Népi ​játszóház 2 csillagozás

Beszprémy Katalin (szerk.): Népi játszóház

Javított, ​bővített kiadásban újra megjelent a Népi játszóház szöveggyűjtemény és segédanyag, a népi játszóházi foglalkozásvezetői tanfolyam hallgatói számára. A könyvben azonban nem csak a tanfolyamhallgatók, hanem a népi kézművesség iránt érdeklődők is hasznos információkhoz jutnak.A kötetben az évkör ünnepeihez, a paraszti gazdálkodás és szokások rendjéhez illeszkedve mutatjuk be a különféle természetes anyagokból, gyermekekkel készíthető játékok, tárgyak elkészítésének módját, hagyományokhoz való kapcsolódását. Az olvasó megismerkedhet a fonal, a gyékény, csuhé, szalma, vessző, gyapjú, agyag, bőr megmunkálási lehetőségeivel, ötleteket ad a karácsonyi készülődéshez, valamint ahhoz is, hogy mihez kezdhetünk a gyermekekkel a szabadban.

TARTALOM:

Körmönfonás
Zsinórkötés… (tovább)

Hagyományok Háza, Budapest, 2019
Hagyományok Háza, Budapest, 2007
148 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630095289 · Illusztrálta: Avalanche Artwork, Vetró Mihály
148 oldal · ISBN: 9630095289 · Illusztrálta: Avalanche Artwork, Vetró Mihály

Luther Márton

Beszprémy Katalin (szerk.): Népi játszóház

Beszprémy Katalin (szerk.): Népi játszóház Szöveggyűjtemény és segédanyag a népi játszóházi foglalkozásvezetői tanfolyam hallgatói számára

Remek gyűjtemény akár laikusoknak is, kár hogy az ollózottsága miatt sok szöveg hiányos v. nem olvasható!

szibolya>!

A gyári élesztő megjelenéséig – a múlt század végéig – házilag készült kelesztőanyagokat használtak. A házi élesztő egyik legfontosabb alapanyaga a komló. Tobozszerű termését Nagyasszonynap (augusztus 15.) után szedik, megszárítják és famozsárban megőrlik. Ezután vízben áztatva felfőzik és forró levél búzakorpára öntik. A tésztaszerű pépet gombócokra szaggatják és a tűzhely mellett vesszőkosárban szárogatják. A megszáradt élesztőt vászonzacskókban tárolják.

132. oldal (Tarján Gábor: Mindennnapi hagyomány)

Kapcsolódó szócikkek: élesztő · komló
szibolya>!

A „kétasszonyköze” (VIII. 15. – IX. 8.) varázserejű időszak: ekkor szedik a különféle gyógyfüveket, cséplik a magnak való búzát, gyűjtik az ültetni való tojást. Az ekkor keltetett tyúkok lesznek a legjobb tojók.

8. oldal (Tarján Gábor: Mindennnapi hagyomány)

szibolya>!

A hagyomány szerint Luther Márton, a nagy reformátor állított először karácsonyfát gyermekeinek. Az első karácsonyfa egy, az idősebb Lucas Cranachtól származó, 1509-ból való rézmetszeten látható, csillagokkal és gyertyákkal feldíszítve. Mások egy 1605-ös strassburgi kéziratra hivatkoznak, amely említést tesz a feldíszített karácsonyfákról.

53. oldal (Menjünk mi is Betlehembe - összeállította Granasztói Szilvia)

Kapcsolódó szócikkek: karácsonyfa · Luther Márton
szibolya>!

Ha a tésztát vékonyabbra eresztjük, palacsintát is süthetünk sütőkövön. Gyakran a forró kőre káposztalevelet tesznek, és ezen sütik a tésztát. A levél a lepénynek jó ízt ad. „Levelensültet” készítenek dió- tölgylevél vagy kukoricacsuhé segítségével is.

129. oldal (Tarján Gábor: Mindennnapi hagyomány)

szibolya>!

Jellegzetes lúgos kezelés a mercerezés.
Fonalaknál és szöveteknél alkalmazzák. Tömény, hideg nátronlúggal itatják át feszítés közben, ezáltal a szálak megduzzadnak, felületük sima és fényes lesz, szilárdságuk, nedvszívó képességük megnő. Ilyenek pl. a gyöngyfonal, finom puplin, ballonanyagok.

137. oldal (Landgráf Katalin - Szittner Andrea: Kézi szövés)

szibolya>!

Az összegyűjtött pénzből két krajcárt sárkánynak való papirosra költöttek. Boltban vettek nagy újságpapírt. Legalkalmasabb volt abban az időben az Egyetértés napilap. Sokan a tiszta fehér papirost szerették, s olyant vettek.

124. oldal (Kiss Lajos: Sárkányozás)

Kapcsolódó szócikkek: papírsárkány
szibolya>!

Vékony alumíniumlemezből – Budapesten, a Pozsonyi úti Metalloglobusban kapható – könnyen elkészíthetjük a megfelelő szaggatóformákat [a mézeskalácshoz].

56. oldal (Menjünk mi is Betlehembe - összeállította Granasztói Szilvia)

gjudit8>!

[…] tízéves koromig jóformán nem hagytam el az eredetileg nyaralónak épült szülőházat: a négy elemit is magánúton végeztem, s így mint naphosszat a környéken böngésző-bogarászó és matató-mesterkedő kisgyermek kitapasztalhattam, mennyi érdekességet és lehetőséget kínál a természet, mennyi mindenhez kezdhetünk benne. Így nem véletlen, hogy kollégiumi bentlakó diákként egyik kezdeményezője voltam a környék megismerését célzó csoportos kirándulásoknak, vagy épp több napos táborozásoknak. Majd pedig olyanként, aki az élethivatásának az emberi önismeretet szolgáló néprajzkutatást választotta, immár tudva tudtam, hogy az ember a természet gyermeke, hogy erre vall egész testi, lelki alkata, és hogy egész bonyolult, differenciált anyagi, társadalmi és szellemi kultúrája lényegi kulcsa is a természettel való eme eredeti gyökérben és tartós kapcsolatban keresendő. [ifj. Kós Károly]

gjudit8>!

[…] ha fiaimat elsősorban nem valamely mezőnyben mégoly „sikeres” versenyzőnek, szakbarbárnak, hanem mindenekelőtt a körül levő világban jó érzékkel tájékozódó s ezt szerető egész embernek óhajtom látni, jól jöhetne számunkra az embernek a természeti környezetével millió éves szoros kapcsolódásra utaló példázatok, és az eme ősi kapcsolat korunkban rohamosan lazuló szálainak újrafelvételét segítő ötletek. [ifj. Kós Károly]

gjudit8>!

Úgy éreztem, kötelességem közölni gyűjtőútjaim során is egyre csak erősödő meggyőződésemet, hogy szülőföldünk gyalogösvényein nyitott szemmel járva legalább oly sok és szép élményekben lehet részük, mint messzi vidékekre, esetleg távoli országokba vonatozva, autózva vagy repülve; hogy érdekes látni- és felfedeznivalók a mi itthoni tájainkon gyakran orrunk előtt is bőven kínálkoznak: hogy ezek épp a közelségük miatt alaposabban megfigyelhetők; hogy a környékkel való ismerkedést jó elkezdenünk a természeti környezettel, amely otthona volt annak az embernek, akinek alkotásai is – kultúrtájak, települések, műemlékek stb. – valójában csak ennek ismeretében lesznek teljességükben érthetők és értékelhetők. [ifj. Kós Károly]