ütött a fejembe az előszó pár mondata:
„ Sokszor tapasztalom, hogy az emberek úgy alkotnak képet, úgy ítélkeznek, hogy fogalmunk sincs a történések hátteréről. Úgy állnak be egy ügy mögé, vagy éppen ellene, hogy csak azokkal az információkkal rendelkeznek, amiket valaki vagy valakik beléjük sulykol.”
Minden szava igaz.

Nos a másik vonal…. Olvastam több könyvet az afrikai menekültek témájában és minden egyes alkalommal elképedek, hogy az emberi faj mit képes saját magával és embertársaival szemben elkövetni. A főszereplő nem a „jobb élet” reményében, hanem egyáltalán azért menekül, hogy élhessen. Európai szemmel, elképzelni nem tudjuk, mit jelent nekik az „otthon”. Te azon dühöngsz, hogy nincs internet-szolgáltatás, ő pedig olyan kalyibában él, ahol nincs víz, áram, a lánygyerekeket 14 éves korukban szó szerint eladják, a többiről nem is beszélve. A cselekményt leírni nem szeretném, mindenki olvassa el, érdemes.
Elgondolkodtató azonban, hogy ennyi borzalmas élmény után hogy tud az ember épp ésszel életben maradni, mennyire maradnak meg sejtszinten ezek az emlékek, és az utódai hogyan fogják hordozni magukban genetikai szinten a rettegést.

Ha úgy érzed, semmi újat nem tudnak már neked mondani ebben a témában, akkor csak olvasd el ezt a regényt, érnek még meglepetések.

Gergely_Ildiko>!
Bihary Péter: Migránsok

A Migránsok című könyv egy tehetséges író tollából származik. Rashid és Eszter története azonnal megragadja az olvasó figyelmét és végig görcsben van a gyomra, legalábbis az enyém végig abban volt….Annyira szépen fűzi a szálakat, hogy a végén egy kerek egész jön ki.. Zseniális könyv, tele szenvedéssel, szerelemmel, harccal. Harc a mindennapokban, küzdelem a túlélésért!… Fontos a családi jólét megteremtése, ezért az ember bármire képes. A munka nem szégyen! Bihary Péter bármilyen témájú könyvvel is áll elő, az 100 %, hogy zseniális lesz! Garantált az izgalom, garantált az élmény. Tanító jellegű, letehetetlen olvasmány! ♥

Perei_Annamária>!

„Csak magyarokkal ne állj össze!” Amikor a boltban meghallották, hogy valaki magyarul beszél, ők németre váltottak. Nem értettem. Mivel nem a saját káromon akartam megtanulni, így inkább figyelő üzemmódra váltottam. Láss csodát. Tényleg a legfurcsább nemzet vagyunk. Összetartás nulla. Széthúzás, irigység, magamutogatás száz százalék.

Enique>!

– Akit komolyan megérint a halál szele, az némileg lelkissé válik […]

Perei_Annamária>!

Szóval, mi vagyunk a migránsok. Mi vagyunk, akiktől rettegni kell. Sok innen-onnan érkezett embert ismertem meg, és nagy többségük igazi kispolgár. Él. dolgozik, gyereket nevel, adózik, és beilleszkedett. Egyik sem a patás ördög. Mint minden halmazban, itt is vannak olyanok, akik rossz szándékkal érkeznek. Ez sajnos kivédhetetlen. Hiszem, hogy ezen emberek ellen az egyetlen lehetséges ellenszer, ha mindenki magába néz és megkeresi a jóságot. Hidd el, könnyű jónak lenni. Egy idő után már akarni sem kell. Jön az magától.

Perei_Annamária>!

Nem bántam meg, hogy emigráltunk. Megtenném újra. Nem buzdítok erre senkit, csak azt szerettem volna elérni, hogy mielőtt pálcát törsz egy migráns fölött nézd meg az útját. Nincs kizárva, egyszer ez lesz a te utad is.

Kapcsolódó szócikkek: emigrálás
Perei_Annamária>!

Nincs kizárva, hogy egyszer egy járvány, egy időjárási anomália, vagy bármi más miatt mi leszünk kénytelenek az ő földjükre menekülni. Isten kegyelmezzen nekünk, ha úgy fognak bánni velünk, ahogy mi bántunk velük. Nem szeretném, ha kutyákkal maratnák a gyermekeim, ha drótkerítéseken kellene átdobálnom őket egyenként. Ha bevetési rendőrök fegyvereivel kellene farkasszemet néznem, vagy könnygázt kapnánk az arcunkba. Ha a gyermekeim élete lenne a tét, akkor istenuccse megtenném lelkiismeret-furdalás nélkül. Hívatlanul mennék más országba. Igen. Menekülés közben eltolódnak a határok és eltorzulnak az értékrendek. És biztos vagyok abban, hogy te is megtennéd.

Enique>!

Minden diktatúrára jellemző, hogy rengeteg besúgója van.

Perei_Annamária>!

Sokszor tapasztalom, hogy az emberek úgy alkotnak képet, úgy ítélkeznek, hogy fogalmuk sincs a történések hátteréről. Úgy állnak be egy ügy mögé, vagy épp ellene, hogy csak azokkal az információkkal rendelkeznek, amiket valaki vagy valakik beléjük sulykol. Az információ manipulálása mára már nemhogy iparággá, de életformává nőtte ki magát.

Perei_Annamária>!

A másik, amit megtanultam, az az, hogy egy olyan dolog van, amit minden haldokló egy emberként bán meg és csinálna másként. Nem titok. Megbánja, hogy annyi mindent helyezett a családja elé. Ha újrakezdhetné, a családja és a szerettei lennének az elsők. Szarna a kocsira, a harácsolásra, a karrierre. Egy olyan szó volt, ami – mint egy varázsige vagy egy egyszavas ima – elhagyta a szájukat. Szeretet. Szeretni akartak és szeretve lenni.

Perei_Annamária>!

Miután mindent megbeszéltünk, Detti elvitt minket a rathausba. Ez a polgármesteri hivatal. Rákészültem az otthoni viszonyokra. Órákig tartó sorban állás, önelégült, elszállt, seggfej hivatalnokok, akik önnön fontosságuk teljes tudatában ott tesznek keresztbe, ahol csak tudnak, hogy még jobban kidomborodjon Istentől kapott hatalmuk.
Ehhez képest teljes volt a csalódás. Kávéval ugyan nem kínáltak, de halálkedves volt mindenki. Felvették az adatainkat. Bejelentkeztünk a leendő lakcímünkre. Ezek az elvetemültek semmi papírt nem kértek. Bemondás alapján működött minden. Fő a bizalom.

Nellicu>!

Egy dolgot megtanultam. Senki nem ad neked ingyen semmit. Legyél bátor, szívd fel magad. Ne kifelé élj másoknak. Legyenek céljaid. Ha harcolsz értük, még többet is kapsz az élettől, mint amire számítottál.