Pollack ​Mihály 1 csillagozás

Bibó István: Pollack Mihály

Pollack ​Mihály, a 19. század első felének legjelentősebb magyarországi mestere, sok szempontból kora rendkívül jellegzetes alakja. Életútját végigkövetve tanúi lehetünk a Magyarországon munkát és megélhetést kereső, s végül hazát is találó, elmagyarosodó német polgár sorsának; megfigyelhetjük azt a folyamatot, amelynek során az építészet területén nálunk is végleg szétválik az iparos és a művész, az építőmester és az építész, a muarius és az architectus munkája és a feladatköre; s Pollack építészi tevékenysége nyomán az újkori Magyarország egyik legfontosabb, felemelő – s talán legszebb – korszakának, a reformkornak levegőjét is megérezhetjük. Kibontakozik előttünk a főváros szerepére szinte tudatosan készülő Pest fejlődése; s mivel az építészet az élet minden területével összefügg, s a társadalom minden rétegét érinti, a polgárosodó fő- és középnemesség életébe, a kastélyok, kúriák, polgárházak gazdáinak mindennapjaiba is bepillantást nyerhetünk.

„…a kiforrott… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Az építészet mesterei Holnap

Holnap, Budapest, 2008

Nieve>!
Bibó István: Pollack Mihály

Jó áttekintés, sok tervrajzzal, vázlattal, korabeli ábrával és régebbi fényképekkel. Sajnos néhol nekem nem volt elég részletes az épületek bemutatása, leginkább véleményeket olvastam, nem elemzéseket.