A ​test mindent számontart 20 csillagozás

Az agy, az elme és a test szerepe a traumafeldolgozásban
Bessel van der Kolk: A test mindent számontart

Ez ​a mélyen emberi könyv átfogó megértést kínál a trauma okairól és következményeiről, reményt és világosságot nyújtva mindenki számára, aki megtapasztalta a trauma pusztító hatását. A trauma korunk egyik legnagyobb társadalmi kihívása, nemcsak a balesetek és a bűncselekmények folytán, hanem a szexuális és a családon belüli erőszak, illetve a közösségeken és iskolákon belüli bántalmazás által okozott rejtett károk miatt is.
Bessel van der Kolk a kutatás és a klinikai gyakorlat élvonalában eltöltött több mint harminc év tapasztalatából merítve bemutatja, hogy a trauma lényegét képező rettegés és elszigeteltség szó szerint átformálja az agyat és a testet, és hogy a traumatizált emberek miért élnek át érthetetlen szorongást, tompultságot és elviselhetetlen dühöt. Magyarázatot kapunk arra, hogy a trauma miként hat a koncentrációjukra, az emlékezetükre, illetve arra a képességükre, hogy bizalmon alapuló kapcsolatokat alakítsanak ki vagy akár otthon érezzék magukat a saját… (tovább)

Ursus Libris, Budapest, 2020
452 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155786242 · Fordította: Kós Judit

redikin>!
Bessel van der Kolk: A test mindent számontart

Bessel van der Kolk: A test mindent számontart Az agy, az elme és a test szerepe a traumafeldolgozásban

„Hogyan válik egy ígérettel és végtelen lehetőségekkel teli újszülött csecsemő harmincévesen hajléktalan alkoholistává?”

Ez egy nagyon fontos könyv. Nemcsak azért, mert hasznos mindazok számára, akik szeretnék jobban megérteni a trauma mibenlétét, kialakulását, a traumatikus élmények hatására a testben végbemenő folyamatokat, azt, hogy hogyan „ivódnak bele” különböző érzetek a testbe a védekezés részeként, nem utolsó sorban a terápiás lehetőségeket.

Hanem mert arról is szól ez az írás, hogy mennyire fontos lenne beszélnünk a gyerekbántalmazásról és -elhanyagolásról illetve a traumákról és az azokból fakadó függőségekről, mentális betegségekről. Mert mindannyiunk felelőssége, hogy a fejelfordítás vagy – az önmagunk vagy mások – megbélyegzése helyett eljussunk odáig, hogy beszéljünk ezekről és megfelelő módon segítsünk vagy segítséget kérjünk ott, ahol kell.
Valahogy úgy, ahogy Ingrid Sjöstrand versében, a „Van hozzá közöd?”-ben.

Úgy gondolom, lehetett volna kevésbé terjengős és jobban struktúrált a könyv, de mivel kb 30 év kutatási anyagáról van szó, így ezen túlteszem magamat.
Mindenkinek szívből ajánlom!

Szabó_Elvira I>!
Bessel van der Kolk: A test mindent számontart

A pszichológusszakma és a trauma témája iránt érdeklődő közönség is nagyon várta már e nagylélegzetű könyv hazai megjelenését. Jelen pillanatban alighanem ez az egyik legátfogóbb tudományos ismeretterjesztő mű, amely a világon olvasható a traumáról. Megértjük belőle, hogy biológiai szinten hogyan jön létre a traumatizáltság, ugyanakkor a trauma és a poszttraumás tünetek megélésének szemléltetésére is értékes leírásokat olvashatunk. Rengeteg emberi történet teszi élővé a könyvet, és elképesztő, hányféle helyzet vezethet traumához, hányféle emberi történet eredményezhet nagyon hasonló tüneteket. Mivel a szerző a traumakutatás egyik úttörője, természetszerűleg szó esik a traumakutatás történetéről, és világosan látszik, mennyi szakmai küzdelem, mennyi szívósság áll amögött, hogy ma tisztában vagyunk a poszttraumás tünetek mibenlétével, és számos módszer elérhető már a traumából való gyógyuláshoz (ez utóbbiakról bőven szó esik a könyv utolsó részében). A könyv hasznos és fontos olvasmány egyrészt azoknak a szakembereknek, akik traumával és traumatizált emberekkel dolgoznak, másrészt azoknak, akik (akár személyes érintettségük folytán) szeretnék mélyebben megérteni a traumát és következményeit.

