Bethlen ​Miklós önéletírása 6 csillagozás

Bethlen Miklós: Bethlen Miklós önéletírása Bethlen Miklós: Bethlen Miklós önéletírása Bethlen Miklós: Bethlen Miklós önéletírása

Bethlen Miklós Önéletírásának a szerzőtől származó, eredeti kézirata nem maradt fenn. A Szalay László gondozásában megjelent első kiadás három XVIII. századi kéziratos másolat alapján készült. Szalay László szövegét követi a jelen kiadás is; csupán néhány helyen tér el tőle, midőn Bethlen művének újabban előkerült, XVIII. századi másolatai a szövegmódosítást feltétlenül indokolttá tették.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Téka Kriterion · Magyar Századok Ardói

Kriterion, Bukarest, 1970
218 oldal · keménytáblás
Szépirodalmi, Budapest, 1955
834 oldal

SignorFormica>!
Bethlen Miklós: Bethlen Miklós önéletírása

Rendkívül jó próza. Jól írt ez erdélyi ember, ízes frissen ropogósak a mondatai. Nem rohan sehová, figyelni kell rá, ez igaz. Egy különleges jellem tárja itt fel magát. Szinte semmi póz nélkül. Remek!

Horváth_Evelyn>!
Bethlen Miklós: Bethlen Miklós önéletírása

Szerintem rettentően kedvfüggő mű. Irodalmárok számára lehet élvezhető is (számomra az volt), de a laikusok besokallhatnak tőle egy idő után. Röviden ennyit tudnék elmondani. Vannak benne „érdekes” részek, amiken ez ember lánya el-elmosolyodik, én ezek miatt például kimondottan szórakoztatónak éreztem.

Lunemorte P>!

A napon felül ha mehetnél, soha éjszakád nem lenne.

100. oldal, 21. rész

Lunemorte P>!

Mit használ énnékem, kiváltképen holtom után, ha valaki az én életemet tudja, és ha jól szól is róla; viszont mit árt, ha nem tudja, vagy rosszul szól is róla?

31. oldal, Első rész

berg>!

Az atyám elmenvén Barcsaival, az anyám gyermekeivel méne Segesvárra s én is. Rákóczi fejedelem pedig az atyámnak minden ingó-bingó marháit elajándékozta, jószágit is elígérte kit egynek, kit másnak, s kiváltképpen Szentpáli Jánosnak, Kende Gábor és Csató Albertnek. Az anyámat minden gyermekeivel, javaival együtt árestom alá veték, Segesvárott boltját elpecsétlék, jószáginkat Szent-Pálon kívül elfoglalták, a szállásunkra szász őrzőket rendelének. Csató Albert az én aranyos kardomat az oldalamról, varratott lódingomat a nyakamból voná le. N. B. Ez nagy szegénységre jutván vénségében, egyszer a többi között Husztra jöve hozzám udvarlani, már én főispán lévén Máramarosban, és én tíz köböl búzával alamizsnálkodám néki, s maga majd sírva követett a régiről, s köszönte a búzát.

Tizenkettedik rész

Kapcsolódó szócikkek: Segesvár