Wabi ​Sabi 17 csillagozás

Útmutató a belső békéhez
Beth Kempton: Wabi Sabi

A ​wabi sabi a japán esztétika egyik irányzata, amely segít, hogy megtaláljuk a szépséget a tökéletlenségben, és értékeljük az egyszerűséget, illetve a természetességet.

A zenben gyökerező wabi sabi bölcsessége különösen fontos a modern korban, amikor folyamatosan keressük az élet anyagi világon túlmutató értelmét és belső békénket.
A wabi sabi a maga évezredes bölcsességével segít lelassítani, és megmutatja, hogyan kapcsolódhatunk újra a természethez. Legyen szó az évszakok váltakozásban való gyönyörködésről, a hívogató otthon megteremtéséről vagy akár a méltósággal teli öregedésről, ez az ősi japán megközelítés és a könyvben található gyakorlati tanácsok segítenek, hogy tökéletesen tökéletlen életünk örömteli és tartalmas legyen.

Beth Kempton a japán kultúra nagy tisztelője és követője. Japán szakot végzett az egyetemen, s második otthonaként tekint Japánra. Volt műsora a japán televízióban, és rendszeresen publikál a keleti filozófiákról. Online is népszerű… (tovább)

280 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634335504 · Fordította: Bakonyi Berta

Japán

AniTiger MP

Beth Kempton: Wabi Sabi Útmutató a belső békéhez

Nagyvonalakban leírtam a blogon, hogy mivel foglalkozik a WABI SABI c. könyv, de hozzá kell tennem, hogy nagyon könnyű elmélyülni benne, ám mivel nehéz gyakorlatokat is tartalmaz, ezért időt kell szánni az elolvasására! Ennél összeszedettebb könyvet régen láttam, nagyon alaposan van összeválogatva, tele van elgondolkodtató apróságokkal, szívbe markoló kiemelt idézetekkel, és annyira sokfelől közelítünk a wabi sabi felé, hogy a végére tényleg összeáll az olvasó fejében egy kép róla! Inkább érezni lehet, mint elmondani vagy körülírni, de jó érzés.

Ha szereted az életfilozófiával foglalkozó, életszínvonalat javító könyveket, akkor ez – akárcsak az Ikigai – egy nagyon jó stílusú kiadvány, ami tele van hasznos tanácsokkal és gyakorlatokkal.

Bővebben a blogon:

280 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634335504 · Fordította: Bakonyi Berta
Lovebooks

Beth Kempton: Wabi Sabi Útmutató a belső békéhez

Arról szól ez a könyv, hogy vegyük lazábban az életet, járjunk nyitott szemmel és éljünk meg minden pillanatot, ne rohanjunk el az életünk elől.

Boglinc P

Beth Kempton: Wabi Sabi Útmutató a belső békéhez

Nagyon szerettem ezt a könyvet, ami kicsinysége ellenére oly sok bölcsességet tartalmaz, hogy képtelen leszek egy értelmes értékelést írni róla.

Legszívesebben a fél könyvet kiidézném a molyra, és még az sem lenne elég, szóval én amondó lennék, hogy bizony ezt mindenkinek olvasnia kell. ^^ Ha érdekel japán, ha egy kicsit lassítanál, ha már zavar a modern társadalom anyagiassága, de nem tudod, mivel küszöbölhetnéd ki, vagy ha egyszerűen csak szeretnél egy könyvet, ami megnyugtató és még hasznodra is lehet, akkor ne is menj tovább! Komolyan!

