A ​tojásárus hosszúnapja 8 csillagozás

Berniczky Éva: A tojásárus hosszúnapja

Berniczky ​Éva első kötetének egyetlen mondatát sem lehet átugrani, mert mindegyikben történik valami. Ráadásul ezek a történések kiszámíthatatlanok: a mondat elején nem lehet tudni, hova kanyarodik el a vége. Neorealista írás vagy misztikus komorbarokk? Szürke abszurd? Abszurd realizmus? Drámai groteszk? Változatos és gazdag próza, és nem mellesleg utánozhatatlanul friss a kortárs magyar irodalomban.
A helyszín: Ukrajna, közelebbről: Kárpátalja. Ahol – a határon túli magyar Berniczky Éva könyvét olvasva úgy tűnik – az abszurd nem esik mesze a valóságtól. De ő otthonosan mozog ebben az ambivalens világban, hiszen a sajátja, minden apró részletét ismeri.
Az ember szinte belezuhan hömpölygő írásaiba. Tesz még néhány kétségbeesett kísérletet, hogy megkapaszkodjon a parton, mivel az ismeretlen, a szürke számtalan árnyalatában megjelenő, furcsa világ inkább taszító, mint csábító, de magával ragadja az áradó, szövevényes szöveg, tekergő mondataival: „Valaha ugyanitt egy… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2004

Magvető, Budapest, 2004

Berniczky Éva: A tojásárus hosszúnapja

Berniczky Éva novelláskötete több okból is nagyobb figyelmet érdemelne.
Nagyon szépen használja a nyelvünket, játszik a szavakkal. Csavarintja, szövögeti a szövegét, anélkül, hogy túlzásokba esne, vagy elveszne menet közben a mondanivaló, ami szintén gazdag, színes és egyáltalán nem mindennapi. A valósághoz mindig egy kis (vagy néhol több) abszurditás is adagolva van.

Doma2>!
Berniczky Éva: A tojásárus hosszúnapja

A címe miatt választottam a könyvet, és nem teljesen erre számítottam. De pontosan ezért gondolom, hogy egy novelláskötetnél a cím illetve a címadó történet nagyon fontos szerepet játszik. Bár az abszurd nem az én világom, bámulatos a szövegkohézió, az a feszes rend, ahogy a szavak átvezetnek a valóságból az abszurdba és vissza.
Kedvencem mindenképpen a címadó novella. És persze annak is örülök, hogy felfedeztem magamnak egy kárpátaljai szerzőt, akiről azelőtt – bevallom – soha nem is hallottam.

Lipe>!

…a világvégéket sohasem ott kell keresni, ahol hirdetik, hanem ellenkező irányban, és még mindig megeshet bármi.

Lipe>!

Szeréna néni először a szagát találta az ablaktalan hátsó szobában, belélegezte, foltosodott a homály, amikor belépett, fehér hámréteg göndörödött a durva szövésű vászonlepedőn, ahogy átrázta az ágyat, az idegen illat csíkokban megemelkedett és teherbe ejtette a kamaldúli csöndet. Mintha a fiával csalogatta volna ide magának a megfelelő teremtést, akivel majd kibélelheti magányát.