selfmadehell>!
Bessel van der Kolk: A test mindent számontart

Alapmű, amit mindenkinek el kellene olvasnia, aki emberekkel foglalkozik (orvosok, ápolók, mentősök, tűzoltók, rendőrök, ügyvédek, ügyészek, bírók, börtönőrök, nevelőszülők, pedagógusok, szociális munkások, papok, lelkészek, színészek, zenészek, képzőművészek, újságírók)

Tunderke66 P>!
Bessel van der Kolk: A test mindent számontart

Szerintem zseniális könyv. Iszonyú mennyiségű anyag van benne, de jó olvasni, hogy mennyire elhivatott és okos emberek dolgoznak azért, hogy másokat segítsenek a traumáikból felépülni.
Nem csak egy mód és terápia vezethet el addig, hanem nagyon sok, így biztosan mindenkinek megtalálják a legideálisabbat. Már nem csak a gyógyszerek léteznek.

asmany>!
Bessel van der Kolk: A test mindent számontart

Nagyon tetszett a könyv. Átfogó, érthető, lenyűgöző és reményteli.
Harminc (de inkább ötven) évet ível át a pszichiátria történetében, megmutatva ennek a szakmának a kereső, gyógyítani, segíteni akaró oldalát is.
Megdöbbentő, hogy az emberiség – mint organizmus – képes az organikus öngyógyításra, méghozzá racionális bizonyítékokkal alátámasztott újabb és újabb módokon. Nehéz elfogadni, hogy ezek – a ma már ismert, bizonyított – technikák nem érnek el áttörést az orvosi-szakmai körökben, és nem jutnak el hozzánk. Hihetetlen azonban látni, hogy így sem sorvadnak, tűnnek el, hanem önsegítési, önmegváltási képzések, könyvek, tanfolyamok, szolgáltatások formájában válnak elérhetővé és nőnek ki máshol, máshogyan, ha nem is az orvoslásban.
Csak remélni lehet, hogy ez az öngerjesztő folyamat egyre több önfelelős, öngyógyító emberre talál rá, segítve ezzel az idegrendszer kutatásának fejlődését és a mélyen óhajtott közösségi gyógyulásunkat is.

Nilse>!
Bessel van der Kolk: A test mindent számontart

Nagyon részletes és hasznos könyv. Érthetően és nagyon olvasmányosan lett megírva. Még ha nem is ért olyan mértékű trauma, mint amelyeket a könyv ismertet, szerintem mindenki tud példát mondani az életőből, amelyre az agya hasonlóan reagált, mint az itt leírt esetek többségében. Szorongással együtt élők is tanulhatnak belőle – és mindenki –, szerintem.

hetcsillagkozt>!

Traumatizáltnak lenni azt jelenti, hogy továbbra is úgy szervezzük meg az életünket, mintha a trauma még mindig tartana – változatlanul és változhatatlanul –, s ennek nyomán minden új tapasztalatot vagy eseményt a múlt által beszennyezett szűrőn keresztül élünk meg.

selfmadehell>!

Amikor előadást tartok a traumáról és a traumakezelésről, a résztvevők néha arra kérnek, hogy ne keverjem bele a mondandómba a politikát, és maradjak az idegtudomány, illetve a terápia határain belül. Jó lenne, ha elválaszthatnám a traumát a politikától, ám amíg továbbra is tagadásban élünk és kizárólag a traumát kezeljük, miközben az eredetéről nem veszünk tudomást, addig kudarcra vagyunk ítélve.

Kapcsolódó szócikkek: politika · terápia · trauma
hetcsillagkozt>!

A traumatizált emberek egyszerre emlékeznek túl kevésre és túl sokra.

hetcsillagkozt>!