Ha van kedved esélyt adni, hogy sikerült-e valamivel összeszedettebb és értelmesebb értékelést írnom róla a blogomon, akkor itt megtalálhatod:

Saille P

Beth Kempton: Wabi Sabi Útmutató a belső békéhez

Kicsit bajban vagyok ennek a könyvnek az értékelésével. Igazából azt tudnám mondani, hogy kifejezetten Japán-rajongóknak ajánlanám nyugodt szívvel. Ugyanis elég mélyen beleás a japán kultúrába, egészen a lingvisztikai fejtegetésekig, hogy megvilágítsa nekünk a wabi sabi értelmét, de nekem egyszerű nyugati olvasónak ennél kevesebb is több lett volna. Végigrágtam ugyan magam rajta, de mivel nem érzem ugyanazt a rajongást mint az írónő (bár tény és való, ovis koromban még odavoltam a japán királyi családért – a családi legendáriumunk szerint, de erre már vajmi kevéssé emlékszem),szóval nekem csak fogalmak maradtak meg a könyvből, mint pillanat, elmúlás, szépség…ilyesmik. Őszintén szólva nekem az egész wabi sabi értelmét sokkalta jobban megvilágította az a példa amikor egy másik írásban arról olvastam, hogy Japánban a törött cserepeket úgy ragasztják újra össze, hogy kitöltik a repedéseket arannyal…. Igy a tökéletlenségből másfajta tökéletesség fakad, a romlásból új szépség keletkezik, a múlandóságból időtállóság….Azt hiszem én maradok ennél a képnél. :)

tizkicsikonyv

Tökéletlenül tökéletes.

cintiatekla P

Beth Kempton: Wabi Sabi Útmutató a belső békéhez

A kötet rendkívül részletes és alapos, ráadásul egyszerűen érződik a szerző Japán-szeretete a sorokból: pontosan emiatt több ez a könyvecske annál, mint egy érzés leírása. Az olvasó egy már-már tanulmánynak is beillő, mindenre kiterjedő írást tarthat a kezében, amiből gyakorlatilag semmi sem hiányzik, az élet minden területét igyekszik lefedni.

Hogy kiknek ajánlanám ezt a könyvet? Leginkább azoknak, akiket foglalkoztatnak a keleti kultúrák, Japán szerelmesei, vagy egészen egyszerűen nem csak a felszínre kíváncsiak. Laikusként, és a keleti kultúráktól idegenkedőknek nem ajánlanám, ez a kötet tényleg sokkal komplexebb, mint amik például a dán hyggéről születnek: a Wabi Sabi elkötelezettséget igényel.

Bővebben: http://www.teklakonyvei.hu/2019/07/beth-kempton-wabi-sa…

adrykacska P

Beth Kempton: Wabi Sabi Útmutató a belső békéhez

A fejezetről fejezetre fokozatosan merülünk el a wabi sabi titkában, és a legvégére talán mindenki számára érthetővé válik a szépség és a jóság megtalálása, meglátása. Elsősorban a keleti kultúra iránt érdeklődőknek ajánlom Beth Kempton Wabi Sabi című könyvét. A fanatikusok meg fogják találni a nekik szóló mondatokat a könyvben. A komplex és átfogó kötetet laikus nem tudja kellőképpen élvezni, és nagyon hamar félre fogja tenni.

A teljes értékelés a linkre kattintva elolvasható: https://adrykacska.blogspot.com/2019/08/terkep-belso-be…

Ocukáné_Kaszahara_Mei

Beth Kempton: Wabi Sabi Útmutató a belső békéhez

Nagyon inspirálónak találtam ezt a könyvet. Keveset tudok Japánról, a japán kultúráról, de mindig elbűvöl az esztétikai látásmódjuk, az alaposságuk, a rendszereik, és a könyv áltál javasolt feladatok, szemléletek, gondolatok is jól jöttek most nekem a novemberi fénytelen időszakban. Segített összpontosítani a jóra, szépre a mindennapokban. Néhány feladatot le is másoltam, hogy később is el tudjam végezni.

Málnika

(…) olyan dolgok miatt nyugtalankodunk, amelyek még meg sem történtek. Saját korlátainkat hangoztatjuk önmagunk előtt; alábecsüljük mindazt, amiben kimagasló érdemeink vannak, és felértékeljük mindazt, amiben hiányt szenvedünk.

