A ​császár kis barátnéja 8 csillagozás

Betsy Balcombe emlékirata Napóleonról Szent Ilona szigetén
Betsy Balcombe: A császár kis barátnéja

A ​kis Elizabeth Balcombe, a barátoknak és rokonoknak csak Betsy, szörnyen unalmasnak találta az életet Szent Ilona távoli szigetén.

Szürke hétköznapok peregtek Balcombe-ék faházában James Town peremén, mígnem 1815. januárjában mindent megváltoztatott egy különleges vendég érkezése. Bonaparte Napóleon szállt partra a szigeten; nemrég még Európa ura, most száműzött fogoly. Balcombe-ék, a többi szigetlakóval egyetemben, megdöbbenéssel fogadták a hírt. Hát még amikor Napóleonnak megtetszett villájuk, a „Csipkebokor”, és hozzájuk költözött. Betsy hamarosan leküzdötte elfogódottságát, hogy egy császárral él egy fedél alatt, és jó barátságba került vele.

A kor szokásához híven megörökítette az évődő beszélgetéseket, amelyet a világ leghíresebb rabjával töltött. Az eredmény ez az egyedülálló emlékirat, amely egy szinte hihetetlen történetről ad számot kimerítő részletességgel. Így társalgott, játszott, évődött és barátkozott egy koraérett, szerelmes kamaszlány… (tovább)

Eredeti mű: Betsy Balcombe: Une idylle de Napoléon à Sainte-Hélène

Róla szól: Napóleon

GABO, Budapest, 2012
194 oldal · ISBN: 9789636896041 · Fordította: Bori Erzsébet

Napóleon

Ravenstein
Betsy Balcombe: A császár kis barátnéja

Betsy Balcombe: A császár kis barátnéja Betsy Balcombe emlékirata Napóleonról Szent Ilona szigetén

Napóleon császár és egy angol bakfis barátsága Szt. Ilona szigetén. Betsy kisasszony könyve emlékek közt csapongva mutatja be Napóleont, számkivetettsége alatt. Szomorú könyv, egy olyan embert mutat be, aki a csúcsról bukott alá, mégis megőrizte nagyságát, könnyedségét. Eltűrte ellenségei alantas húzásait és barátokat is talált az angolok között.
Olyan érzés a könyvet olvasni, mintha az ember egy ketrecbe zárt oroszlánt nézne.

(Ja és a boritón olvasható szerelemről szó sincs… Hála Istennek!)

Natalie
Betsy Balcombe: A császár kis barátnéja

Én imádtam! Sajnos nagyon rövid, de rendkívül aranyos és érdekes.

Betsy Balcombe: A császár kis barátnéja

Kellemes kis emlékirat néhány hónapról, amely időszakban Betsynek volt szerencséje(?) találkozni Napóleonnal. Sok fekete-fehér kép „színesíti” az írást, jók a lábjegyzetek. Jönnek egymás után a sztorik, egész jó képet festve a volt császár száműzetésének mindennapjairól. Kár, hogy az író családja nem maradt a szigeten, így nem olvashatjuk a további évek történetét …
A címlap látványa és felirata ellenére nekem nem sikerült a szerelmet sem nyomokban, sem a sorok között felfedeznem :))

Chris
Betsy Balcombe: A császár kis barátnéja

Érdekes olvasmány. Érdekes, mert egy sokkal átfogóbb képet kapunk Napóleon öregkoráról, amikor száműzetését töltötte Szent Ilona szigetén. Betsy természetesen kicsit elfogult vele kapcsolatban, hiszen a korkülönbség ellenére barátok lettek, de ettől függetlenül sok mindent megtudunk a nagy Napóleonról.

annie55

Napóleon sokat biliárdozott a kíséretével. Abban a megtiszteltetésben volt részem, hogy hogy ő maga vezetett be a játék rejtelmeibe; de én a gyakorlásra ráunva azzal szórakoztam, hogy hogy célba vettem az ujjait a golyókkal , s az volt a legnagyobb sikerem, ha felkiáltott fájdalmában.

130. oldal, 2012

Chrissie

…a ló patái felszaggatták a szép pázsitunkat

31. oldal, 2012

annie55

Kivételezett személy voltam. Az én szavamra még mondat közben is abbahagyta a diktálást, s utasítást adott, hogy nyissák ki nekem a kertkaput. Engem mindig beengedett és mosolyogva fogadott.

56. oldal, 2012

annie55

Napóleon már hónapok óta lakott a szigeten, amikor megkaptuk azokat az újságokat, amelyekben a Csipkebokorban [Balcombék háza – pável] való időzést megörökítő anekdoták voltak. A sok ostobaság között szerepelt egy Montchenu márki írta levél, amely Napóleon és családunk pajkos játékairól számol be, többek között a szembekötősdiről és a kard-afférról, majd azzal zárja sorait, hogy „Miss Betsee” a legrakoncátlanabb kislány, akivel valaha találkozott, s közli azt a keresetlen véleményét, hogy az ifjú hölgy bizonyára őrült.

92. oldal, 2012

annie55

(Napóleon) gyakran már három órakor felébredt, és még jóval az öreg Toby, a rabszolga előtt lement barangolni a kertbe (…) A mi jó öreg malájunk szerette „Bonyt”, ahogy a császárt nevezte, hogy mindig a keze ügyében hagyta a kertkapu kulcsát. Senki mást nem részesített ilyen kedvezésben, de a császárnak sikerült teljesen elnyernie az öreg szívét.

135. oldal, 2012

Amapola P

-Önök nemsokára elhajóznak Anglia felé, és itt hagynak engem meghalni ezen nyomorúságos sziklán. Nézzék azokat a roppant hegyeket… azok az én börtönfalaim. Hamarosan hírül veszik, hogy Napóleon császár meghalt.

184. oldal, 2012

annie55

Az apám sokszor számolt be arról, hogy a császár annyira bele tudott merülni a kormányzóval való kisszerű huzakodások részleteibe, mintha legalábbis birodalmak sorsa múlna rajtuk.

192. oldal, 2012

Amapola P

Neki volt a legkövérebb és legszebb keze a világon: az ujjpercei gömbölydedek, mint egy kisbabának, az ujjai elkeskenyedők és szépen formáltak; a körmei hibátlanok.

Kapcsolódó szócikkek: Napóleon
Amapola P

Leírtam neki a francia négyest és a hazai táncokat, amelyeket egy bizonyos Mr. Croad vezetett be, a legnagyobb dandy, aki valaha Szent Ilonára tette a lábát. Ez a fiatalember képes volt arra, hogy vacsorához öltözés előtt egy óráig a feje fölé emelt lábbal üljön, mert ezután könnyebben tudta bebújtatni a lábát a szűk cipőbe.

Kapcsolódó szócikkek: dandy