…a traumatizált emberek megrekednek, megakad a fejlődésük, mert nem tudják integrálni az új élményeket az életükbe.

hetcsillagkozt>!

A tehetetlenség emléke többek között izomfeszültségként vagy szétesésként tárolódik az érintett testrészben: balesetek túlélőinél a fejben, a hátban és a végtagokban, szexuális bántalmazás áldozatainál a vaginában vagy a végbélben. Sok traumatúlélő élete a nemkívánatos testi érzetek elutasítása és semlegesítése körül forog, és a legtöbb ember, akivel a praxisomban találkozom, magas szintre fejlesztette magában az érzékeléssel szembeni tompultságot.

hetcsillagkozt>!

Az egymás elpusztítására való képességünk mellett az egymás meggyógyítására való képességgel is rendelkezünk. A kapcsolatok és a közösség helyreállítása kulcsszerepet játszik a jóllét helyreállításában.

F_Orsolya>!

A pszichológusok rendszerint az emberek belátására és megértésére apellálnak, amikor segíteni próbálnak nekik a viselkedésük irányításában. Az idegtudomány terén végzett kutatások azonban azt mutatják, hogy alig van olyan pszichés probléma, amely megértésbeli hiányosságokból ered; a legtöbb probléma abból fakad, hogy a mélyebben fekvő agyterületekről érkező hajtóerők mozgatják az észlelésünket és a figyelmünket. Amikor az érzelmi agy vészcsengője folyamatosan azt jelzi, hogy veszélyben vagyunk, nincs az az értő belátás, amely képes lenne elhallgattatni azt. Erről eszembe jut egy vígjáték, amelyben az egyik szereplő, aki már hetedszer kerül vissza a haragkezelés programba, a következőképp magasztalja az elsajátított módszereket: „Mindegyik remek és iszonyúan jól működik – mindaddig, amíg nem vagy valóban dühös.”

F_Orsolya>!

Senki sem tud „kikezelni” egy háborút, vagy bántalmazást, nemi erőszakot, molesztálást vagy bármilyen más borzalmas eseményt; ami már megtörtént, azt nem lehet semmissé tenni. Ám lehet foglalkozni a trauma testre, elmére és lélekre gyakorolt hatásaival. Ezek a hatások a megsemmisítő mellkasi szorítás, amelyet szorongásként, vagy depresszióként azonosíthatunk; a félelem a kontrollvesztéstől;
a veszélyre vagy az elutasításra irányuló állandó éberség; az önutálat; a rémálmok és az emlékbetörések; egyfajta ködösség, amely meggátolja, hogy a feladatra fókuszáljunk és teljes figyelmet szentelünk annak, amit éppen csinálunk; valamint a másokkal szembeni teljes érzelmi megnyílásra való képtelenség.

hetcsillagkozt>!

A modern idegtudomány egyik legvilágosabb tanítása az, hogy az énérzésünk abban gyökerezik, hogy eleven kapcsolatban vagyunk a testünkkel. Ha nem érezzük és értelmezzük a testi érzeteinket, akkor nem ismerjük igazán önmagunkat. Ahhoz, hogy biztonságban navigálhassunk az életben, észlelnünk kell ezeket az érzeteket és reagálnunk kell rájuk. Miközben az eltompulás (vagy a kompenzáló élménykeresés) elviselhetőbbé teheti az életet, nagy árat fizetünk érte: elveszíthetjük a tudatosságunkat arról, hogy mi zajlik belül a testünkben, és ezzel együtt a teljes, testi életteliség érzését is.

hetcsillagkozt>!

Az érzéseink egyszerű megfigyelése elősegíti az érzelmi szabályozás képességének fejlődését, és lehetővé teszi, hogy ne próbáljunk többé figyelmen kívül hagyni, hogy mi zajlik bennünk. A tanítványaimnak gyakran elmondom, hogy mind a terápiában, mind a jógában a két legfontosabb jelzés ez: „Figyeld meg!”, valamint: „Most mi történik?” Amint félelem helyett kíváncsisággal kezdjük megközelíteni a testünket, minden megváltozik.