44. oldal, A wabi sabi eredete, jellemzői és mai alkalmazhatósága

Málnika

Az erdőt nem érdekli, hogyan áll a hajunk. A hegyek sem indulnak meg beosztásunk hallatán. A folyókat sem állítja meg, hogy hány követőnk van a közösségi médiában, mekkora a fizetésünk, vagy milyen népszerűek vagyunk. A virágok virágoznak, attól függetlenül, hogy hibázunk-e vagy sem. A természet csak létezik, és úgy fogad minket, ahogy vagyunk.

92. oldal, A természettel élni

Málnika

Hogy fel kell hagynunk a “még több” folyamatos hajszolásával, hogy észrevegyük mindazt, ami máris a látóterünkben van. Hogy le kell lassítanunk, hogy láthassunk és odafigyelhessünk arra is, ami a felszín alatt van. Hogy olyan tárgyakkal, emberekkel, dolgokkal vegyük körbe magunkat, amiket és akiket szeretünk és megbecsülünk. És azt is, hogy olykor-olykor elmerengjünk azon, hogy az élet körforgás, nem tart örökké, rövid és értékes.

62-63. oldal, Egyszerűen + szépen

Málnika

Aki hajt, annak meg is kell állnia. Feszítés után lazítani kell. Minden erőfeszítés után pihenni kell. Megvan az alkotás ideje, és megvan az inspirálódásé. A zaj ideje és a csendé. Az összpontosításé és az álmodozásé. A dagályé és az apályé. A növekedésé és a fogyatkozásé.

100. oldal, A természettel élni

Bea_Könyvutca P

A rugalmasság erő. Légy olyan, mint a bambusz!

Málnika

Nekünk sem kell makulátlannak és egyformának lennünk, mintha csak valami embergyárból kerültünk volna ki. Mi lenne, ha inkább úgy gondolnánk önmagunkra, akár egy gyönyörű, szeretettel megformázott, kézműves cserépedényre, amely épp tökéletlenségei miatt, nem pedig azok ellenére oly becses? Mi lenne, ha elismernénk, hogy természet adta, külső-belső szépségünk mögött textúra, karakter és mélység van? És mi lenne, ha felismernénk, hogy mindaz, ami életünk során alakított rajtunk, az tett minket azokká, akik ma vagyunk?

130. oldal, Elfogadás és elengedés

Málnika

Tökéletlenségeink tesznek minket egyedivé, és épp egyedi mivoltunkban rejlik szépségünk.

131. oldal, Elfogadás és elengedés

Málnika

Attól a pillanattól kezdve, hogy felébredünk, egészen addig, míg ágyba nem zuhanunk, folyamatosan záporoznak ránk az üzenetek, hogy hogyan nézzünk ki, mit vegyünk fel, mit együnk és mit vásároljunk, mennyit kellene keresnünk, kit kellene szeretnünk és hogyan kellene a gyermekeinket nevelnünk. Sokan talán több időt töltünk mások életével foglalkozva, mint azzal, hogy a sajátunkért tegyünk valamit. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy milyen iramban kell tevékenykednünk, nem csoda, hogy sokan úgy érezzük, túlságosan is megterhelő; bizonytalanok vagyunk, sodródunk és kimerülünk.

43. oldal, A wabi sabi eredete, jellemzői és mai alkalmazhatósága

Málnika

Arról szól, hogy életünket valóban megéljük, ahelyett, hogy csak az oldalvonalról szemlélnénk. Arról szól, hogy hagyjuk, hogy a stratégia teret engedjen az érzékeknek. Arról, hogy időt szánunk arra, hogy odafigyeljünk.

24. oldal, Bevezetés

Málnika

De amikor mások mércéjével mérjük életünket és feltárjuk magunkat a “hogyan kellene” zsarnokságának, óriási nyomásnak tesszük ki magunkat, hogy olyan dolgokat érjünk el, tegyünk és birtokoljunk, amelyek nem is érdekelnek minket igazán.

45. oldal, A wabi sabi eredete, jellemzői és mai alkalmazhatósága