Anjou-királyaink ​és Zsigmond kora 5 csillagozás

Bertényi Iván – Szende László: Anjou-királyaink és Zsigmond kora

Ez ​a gazdagon illusztrált kötet három nagy formátumú, kiváló tehetségű magyar uralkodóról kíván a történelmi igazságnak megfelelő emléket állítani: az Anjou-ház két királyáról, Károly Róbertről és fiáról, Nagy Lajosról, valamint a Luxemburg-dinasztia német-római császári címet is elnyert tagjáról, Zsigmondról.
A történelmi igazságot említettük az imént, s nem ok nélkül. Még nem is olyan régen pártpolitikai szempontokhoz igazodva jószerivel csak lekicsinylő, érdemeiket elhallgató leírások jelentek meg róluk. Pedig Európa 14. és 15. századi történései nem érthetők cselekedeteik megismerése, azok céljainak megértése nélkül. Észak-Lengyelországtól a Nápolyi Királyságig, a német Hanza-városoktól az angliai Windsorig óriási területre terjedt ki befolyásuk hatósugara, tekintélyük vitathatatlan volt. Károly Róbert elévülhetetlen érdeme, hogy leverte a kiskirályok uralmát, és hatalmát megerősítve, okos gazdaságpolitikával aranyban, ezüstben bővelkedő országgá tette Magyarországot.… (tovább)

Officina '96, Budapest, 2011

Qedrák P>!
Bertényi Iván – Szende László: Anjou-királyaink és Zsigmond kora

Tipikus népszerűsítő könyv, viszont a jobbik fajtából. Bár sosem értettem, hogy miért kell az olvasókat félteni a tömör tudományos történelemtől, és miért gondoljuk azt, hogy az óvodásoknak szánt kifestőkönyveket idéző képmennyiséggel operáló könyvek felelnek meg az ízlésüknek leginkább. Ez a könyv errefelé tendál, de talán azt mondhatjuk, hogy megőrizte az egészséges arányokat. A közvetlen politikatörténet csak nagyjából a felét teszi ki a műnek, emellett pedig megpróbálja felskiccelni a kor uralkodóinak a személyiségét is, bár ezen a téren még van hova fejlődni. Ha valaki nem történész és semmit nem tud az Anjou-, meg a Zsigmond-korról, akkor bátran indíthat ezzel a könyvvel, de a továbblépéshez azért ennél valamivel több kell.

hemynight>!
Bertényi Iván – Szende László: Anjou-királyaink és Zsigmond kora

Ha ilyen könyvekből tanítanának az iskolákban, biztos vagyok benne, hogy mindenkinek a történelem lenne a kedvenc tantárgya.
Ez egy nagyon alaposan megírt, naprakész, hiteles és igényes kötet, tele szebbnél szebb képekkel. Nem akarja megváltani a világot, egyszerűen leírja, amit a mai napig megtudtunk az Anjouk koráról. A kétséges témákban sem próbál állást foglalni, egyszerűen közli, hogy ez meg ez van, a történészek még munkálkodnak az ügyben.
Egyébként nagyon olvasmányos, abszolút a mindennapi embernek íródott a könyv. Nem túl száraz, nem tömény, inkább könnyen emészthető és érdekes. Könnyen követhető, világos, szóval teljes szívemből ajánlom bárkinek, akit kicsit is érdekelnek Anjou uralkodóink és az akkori Magyarország.