A ​háromgarasos regény 9 csillagozás

Bertolt Brecht: A háromgarasos regény Bertolt Brecht: A háromgarasos regény Bertolt Brecht: A háromgarasos regény Bertolt Brecht: A háromgarasos regény Bertolt Brecht: A háromgarasos regény Bertolt Brecht: A háromgarasos regény

Az államtitkár, aki némi provízióért megvásároltatja az állammal a roncs hajót, a rendőrkapitány, aki csekély sáp ellenében összejátszik a bandafőnökkel, revolverező újságírók, korrupt bankárok (van-e másféle?), magzatelhajtó orvosok, püspök, aki megáldja a kizsákmányolókat, házasságtörés „koldusgyár” – ez Brecht szatírájának világa. A londoni alvilág világa, a kapitalista rend „köztiszteletben álló” alakjainak világa.
Görbe tükör ez, amely mégis kegyetlen pontossággal tükrözi egy farkaserkölcsű világ valódi arculatát, az álszentek gyülekezetét, akiknek semmi sem szent – a zsebüket kivéve.

Eredeti cím: Dreigroschenroman

Európa, Budapest, 1957
380 oldal · Fordította: Faludy György

dorcica
Bertolt Brecht: A háromgarasos regény

Izgalmasan indult, eleinte nagyon tetszett, de később kezdett a cselekmény számomra már-már követhetetlenné válni. Végigrágtam magam rajta, hogy kipipáljam, de közel sem ez életem legnagyobb olvasmányélménye…

Bertolt Brecht: A háromgarasos regény

Az angol kapitalizmus világa, egy jó írás az emberek manipulálhatóságáról, és a manipuláltak és manipulálók gondolkodásmódjáról. A manipulálókban általában a Polip Puparoját – Bábosát – láttam, aki a háttérből irányított, míg a sok süket manipulált vakon követte az utasításait. A könyv több helyen is hűvösen hagyott, vagy nem fogott meg eléggé, aztán angol témáról is szólt, ami ugyancsak nem szokott elragadtatni, még ezen belül is szorosan kapcsolódott a tengerészethez, ami ugyancsak nem szokott a szívem csücske lenni, ezekért nem adtam maximális pontot rá.

Rawalpindi

Általában mentől módosabb valaki, annál kevésbé képes elérzékenyülni.

17. oldal, Európa Könyvkiadó, 1970

Rawalpindi

– Mennyivel erősebbek a lelki hatások, mint a tisztán fizikaiak (…) Az emberi test teljes egészében a lélek és a hangulat függvénye.

89. oldal, Európa Könyvkiadó, 1970

Rawalpindi

– (…) Egy kereskedő nem tör be. A kerekedő ad és vesz. Ezzel is eléri ugyanazt.

122. oldal, Európa Könyvkiadó, 1970

Rawalpindi

– (…) csak az ügyes kerekedik felül, és szerzi meg a szépséget a földön.

9. oldal, Európa Könyvkiadó, 1970

Rawalpindi

A valóság semmit sem ér, ha a valószínűség nem hitelesíti!

171. oldal, Európa Könyvkiadó, 1970

Rawalpindi

…a harmincas évek kezdete az élet legtermékenyebb szakasza…

170. oldal, Európa Könyvkiadó, 1970

Rawalpindi

…a beteg ember nem számíthat kíméletre.

142. oldal, Európa Könyvkiadó, 1970

Rawalpindi

Hiba volna azon töprengeni (…), a vagyonáért vagy szerelemből vesz-e el az ember egy leányt. Gyakran együtt jár a kettő. Ritkán van a leánynak olyan tulajdonsága, ami érzékileg jobban izgatja a férfit, mint a vagyona.

26. oldal, Európa Könyvkiadó, 1970

Rawalpindi

– (…) senki sem ad semmit szívesen!

11. oldal, Európa Könyvkiadó, 1970